Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA PT: „HOBBIT,CZYLI TAM I Z POWROTEM

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA PT: „HOBBIT,CZYLI TAM I Z POWROTEM"— Zapis prezentacji:

1 MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA PT: „HOBBIT,CZYLI TAM I Z POWROTEM

2 O autorze Jeden z najbardziej popularnych brytyjskich powieściopisarzy. Jest uznawany za ojca literatury fantasy. profesor literatury angielskiej, językoznawca. Urodzony w południowej Afryce w 1895 roku wraz z rodziną mieszkał w Anglii. Podczas I wojny światowej walczył we Francji m.in. uczestniczył w walkach nad Sommą. Po powrocie z frontu w 1917 roku zaczął pisać książki. W latach był członkiem komitetu New English Dictionary. W 1920 roku został wykładowcą na Uniwersytecie w Leeds. Opracowywał wydania literatury staroangielskiej. W roku mianowano go profesorem filologii angielskiej. Od 1925 do 1959 roku wykładał na uniwersytecie w Oksfordzie. Rozgłos przyniosła mu w 1937 roku powieść baśniowo- fantastyczna Hobbit (nagroda New York Herald Tribune w dziedzinie literatury dla dzieci), a ogromną międzynarodową popularność oraz prestiżowe nagrody literackie trylogia fantastyczna Władca Pierścieni.

3 O Głównym bohaterze książki
„Hobbit” – Bilbo Baggins – jest najważniejszą postacią w powieści. Jako miłośnik dobrej kuchni, czyścioch, bardzo zamożny palacz wykwintnych tytoni, elegant i prawdziwy domator, wydaje się czytelnikowi, i samemu sobie, całkowitym zaprzeczeniem herosa. Jednak Gandalf dostrzegł w nim materiał na prawdziwego bohatera, zdolnego do wielkich czynów, które zmienią bieg historii. Na kartach powieści Bilbo Baggins wyraźnie zmienia się pod wpływem przeżywanych przygód, odkrywa drzemiące w nim pokłady odwagi i odpowiedzialności za losy przyjaciół. 

4 Gollum Gollum - nie wiadomo, co to za istota; jest czarny, śliski, uwagę zwracają tylko jego wielkie blade oczy. Żyje na dnie góry, w której swoje państwo mają gobliny. Jest właścicielem Pierścienia „Jedynego”. Niepozorny z wyglądu klejnot ma tę właściwość, że potrafi zawładnąć osobą, która go posiada. Tak jest z Gollumem.

5 Thorin DĘbowa tarcza fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Był to słynny władca krasnoludów, organizator wyprawy po skarby Samotnej Góry, w której wziął udział Bilbo Baggins.

6 Gandalf Czarodziej Gandalf był inicjatorem wyprawy po skarb. Jest to niski staruszek w wysokim, spiczastym, niebieskim kapeluszu i długim, szarym płaszczu przepasanym srebrną szarfą. Ma długą do pasa brodę i nosi ogromne, czarne buty. W ręku trzyma  różdżkę. Gandalf specjalizuje się w czarach z płomieniem i ogniem. Narrator oznajmia „gdziekolwiek bowiem zjawił się Gandalf,  opowieści i przygody jakby cudem wyrastały dookoła niego”. Choć w tej książce wygląda na spokojnego, nieco śmiesznego staruszka  i niema on nic wspólnego ze znanymi z baśni czarodziejami, okazuje się potężnym magiem, który w końcu zostaje dowódcą wszystkich  walczących przeciwko Sauronowi (ale tę historię można poznać w trylogii „Władca Pierścieni”). Jest mądry, doświadczony, potrafi zawsze  zachować zimną krew, był bardzo odważny. Dzielnie walczył z goblinami i wziął udział w bitwie Pięciu Armii. Przyjaźnił się z bardzo  wieloma postaciami. W tej książce jednak pokazana jest jego znajomość z Bilbo Bagginsem.

7 Elrond Elrond - pół człowiek, pół elf, gospodarz Ostatniego Przyjaznego Domu, piękny i odważny, znał się na czarach, czarodziejskich literach. To on odczytał księżycowe runy (magiczne litery) na mapie Thorina, odkrył także przed przyjaciółmi nazwy mieczy, które zdobyli w jaskini trolli. W jego domu każdy mógł doskonale wypocząć, był on bardzo ważnym punktem Śródziemia, tu rozgrywały się bardzo ważne wydarzenia, mające związek z Pierścieniem.

8 Beorn Beorn - „olbrzymi mężczyzna; miał bujną, czarną czuprynę i gęstą, długą, czarną brodę, ramiona i łydki nagie, z węzłami potężnych mięśni wyraźnie zarysowanymi pod skórą. Ubrany był w wełnianą bluzę sięgającą do kolan i wspierał się na ogromnym toporze”. To nie był zwykły człowiek, ale pół człowiek, pół niedźwiedź. Dzięki niemu w okolicy nie atakowały gobliny i inne potwory, bo Beorn czuwał nad bezpieczeństwem. Jako zaciekły wróg goblinów, bardzo się ucieszył z wiadomości o śmierci ich przywódcy. Ale nie był zbyt ufny i w nocy w skórze niedźwiedzia powędrował do ich siedzib, by sprawdzić, czy to prawda. Pomógł kompanii, wyposażając ją w kucyki i zapasy. Jako postać spokrewniona ze zwierzętami bardzo je lubił, prowadziły mu dom, doskonale się z nimi porozumiewał. Wziął udział w Bitwie Pięciu Armii w skórze niedźwiedzia. Wyniósł z pola walki rannego Thorina.

9 Bard Bard - mieszkaniec Miasta na Jeziorze, piękny, mądry i odważny, przyszły władca tego miasta. To on zabił Smauga, dowodził wojskami w Bitwie Pięciu Armii, starał się doprowadzić do porozumienia z krasnoludami.

10 Smaug Smaug - smok pilnujący skarbów we wnętrzu Samotnej Góry. Smoki przybyły do Śródziemia z Szarych Gór i Zwiędłych Wrzosowisk. Smaug napadał na miasto Dal i zdobył skarby krasnoludów. Jest bardzo groźny i zły, w dodatku, jak wszystkie smoki, uwielbia skarby . Życie upływa mu na ich strzeżeniu. Jest on lub był olbrzymim czerwono- złocistym stworem, miał skrzydła, wielkie pazury, ział ogniem. Miał tylko jeden słaby punkt „w zagłębieniu pod lewą piersią” - w ten punkt trafił strzałą Bard, a stało się to dzięki drozdowi towarzyszącemu krasnoludom i Bilbowi, który dowiedział się z opowiadania hobbita o „słabym punkcie” bestii.

11 Wrażenia po lekturze „Hobbit”
Lektura wywarła na mnie duże wrażenie. W trakcie czytania lektury czułam się ja bym była w innym świecie, było to coś niesamowitego. Nigdy nie zanurzyłam się tak w książkę, a jednak. Uważam ,Że to arcydzieło jest godne polecenia. Myślę jak Hobbit w takim krótkim czasie zmienił się na inną , to znaczy lepszą istotę.

12 Zakończenie Dziękuję za uwagę . Wykonała: Maria bobela klasa v
Uczennica szkoły podstawowej i przedszkola w witoszycach. Zródło: internet i książka pt: Hobbit, czyli tam i z powrotem


Pobierz ppt "MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA PT: „HOBBIT,CZYLI TAM I Z POWROTEM"

Podobne prezentacje


Reklamy Google