Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EPIKA LIRYKA DRAMAT Epika – jeden z trzech podstawowych rodzajów literackich, obejmujący utwory, w których świat przedstawiony ma charakter i podstawową

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EPIKA LIRYKA DRAMAT Epika – jeden z trzech podstawowych rodzajów literackich, obejmujący utwory, w których świat przedstawiony ma charakter i podstawową"— Zapis prezentacji:

1

2

3 EPIKA LIRYKA DRAMAT

4 Epika – jeden z trzech podstawowych rodzajów literackich, obejmujący utwory, w których świat przedstawiony ma charakter i podstawową formę wypowiedzi stanowi narracja. (Narracja pierwszoosobowa i trzecioosobowa.)

5 Liryka– jeden z trzech rodzajów literackich, obok dramatu i epiki. Obejmuje utwory, których głównym przedmiotem przedstawienia są przeżycia wewnętrzne, przekazywane za pośrednictwem wypowiedzi monologicznej (rzadziej dialogu). Centralnym elementem utworu lirycznego jest tzw. podmiot liryczny.

6 Postacie występujące w dramacie są charakteryzowane poprzez czyny i słowa, które wypowiadają. Obok tekstu głównego (dialogi i monologi dominujące w dramacie) mogą występować didaskalia (tekst poboczny), które wprowadzają różnego rodzaju uwagi odautorskie, dotyczące głównie sposobu inscenizacji dzieła. Współczesny dramat zbudowany jest z aktów, które dzielą się na sceny i odsłony.

7 ? ?

8 ? ?

9 MUSISZ SIĘ JESZCZE POUCZYĆ!!! DALEJ

10 MUSISZ SIĘ JESZCZE POUCZYĆ!!! DALEJ

11 DRAMAT Gatunek literacki, który reprezentuje Zemsta to komedia. POWRÓT

12 I TO JUŻ KONIEC Gatunki należące do liryki to m.in. fraszki, pieśni, treny. LIRYKA

13 Krzyżacy to powieść historyczna. Tłem historycznym Krzyżaków jest fragment historii Polski, przedstawiający konflikt jagiellońskiej Polski z zakonem krzyżackim. Bohaterami powieści są: Jurand ze Spychowa i jego córka Danusia, a także polski rycerz Maćko i jego bratanek Zbyszko z Bogdańca. Kulminacją powieści jest zwycięska bitwa pod Grunwaldem, przedstawiona jako tryumf oręża polsko-litewskiego. Przebieg bitwy Sienkiewicz odtworzył według Jana Długosza i pod wpływem obrazu Jana Matejki. Powieść opisuje wiele wydarzeń i postaci historycznych, choć nie wszystkie opisane są zgodnie z prawdą [ EPIKA

14 Przygotuj się i rozwiąż test jeszcze raz. Trzymamy kciuku !!!

15 Prezentacja powstała na zajęciach TIK w edukacji w ramach projektu Jakość to nasz cel Prezentację przygotowała: Stefania Piechocka


Pobierz ppt "EPIKA LIRYKA DRAMAT Epika – jeden z trzech podstawowych rodzajów literackich, obejmujący utwory, w których świat przedstawiony ma charakter i podstawową"

Podobne prezentacje


Reklamy Google