Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Bitwa Pod Grunwaldem Witam na prezentacji poświęconej inscenizacji odtwarzającej największą bitwę średniowiecznej Europy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Bitwa Pod Grunwaldem Witam na prezentacji poświęconej inscenizacji odtwarzającej największą bitwę średniowiecznej Europy."— Zapis prezentacji:

1 Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

2 Bitwa Pod Grunwaldem Witam na prezentacji poświęconej inscenizacji odtwarzającej największą bitwę średniowiecznej Europy. Bitwa rozegrała się 15 lipca 1410 roku na polach nieopodal wsi Grunwald. Co roku z całej Europy zjeżdżają się bractwa rycerskie aby odtworzyć te historyczne wydarzenie. Z roku na rok inscenizacja jest coraz lepiej zorganizowana..

3 Trochę o inscenizacji… Co roku budowane są obozy, w których zajmują kwatery reprezentacje prawie 80 bractw liczących ok. 2 500 osób. Inscenizacja bitwy odbywa się w granicach dnia 15 lipca, bierze w niej udział około tysiąca rycerzy. Jej przebieg niewiele odbiega od historycznego scenariusza. Na pola grunwaldzkie bractwa rycerskie zjeżdżają się około dwa tygodnie przed planowaną inscenizacja. Interesującym sposobem spędzania wolnego czasu są wtedy wieczorne treningi rycerzy przed bitwą. Polegają one na odbywaniu pojedynków lub organizowaniu całych starć pomiędzy niewielkimi grupami. Obozy wybudowane podczas "Dni Grunwaldu" są próbą odtworzenia sposobu życia średniowiecznego społeczeństwa. Sama inscenizacja bitwy również nie ustrzegła się historycznych potknięć. Na przykład biorą w niej udział templariusze, którzy w starciu z 1410 r. nie brali udziału. Tu i ówdzie można dostrzec niehistoryczne elementy uzbrojenia, np. hełm pochodzący z XII wieku. Niestety, koszty uzbrojenia są na tyle wysokie, że do udziału w bitwie dopuszcza się każdego wystarczająco opancerzonego rycerza.

4 Ruch Rycerski "Dni Grunwaldu" są największą tego typu imprezą w Polsce oraz jedną z największych w Europie. Wydarzenie to sygnalizuje istnienie ruchu, który od kilkunastu lat rozwija się niezwykle dynamicznie. Ruch Rycerski jest nie tylko pomysłem na wyprawę w przeszłość, ale też sposobem na życie. Kim są współcześni rycerze i dlaczego zamiast gry w tenisa czy partyjki golfa wolą za niemałe pieniądze zakuć się w blachę i wymachiwać średniowiecznym żelastwem? Członkowie bractw pochodzą z różnych środowisk. Rozpiętość wiekowa jest w zasadzie nieokreślona, pod Grunwaldem można zobaczyć sześćdziesięcioletnich panów bijących się wcale nieźle z trzy razy od nich młodszymi giermkami. W bractwie trenuje się walkę oraz odtwarza dawne śpiewy, tańce czy stroje. Białogłowy spotyka się z mieczem w ręku raczej rzadko, nieco częściej z łukiem. Przeznacza im się w zasadzie typowe zajęcia "z epoki", choć trudno stwierdzić, czy ze względu na szczegółowe odtwarzanie realiów, czy też z innych przyczyn – uderzyć kobietę to wstyd, ale jeszcze większy wstyd to oberwać od kobiety. Motywacje są różne – w większości przypadków zaczęło się od prostej chęci walki i dziecinnych mrzonek o rycerstwie. Każdy młody chłopak przez to przeszedł. Niektórym zostało i zaczęli zagłębiać się w szczegóły, odtwarzać materialną historię. Dominuje chęć poznania, raczej "bez patosu i etosu", po prostu pragnienie robienia tego, co ludzie robili dawniej. W bractwach dużą wagę przywiązuje się do historycznych detali. Każdy dąży do skompletowania wyposażenia maksymalnie wiernie odzwierciedlającego historyczny wzór.

5 Kilka zdjęć

6

7

8 Mały Pokaz

9 Źródła http://www.youtube.com/watch?v=Kmnrk0O V278 http://www.youtube.com/watch?v=Kmnrk0O V278 http://rudy.mif.pg.gda.pl/~mzadursk/

10 Koniec Przygotowali: Paweł Tuszyński klasa IIIa, Nikodem Wasiak IIIa


Pobierz ppt "Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Bitwa Pod Grunwaldem Witam na prezentacji poświęconej inscenizacji odtwarzającej największą bitwę średniowiecznej Europy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google