Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czym jest Szkoła z klasą 2.0? To program, który ma za zadanie: - promowanie mądrego i przemyślanego wykorzystywania technologii informacyjno- komunikacyjnych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czym jest Szkoła z klasą 2.0? To program, który ma za zadanie: - promowanie mądrego i przemyślanego wykorzystywania technologii informacyjno- komunikacyjnych."— Zapis prezentacji:

1 Czym jest Szkoła z klasą 2.0? To program, który ma za zadanie: - promowanie mądrego i przemyślanego wykorzystywania technologii informacyjno- komunikacyjnych (TIK) w uczeniu się i nauczaniu oraz wspieranie szkoły w wypracowaniu i wprowadzaniu w życie zasad korzystania z TIK; - upowszechnianie innowacyjnych metod nauczania i wspieranie nauczycieli w stosowaniu tych metod w praktyce. Nasza szkoła przystąpiła do tego programu w październiku 2014 r.

2 R EALIZACJĘ PROJEKTÓW W RAMACH PROGRAMU „S ZKOŁA Z K LASĄ 2.0” POPRZEDZIŁO PRZYJĘCIE OGÓLNOSZKOLNEGO KODEKSU STOSOWANIA T IK

3 S ZKOLNY KODEKS 2.0.

4 W ramach programu „Szkoła z klasą” realizowaliśmy następujące projekty: 1. „Zdrowo jemy, aktywnie żyjemy” koordynowany przez panie Dorotą Głogowską, Karolinę Hadula i Annę Guzy. 2. „Wsiadając na rower, zadbasz o klimat i swoje zdrowie”, za który odpowiedzialna była pani Renata Bytan. 3. „Miasto moje, a w nim…” realizowany pod okiem pani Anny Antas.

5 Z DROWO JEMY, AKTYWNIE ŻYJEMY ! Projekt podzielony został na 3 obszary: Makdonaldyznacja społeczeństwa. Zasady prawidłowego odżywiania, umiejętność wybierania zdrowych produktów Zaburzenia odżywiania, aktywność fizyczna.

6 W trakcie trwania projektu położyliśmy duży nacisk na propagowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Za cel postawiliśmy sobie: 1. Posiąść wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania. 2. Wykształcić prawidłowe nawyki żywieniowe. 3. Wykształcić umiejętności samodzielnego przygotowywania pełnowartościowych posiłków (w tym zdrowych fast foodów). 4. Rozwinąć umiejętności prezentowania efektów swojej pracy z wykorzystaniem TIK

7

8 PRZEBIEG PROJEKTU W trakcie trwania projektu omówiliśmy następujące 1) NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY ŻYWIENIOWE- Wyszukiwaliśmy informacji w Internecie w ramach tematów, które podzieliliśmy między siebie. Za pomocą poczty elektronicznej, gg, Skype’a, facebook’a rozsyłaliśmy między siebie wyszukane informacje. Jako podsumowanie zebranych informacji postanowiliśmy opracować Quiz- Czy wiesz, co jesz? sprawdzający wiedzę uczniów na temat fast- foodów, pustych kalorii oraz produktów light. Zebrane materiały wyświetlaliśmy za pomocą tablicy multimedialnej, wspólnymi siłami tworzyliśmy pytania, które miały znaleźć się w quizie, po czym zapisywaliśmy je na tablicy multimedialnej, żeby były dobrze widoczne dla wszystkich. Ostatnim etapem było wykorzystanie platformy http://learningapps.org/ do stworzenia Quizu internetowego pt. Czy wiesz, co jesz? http://learningapps.org/ 2) MAKDONALDYZACJA SPOŁECZEŃSTWA- Czy nieprawidłowe odżywianie prowadzi do otyłości? Poprzez serwis internetowy wyszukiwaliśmy filmy związane z jedzeniem Fast foodów. Efekty naszej pracy można zobaczyć na stworzonej przez nas prezentacji w Prezi: https://prezi.com/pc67gndqs5ij/czy-wiesz-co-jesz-prezentacja- stworzona-przez-uczniow-zespou-szko-ponadgimnazjalnych-nr-7-specjalnych-w-r-sl/ https://prezi.com/pc67gndqs5ij/czy-wiesz-co-jesz-prezentacja- stworzona-przez-uczniow-zespou-szko-ponadgimnazjalnych-nr-7-specjalnych-w-r-sl 3) MACDONALDYZACJA SPOŁECZEŃSTWA-sprawdziliśmy, czy można przygotować zdrowy, świeży posiłek fast food, który będzie zawierał istotnie mniej kalorii w stosunku do tych, które proponują nam bary szybkiej obsługi typu McDonald’s czy KFC. W ramach zajęć z gospodarstwa domowego z pomocą nauczycielki- Pani Iwony Procz przygotowaliśmy pełnoziarnistego burgera oraz pizzę na pełnoziarnistym spodzie. Porównaliśmy wartość kaloryczną przygotowanych posiłków z tymi serwowanymi w restauracjach szybkiej obsługi. Podczas przygotowywania posiłków robiliśmy zdjęcia, które wykorzystaliśmy podczas tworzenia kolaży w do prezentacji projektu. Użyliśmy do tego internetowego foto edytora http://www.pizap.com/http://www.pizap.com/ 4) Stworzyliśmy także prezentację w Power Pointcie, w której znalazły się przygotowane przez nas kolaże ze zdjęć oraz przepisy na zdrowszą wersję popularnych wśród młodzieży fast foodów. 5) Ostatnim zadaniem naszego projektu było wykorzystanie platformy http://learningapps.org/ do stworzenia Quizu internetowego pt. Czy wiesz, co jesz? http://learningapps.org/

