Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEGLĄD PRASY 13 marca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEGLĄD PRASY 13 marca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik."— Zapis prezentacji:

1 PRZEGLĄD PRASY 13 marca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik prasowy tel. (41) 342-17-54 Zeskanuj kod QR i przeczytaj przegląd prasy w Serwisie Biura Prasowego

2 PORTAL „E-VIVE.PL” Regionalne i tradycyjne dziedzictwo kulinarne - nowi producenci w sieci i na liście ministerialnej Do sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie dostało się sześciu nowych producentów, a na elitarną listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodano ostatnio cztery kolejne produkty z naszego regionu. W wtorek (12.02) zostaną wręczone certyfikaty dla nowych członków sieci oraz Laury Tradycji za wpis na ministerialną listę. Uroczystość wręczenia certyfikatów i laurów zaplanowano o godzinie 12 w Hotelu Dwór Dwikozy, w Dwikozach, który właśnie dostał się do regionalnej sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. Sieć, która promuje świętokrzyskie zagłębie tradycji kulinarnej działa w ramach Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Liczy sobie około 60 członków: hoteli, mleczarni, gospodarstw agroturystycznych, gospodarstw rybackich, piekarni, sklepów, restauracji, producentów miodów, wędlin żywności, restauracji.

3 SERWIS INTERNETOWY RADIA „KIELCE” Powiększa się Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego 6 nowych członków przyjęto do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Świętokrzyskiego. W Hotelu "Dwór Dwikozy", koło Sandomierza odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów. Obecnie, w sieci jest 68 podmiotów. To m.in. piekarnie, gospodarstwa agroturystyczne, firmy związane z rolnictwem, restauracje, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia. Sieć ma promować lokalne artykuły spożywcze oraz żywność, opartą na naturalnych składnikach - powiedziała Barbara Kubiecka - Wender z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Jej członkowie mogą posługiwać się specjalnym znakiem, dzięki któremu produkty są łatwiej rozpoznawalne przez klientów. Nowymi członkami Sieci Dziedzictwa Kulinarnego są: Piekarnia "Dobrowolski" z Kielc, Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Ogrodnicze "Twój Ogród" ze Starachowic, Winnica Płochockich z Daromina, w gminie Wilczyce, Pasieka Rodzinna "Prawdziwe Miody" z Kazimierzy Wielkiej, Hotel "Dwór Dwikozy" i Fundacja "Domy Wspólnoty Chleb Życia". Podczas dzisiejszego spotkania, wręczono również 4 Laury Tradycji, za wpis na Listę Produktów Tradycyjnych. Znalazło się na niej: masło chmielnickie, burocorz bogoryjski, udziec dworski z Kunowa i pasztetowa radoszycka. Spis produktów tradycyjnych naszego regionu liczy 58 niepowtarzalnych smakołyków, opartych na tradycyjnych recepturach i składnikach pochodzących z Ziemi Świętokrzyskiej.

4 PORTAL „ONET.PL” str. 1/2 Nowe produkty w sieci dziedzictwa kulinarnego Cztery nowe potrawy na liście produktów tradycyjnych i sześciu nowych producentów w sieci dziedzictwa kulinarnego ma od wtorku województwo świętokrzyskie. Uroczystość wręczenia certyfikatów i laurów odbyła się we wtorek w Hotelu Dwór Dwikozy, który jest jednym z nowych podmiotów zakwalifikowanych do regionalnej sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. - To sieć promująca świętokrzyskie zagłębie tradycji kulinarnej, która działa w ramach Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Należą do niej m.in. hotele, mleczarnie, gospodarstwa agroturystyczne i rybackie, piekarnie, sklepy, restauracje i producenci miodów czy wędlin. Wszystkie podmioty łączy świętokrzyska żywność, oparta na naturalnych, lokalnych produktach - poinformowała rzecznik Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego Iwona Sinkiewicz-Potaczała. Na liście sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie, oprócz Hotelu Dwór Dwikozy, serwującego tradycyjne sandomierskie potrawy, od wtorku znalazły się: kielecka Piekarnia R. Dobrowolski (wypiekająca pieczywo na naturalnych zakwasach i bez konserwantów), starachowicka przetwórnia owoców SPO Twój Ogród (produkująca dżemy i konfitury z lokalnych owoców, bez chemicznych konserwantów, pektyn i aromatów), Winnica Płochockich z Daromina (wytwarzająca wina białe, różowe i czerwone tylko z własnych winogron) oraz pasieka Prawdziwe Miody z Kazimierzy Małej (specjalizuje się w miodach kwiatowych i spadziowych).

5 PORTAL „ONET.PL” str. 2/2 Nowe produkty w sieci dziedzictwa kulinarnego Do sieci świętokrzyskiego dziedzictwa kulinarnego dołączyła także przetwórnia Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia z Jonokowic, która bazuje na recepturach pochodzących ze starych książek kucharskich lub z przekazów starszych osób związanych z regionem. Dużym uznaniem cieszą się m.in. produkowane przez fundację ser jabłeczny i konfitura z jarzębiny, które znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych. Wtorkowa gala w Dwikozach była także okazją do wręczenia certyfikatów kolejnym czterem świętokrzyskim produktom, które znalazły się na Liści Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymały je: tradycyjnie wytwarzane masło chmielnickie, udziec dworski z Kunowa – szynka pieczona wieprzowa, pasztetowa radoszycka oraz burocorz bogoryjski, czyli placek z dodatkiem buraka cukrowego. W sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie działa obecnie około 60 podmiotów, na liście produktów tradycyjnych MRiRW jest 58 potraw z regionu świętokrzyskiego.

6 SERWIS INTERNETOWY ZWIĄZKU WOJEWÓDZTW RP 170 mln euro więcej z UE dla świętokrzyskiego 1 mld 168 mln euro otrzyma w latach 2014-2020 Świętokrzyskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. To ponad 170 mln euro więcej, niż wcześniej zakładał resort rozwoju regionalnego - poinformował marszałek Adam Jarubas. Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas spotkał się w Warszawie z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską, która zadeklarowała zwiększenie przewidywanego budżetu dla województwa świętokrzyskiego o 17 proc. Z dotychczasowego podziału wynikało, że regionalny program operacyjny w latach 2014-2020 otrzyma 998 mln euro unijnego wsparcia. O zwiększenie unijnej pomocy apelowali do MRR świętokrzyscy parlamentarzyści i władze regionu. Udało im się przekonać minister Bieńkowską, że potrzeby i potencjał regionu są zdecydowanie większe. "Pieniądze na pewno zostaną wykorzystane na niwelowanie różnic gospodarczych między województwem świętokrzyskim a bardziej rozwiniętymi regionami. Nadal mamy dużo do zrobienia jeśli idzie o spójną infrastrukturę komunikacyjną i transportową, politykę środowiskową połączoną z efektywnym wykorzystaniem energii, wsparcie przedsiębiorstw czy rozwój turystyki" - powiedział Jarubas. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poinformowało, że środowe spotkanie z marszałkiem województwa świętokrzyskiego było jednym z cyklu konsultacji z władzami regionalnymi. Dotyczą one podziału środków europejskich w latach 2014-2020 na poszczególne województwa. "Zakładamy, że konsultacje potrwają do końca bieżącego roku. Obecnie prowadzone rozmowy dotyczą podziału dodatkowych środków, które będą przede wszystkim kierowane do wskazanych przez samorządy województw obszarów wymagających specjalnego wsparcia" - poinformował rzecznik ministerstwa Piotr Popa.


Pobierz ppt "PRZEGLĄD PRASY 13 marca 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google