Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Taniec… M arta K owalska kl.2c M arta K owalska kl.2c 16.12.2011r. 16.12.2011r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Taniec… M arta K owalska kl.2c M arta K owalska kl.2c 16.12.2011r. 16.12.2011r."— Zapis prezentacji:

1 Taniec… M arta K owalska kl.2c M arta K owalska kl.2c 16.12.2011r. 16.12.2011r.

2 Spis treści… Taniec w różnych okresach historycznych Taniec w różnych okresach historycznych Taniec jako forma obrzędowa Taniec jako forma obrzędowa Taniec jako forma spektaklu Taniec jako forma spektaklu Rodzaje tańca scenicznego Rodzaje tańca scenicznego Taniec jako rozrywka Taniec jako rozrywka

3 Taniec w różnych okresach historycznych … W okresie średniowiecz można wyróżnić kilka typów tańca : rytualny, religijny, dworski i epicki. W okresie średniowiecz można wyróżnić kilka typów tańca : rytualny, religijny, dworski i epicki.

4 Taniec rytualny… Taniec rytualny towarzyszył niektórym ceremoniom religijnym. Najlepiej znane są tradycje z terenów Hiszpanii. Tańce przed Świętym Sakramentem, w dniu Bożego Ciała, odbywały się w kościołach Toledo, Walencji czy Sewilli. Taniec rytualny towarzyszył niektórym ceremoniom religijnym. Najlepiej znane są tradycje z terenów Hiszpanii. Tańce przed Świętym Sakramentem, w dniu Bożego Ciała, odbywały się w kościołach Toledo, Walencji czy Sewilli.

5 Taniec religijny… Taniec religijny stanowi grupę tańców świeckich o wyraźnym zabarwieniu religijnym. Taniec religijny stanowi grupę tańców świeckich o wyraźnym zabarwieniu religijnym.

6 Taniec dworski… Taniec dworski był jedną z form spędzania wolnego czasu w środowisku elit społecznych. Początkowo pierwszymi tancerzami byli linoskoczkowie i akrobaci. Taniec dworski był jedną z form spędzania wolnego czasu w środowisku elit społecznych. Początkowo pierwszymi tancerzami byli linoskoczkowie i akrobaci.

7 Taniec epicki… Większość z nich to tańce kołowe lub tańce korowodowe. Opisy ich układów choreograficznych są zbyt ubogie by dały się odtworzyć w sposób jednoznaczny. Wyobrażenie o tym jak wyglądały można przybliżyć na podstawie zachowanej ikonografii, głównie kilku fresków, obrazów, miniatur i płaskorzeźb pochodzących z tego okresu.

8 Taniec jako forma obrzędowa… Taniec jako forma obrzędowa dzieli się na Taniec jako forma obrzędowa dzieli się na rytualny, wojenny, taniec w biblii rytualny, wojenny, taniec w biblii

9 Taniec rytualny… Taniec rytualny – w obrzędach religijnych jest to jedna z form kultu, wyrażana rytmicznymi ruchami ciała, zazwyczaj w towarzystwie muzyki i śpiewu. Znana już od okresu paleolitu, przetrwała do czasów dzisiejszych. Występuje w wielu kulturach, ale szczególnie ważną rolę zajmuje w religiach kultur pierwotnych. Taniec rytualny – w obrzędach religijnych jest to jedna z form kultu, wyrażana rytmicznymi ruchami ciała, zazwyczaj w towarzystwie muzyki i śpiewu. Znana już od okresu paleolitu, przetrwała do czasów dzisiejszych. Występuje w wielu kulturach, ale szczególnie ważną rolę zajmuje w religiach kultur pierwotnych. Tańce rytualne często są wykonywane grupowo, w formie koła (tańce kołowe), innym razem w formie procesji, jeszcze innym razem w formie korowodu (tańce korowodowe). Tańce rytualne często są wykonywane grupowo, w formie koła (tańce kołowe), innym razem w formie procesji, jeszcze innym razem w formie korowodu (tańce korowodowe).

10 Taniec wojenny… Taniec wojenny jest to taniec z elementami imitacji walki, zwykle w odniesieniu do społeczeństw plemion wojowniczych gdzie taniec ten był połączony z wojnami plemiennymi. W różnych kulturach taniec wojenny może być wykonywany w różnych celach, takich jak zwiększenie agresji wojowników przed walką lub demonstracja przed przeciwnikiem własnej siły i umiejętności. Wiele odmian tańca wojennego może wykorzystywać muzykę, przede wszystkim silne rytmy perkusyjne. Taniec wojenny jest to taniec z elementami imitacji walki, zwykle w odniesieniu do społeczeństw plemion wojowniczych gdzie taniec ten był połączony z wojnami plemiennymi. W różnych kulturach taniec wojenny może być wykonywany w różnych celach, takich jak zwiększenie agresji wojowników przed walką lub demonstracja przed przeciwnikiem własnej siły i umiejętności. Wiele odmian tańca wojennego może wykorzystywać muzykę, przede wszystkim silne rytmy perkusyjne.

11 Taniec w Biblii… Taniec w Biblii - taniec, obok muzyki i śpiewu, jest naturalnym wyrazem radości ludzkiej. Taniec pełnił ważną rolę w życiu religijnym i świeckim starożytnego Izraela, o czym świadczą zapisy biblijne. Tańcom towarzyszyły pieśni oraz muzyka instrumentalna, której charakter można dziś określić tylko w przybliżeniu. Kobiety i mężczyźni zwykle tańczyli osobno. Taniec w Biblii - taniec, obok muzyki i śpiewu, jest naturalnym wyrazem radości ludzkiej. Taniec pełnił ważną rolę w życiu religijnym i świeckim starożytnego Izraela, o czym świadczą zapisy biblijne. Tańcom towarzyszyły pieśni oraz muzyka instrumentalna, której charakter można dziś określić tylko w przybliżeniu. Kobiety i mężczyźni zwykle tańczyli osobno.

12 Taniec jako forma spektaklu.. Najczęściej znany jest balet jako forma spektaklu. Termin balet posiada kilka powiązanych z sobą znaczeń: rodzaj widowiska teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec wykonywany przez tancerzy według choreografii z towarzyszeniem muzyki, na tle dekoracji. Najczęściej znany jest balet jako forma spektaklu. Termin balet posiada kilka powiązanych z sobą znaczeń: rodzaj widowiska teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec wykonywany przez tancerzy według choreografii z towarzyszeniem muzyki, na tle dekoracji.

13 Rodzaj tańca scenicznego… Rodzaje tańca scenicznego można podzielić na: Rodzaje tańca scenicznego można podzielić na: taniec klasyczny taniec klasyczny taniec współczesny taniec współczesny taniec wyrazisty taniec wyrazisty taniec charakterystyczny taniec charakterystyczny taniec historyczny taniec historyczny

14 Taniec jako rozrywka… Taniec jako rozrywka można podzielić na: Taniec jako rozrywka można podzielić na: taniec dworski taniec dworski taniec salonowy taniec salonowy taniec ludowy taniec ludowy taniec towarzyski taniec towarzyski taniec nowoczesny taniec nowoczesny

15 Koniec. Koniec. Korzystałam z Google i Wikipedia.


Pobierz ppt "Taniec… M arta K owalska kl.2c M arta K owalska kl.2c 16.12.2011r. 16.12.2011r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google