9

10 Tematyka projektu okazała się być bardzo aktualna, Zajęcia z zakresu zdrowego odżywania przyciągnęły „tłumy” uczniów, zabrali zdrowe przepisy do domu. Zmieniło się również nastawienie młodzieży do Fast foodów serwowanych w McDonald’s czy KFC. Po obejrzeniu filmu SuperSizeMe oraz przeprowadzeniu eksperymentu z frytkami i hamburgerem, wielu zadeklarowało, że nie będzie tam kupować więcej jedzenia! Praca nad projektem dała nam dużo satysfakcji, uwierzyliśmy we własne możliwości w zakresie wykorzystania TIK.

11

12 Zdrowo jemy, aktywnie żyjemy – zasady prawidłowego żywienia Zadaniem uczniów biorących udział w projekcie było propagowanie zdrowego stylu żywienia. Chcieliśmy opracować kodeks zdrowego żywienia, a także przyjrzeć się składom spożywanych przez nas produktów, by ocenić, które z nich są naprawdę korzystne dla naszego zdrowia… Co to znaczy jeść zdrowo?

13 Analizowaliśmy etykiety produktów spożywczych. Chcieliśmy sprawdzić ich skład, by dowiedzieć się, co się w nich znajduje. Efektem naszych działań był plakat zachęcający do mądrego wybierania produktów żywnościowych.

14

15 Stworzyliśmy kodeks zdrowego żywienia

16 Stworzyliśmy grę bingo owocowo-warzywne

17 Obszar 3 Zaburzenia odżywiania, aktywność fizyczna Celem projektu było propagowanie aktywnego trybu życia i aktywności fizycznej oraz kształtowanie postaw prozdrowotnych. Projekt „ Zdrowo jemy, aktywnie żyjemy”

18 Podczas realizacji projektu młodzież postanowiła skupić się na aktywności fizycznej i na bieżąco rejestrować na zdjęciach wszystkie jej formy. W miarę możliwości na zdjęciach zostały uwieczniane wyjazdy naszych reprezentantów na zawody sportowe, na lodowisko, na kręgielnię i basen.

19 Efektem pracy uczniów była prezentacja multimedialna w programie prezi: https://prezi.com/y5sjtfr3af5f/aktyw nosc-sportowa-uczniow-zsp7/ https://prezi.com/y5sjtfr3af5f/aktyw nosc-sportowa-uczniow-zsp7/

20 Dbajmy o klimat i aktywnie o swoje zdrowie. Projekt – Szkoła z Klasą 2.0 opiekun: Renata Brytan

21 Głównym założeniem projektu jest zwrócenie uwagi ludzi na oszczędzanie energii, ochronę klimatu oraz promowanie na rzecz środowiska zdrowego, aktywnego stylu życia.

22 W ramach projektu szkolni ekolodzy, wykorzystując współczesną technologię informacyjną, ułożyli EkoZasady dla klimatu, spisując je w programie prezi, zredagowali ekohasło, które wykorzystali, tworząc awatra w programie voki oraz kartkę onlaine, stosując aplikację internetową toonytool.

23 Aby promować na rzecz środowiska zdrowy, aktywny styl życia, awatar i kartka zostały wysłane pocztą mailową do znajomych.

24 „Miasto moje, a w nim…” Zadaniem uczniów w ramach projektu było stworzenie planu wirtualnego spaceru, podczas którego uczestnicy wędrując rudzkimi uliczkami, poznawali przeszłość jednej z dzielnic miasta. Spacer został wzbogacony prezentacją dawnych pocztówek i fotografii, które pozwoliły porównać wygląd miasta sprzed 100 lat ze stanem obecnym. Ruda. Szkoła przy Biskupitzerstr, 1909r. Przemysław Nadolski, „Ruda Śląska wczoraj.” s. 23 Nasza szkoła dawniej i dziś

25 Jak zrealizowaliśmy nasz projekt… Praca nad projektem „Miasto moje, a w nim…” pozwoliła odkryć miejsca ciekawe i rozpoznawalne dla każdego mieszkańca, ale też mało znane, nieopisane w przewodnikach turystycznych. Owocem naszej pracy jest prezentacja dostępna pod adresem http://szk2015.ceo.nq.pl/kurs/ dokument/6047/. http://szk2015.ceo.nq.pl/kurs/ dokument/6047/ Poniżej strona tytułowa naszego albumu. Uzbrojeni w aparaty fotograficzne ruszyliśmy w miasto.

