Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

* Pewnie myślicie, że matematyką można się zajmować tylko w szkole i podczas odrabiania prac domowych. W tej prezentacji pokażemy wam, że nie jest to.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "* Pewnie myślicie, że matematyką można się zajmować tylko w szkole i podczas odrabiania prac domowych. W tej prezentacji pokażemy wam, że nie jest to."— Zapis prezentacji:

1

2

3 * Pewnie myślicie, że matematyką można się zajmować tylko w szkole i podczas odrabiania prac domowych. W tej prezentacji pokażemy wam, że nie jest to prawda. Matematyką posługujemy się w najróżniejszych dziedzinach nauki m.in. w nauce o ochronie środowiska – ekologii. * W naszym projekcie badaliśmy jak zmniejszyć ilość odpadów wywożonych na wysypiska. Nasz zespół podzielił się na dwie grupy badawcze: * Jedna zajmowała się pomiarem objętości butelek PET * Druga obliczaniem objętości kartonika po mleku.

4 Zakładaliśmy hipotezy na temat zmniejszenia rozmiarów butelki PET i kartoniku. Przewidywaliśmy, że butelka PET po zgnieceniu zmniejszy objętość 4-6 razy, podobnie było w przypadku kartonika. Nasze założenia badaliśmy doświadczalnie. Pokonaliśmy trudności ze sposobem wyznaczenia objętości butelki – objętość mierzyliśmy poprzez zanurzanie w wodzie. Tak mierzy się objętość wszystkich przedmiotów, które mają nieregularne kształty. Jednym z elementów ochrony środowiska naturalnego jest segregacja i właściwe składowanie odpadów, w szczególności, pochodzących z naszych gospodarstw domowych - opakowań plastikowych i papierowych.

5 Butelka niezgnieciona ma objętość 1550 ml.

6 Butelka zgnieciona ma objętość 160ml.

7 A teraz obliczymy ile razy zmniejszyła się objętość butelek 0,5 l i 1,5l. Obliczenia: BUTELKA 0,5l 580ml : 57ml = 10,17510 ODPOWIEDŹ: Objętość zmniejszyła się o ok.10 razy. BUTELKA 1,5l 1550ml : 160ml =9,687510 ODPOWIEDŹ: Objętość zmniejszyła się o ok.10 razy.

8 Obliczanie objętości kartonika o pojemności 250ml.

9

10 Ile razy zmniejszyła się objętość kartonika po jego zgnieceniu? Objętość kartonika przed zgnieceniem: 6cm x 11cm x 4cm =264cm³ Objętość kartonika po zgnieceniu: 10cm x 16cm x 0,1cm = 16cm³ __________________________________________ 264cm³ : 16cm³ = 16,5 ODPOWIEDŹ: Objętość kartonika zmniejszyła się ok.16,5 razy. WNIOSEK Przed wyrzuceniem opakowań plastikowych i kartonowych na składowisko należy je zgniatać!!!

11 Udaliśmy się również z wizytą do zakładu przetwórstwa i utylizacji odpadów. Oto zdjęcia… i po przetworzeniu. Butelki przed przetworzeniem…

12 Odpady po produkcji pieluch jednorazowych. A to co z nich zostało.

13 Odpady po produkcji wyrobów z plastiku. Rozdrobnione artykułu plastikowe przygotowane do przerobu. Granulat wytworzony pod wpływem wysokiej temperatury i dużym ciśnieniem. WNIOSEK Najlepszym sposobem na plastikowe śmieci jest ich przetwarzanie czyli RECYKLING.

14

15

16 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ I ŻYCZYMY MIŁEGO DNIA SERDECZNE PODZIĘKOWANIA SKŁADAMY: FIRMIE POL-SERWICE MAJCHER ZA UDOSTĘPNIENIE DO ZWIEDZANIA ZAKŁADU RECYKLINGU TWORZYW SZTUCZNYCH


Pobierz ppt "* Pewnie myślicie, że matematyką można się zajmować tylko w szkole i podczas odrabiania prac domowych. W tej prezentacji pokażemy wam, że nie jest to."

Podobne prezentacje


Reklamy Google