Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RYCERZE Na zamku rycerskim. Wojownicy drużyny książęcej w zamian za otrzymaną ziemię służyli swemu władcy radą i wpierali go podczas wojen. W ten sposób.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RYCERZE Na zamku rycerskim. Wojownicy drużyny książęcej w zamian za otrzymaną ziemię służyli swemu władcy radą i wpierali go podczas wojen. W ten sposób."— Zapis prezentacji:

1 RYCERZE Na zamku rycerskim

2 Wojownicy drużyny książęcej w zamian za otrzymaną ziemię służyli swemu władcy radą i wpierali go podczas wojen. W ten sposób powstało rycerstwo. Na ziemiach budowali swoje siedziby. Najpierw były to drewniane grody, a potem murowane wieże i zamki.

3

4

5 Początkowo wznoszono je z kamieni, a później także z cegieł. Wraz z ziemią rycerze uzyskiwali władzę nad chłopami, którzy ją uprawiali. Rostrzygali także spory pomiędzy swoimi poddanymi i sądzili ich za przewinienia.

6 Rycerzy obowiązywały określone zasady postępowania. Musieli oni walczyć z wrogami Kościoła i okazywać posłuszeństwo swemu władcy. Ślubowali także, że będą bronić najsłabszych, czyli sierot i wdów.

7

8

9 Hełm chronił głowę rycerza podczas walki. Rękawice nie tylko osłaniały dłonie w czasie walki. Rzucenie na ziemie oznaczało wyzwanie na pojedynek. Miecz służył do walki. Gruby kaftan zabezpieczał przed zimnem i chronił przed ciosami Zbroja chroniła całe ciało rycerza Jak wyglądał rycerz w XV wieku?

10 Życie rycerza Już kilkuletni chłopiec mógł zostać paziem na dworze królewskim lub książęcym. Służył tam przez kilka lat.

11 Życie rycerza Kilkunastoletni chłopiec zostawał giermkiem i pełnił służbę u rycerza. Zajmował się czyszczeniem broni i zbroi, pomagał rycerzowi przy jej zakładaniu i uczył się walczyć.

12 Życie rycerza Giermek zostawał rycerzem podczas pasowania. Władca uderzał go lekko mieczem w ramię, a on wypowiadał słowa rycerskiej przysięgi. Następnie władca przypinał mu pas z mieczem.

13 Życie rycerza Podczas pojedynków rycerze toczyli walki, w których mogli wykazać się odwagą i sprawnością.

14 Życie rycerza Podczas pokoju rycerze brali udział w turniejach. Turnieje były wielkim świętem na średniowiecznym zamku. Oglądały je setki widzów. Na tarczach rycerzy znajdowały się herby rodów, do których należeli.

15

16


Pobierz ppt "RYCERZE Na zamku rycerskim. Wojownicy drużyny książęcej w zamian za otrzymaną ziemię służyli swemu władcy radą i wpierali go podczas wojen. W ten sposób."

Podobne prezentacje


Reklamy Google