26 " M IASTO MOJE, A W NIM..." W IRTUALNY SPACER PO R UDZIE Ś LĄSKIEJ DZIELNICA „R UDA ” autorzy: uczniowie klasy I b i I c

27 Co wynika z powyższego? Jak wiadomo nie od dziś; im więcej się ruszamy np. spacerując z aparatem w poszukiwaniu interesujących miejsc, biegając czy jeżdżąc na rowerze, tym łatwiej zachować nam ładną sylwetkę i zdrowie na długie lata. Warto zadbać o zdrowie również poprzez odpowiednią dietę, do czego namawiają nas realizujący projekty dotyczące odżywiania.

28 O ZDROWIE DBAM, ŁADNY WYGLĄD MAM Z jakimi zagadnieniami dotyczącymi zdrowia przyszło się nam zmierzyć w ciągu całego roku szkolnego? Odpowiedź na to pytanie da na przypomnienie tematyki realizowanej w ramach szkolnego programu profilaktyki.

29 PAŹDZIERNIK

30 L ISTOPAD

31 ,,Zamiast papierosa weź sobie mentosa” „Witaminki zamiast nikotynki ” to hasła tegorocznego Światowego Dnia Rzucania Palenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalych Nr 7

32 G RUDZIEŃ

33 S TYCZEŃ

34 L UTY Walentynkowa akcja profilaktyczna "Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test.

35 M ARZEC

36 P ROGRAM PROFILAKTYCZNY WYBIERZ ŻYCIE. P IERWSZY KROK.

37 K WIECIEŃ

38 M AJ G DY TWÓJ WYGLĄD STAJE SIĘ TWOJĄ OBSESJĄ.

39 W DĄŻENIU DO PERFEKCJI … Anoreksja jest chorobą duszy, dopiero potem cierpi ciało. Gdy odchudzanie staje się chorobą konieczna jest adekwatne diagnoza i interwencja. Osoba chora uważa, że jest otyła lub jakaś część jej ciała jest za gruba nawet wówczas, gdy jest skrajnie wychudzona; Bulimia osoby chore na bulimię znacznie częściej niż anorektyczki, pochodzą z rodzin, w których występują konflikty, zaniedbywanie, odrzucenie. Objawy bulimii to: powtarzające się okresy żarłoczności i poczucie braku kontroli nad jedzeniem, regularne prowokowanie wymiotów, używanie środków przeczyszczających lub odwadniających, ścisłych diet lub intensywnych ćwiczeń po epizodach obżarstwa, by nie utyć.

40 Otyłość jest często definiowana jako stan anormalnej lub nadmiernej akumulacji tłuszczu w tkance tłuszczowej, prowadzący do zaburzeń stanu zdrowia. Podstawowy powód to dodatni bilans energetyczny prowadzący do wzrostu wagi, co oznacza, że kalorie konsumowane przewyższają kalorie wydawane. Bigoreksja. Bigorektyk chce osiągnąć ideał sylwetki, który w rzeczywistości nie istnieje. Godzinami sterczy przed lustrem, wpatruje się w każdy kawałek swego ciała i wciąż widzi chuderlaka, któremu brakuje odpowiedniej masy mięśni lub ich rzeźba jest niedoskonała.

41 Szlachetne zdrowie… Nasze ciało to wszystko, co mamy, przychodząc na ten świat, dbajmy więc o nie jak należy, pamiętając o tym, że wszystko co sztuczne, nienaturalne szkodzi naszemu zdrowiu. Ruch na świeżym powietrzu, zdrowa żywność, rozwijanie własnych zainteresowań są właściwym pożywieniem dla naszej duszy i ciała. 1oo lat zdrowia, radości i dobrego samopoczucia, bo optymiści żyją dłużej!

42 P ODSUMOWANIE Opracowanie graficzne, zdjęcia i komentarz do prezentacji: Izabela Ziob i Anna Antas Do przygotowania prezentacji wykorzystano materiały dostarczone przez nauczycieli realizujących projekty w ramach programu Szkoła z klasą 2.0 w Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 6 w Rudzie Śląskiej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 7 Udostępniono na zasadzie licencji CC-by


Pobierz ppt "Czym jest Szkoła z klasą 2.0? To program, który ma za zadanie: - promowanie mądrego i przemyślanego wykorzystywania technologii informacyjno- komunikacyjnych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google