Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA PT: MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA PT: „HOBBIT,CZYLI TAM I Z POWROTEM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA PT: MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA PT: „HOBBIT,CZYLI TAM I Z POWROTEM."— Zapis prezentacji:

1

2 MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA PT: MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA PT: „HOBBIT,CZYLI TAM I Z POWROTEM

3 O AUTORZE JEDEN Z NAJBARDZIEJ POPULARNYCH BRYTYJSKICH POWIEŚCIOPISARZY. JEST UZNAWANY ZA OJCA LITERATURY FANTASY. PROFESOR LITERATURY ANGIELSKIEJ, JĘZYKOZNAWCA. URODZONY W POŁUDNIOWEJ AFRYCE W 1895 ROKU WRAZ Z RODZINĄ MIESZKAŁ W ANGLII. PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ WALCZYŁ WE FRANCJI M.IN. UCZESTNICZYŁ W WALKACH NAD SOMMĄ. PO POWROCIE Z FRONTU W 1917 ROKU ZACZĄŁ PISAĆ KSIĄŻKI. W LATACH 1918-1920 BYŁ CZŁONKIEM KOMITETU NEW ENGLISH DICTIONARY. W 1920 ROKU ZOSTAŁ WYKŁADOWCĄ NA UNIWERSYTECIE W LEEDS. OPRACOWYWAŁ WYDANIA LITERATURY STAROANGIELSKIEJ. W 1924 ROKU MIANOWANO GO PROFESOREM FILOLOGII ANGIELSKIEJ. OD 1925 DO 1959 ROKU WYKŁADAŁ NA UNIWERSYTECIE W OKSFORDZIE. ROZGŁOS PRZYNIOSŁA MU W 1937 ROKU POWIEŚĆ BAŚNIOWO- FANTASTYCZNA HOBBIT (NAGRODA NEW YORK HERALD TRIBUNE W DZIEDZINIE LITERATURY DLA DZIECI), A OGROMNĄ MIĘDZYNARODOWĄ POPULARNOŚĆ ORAZ PRESTIŻOWE NAGRODY LITERACKIE TRYLOGIA FANTASTYCZNA WŁADCA PIERŚCIENI.

4 O GŁÓWNYM BOHATERZE KSIĄŻKI „HOBBIT” – BILBO BAGGINS – JEST NAJWAŻNIEJSZĄ POSTACIĄ W POWIEŚCI. JAKO MIŁOŚNIK DOBREJ KUCHNI, CZYŚCIOCH, BARDZO ZAMOŻNY PALACZ WYKWINTNYCH TYTONI, ELEGANT I PRAWDZIWY DOMATOR, WYDAJE SIĘ CZYTELNIKOWI, I SAMEMU SOBIE, CAŁKOWITYM ZAPRZECZENIEM HEROSA. JEDNAK GANDALF DOSTRZEGŁ W NIM MATERIAŁ NA PRAWDZIWEGO BOHATERA, ZDOLNEGO DO WIELKICH CZYNÓW, KTÓRE ZMIENIĄ BIEG HISTORII. NA KARTACH POWIEŚCI BILBO BAGGINS WYRAŹNIE ZMIENIA SIĘ POD WPŁYWEM PRZEŻYWANYCH PRZYGÓD, ODKRYWA DRZEMIĄCE W NIM POKŁADY ODWAGI I ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA LOSY PRZYJACIÓŁ.

5 GOLLUM GOLLUM - NIE WIADOMO, CO TO ZA ISTOTA; JEST CZARNY, ŚLISKI, UWAGĘ ZWRACAJĄ TYLKO JEGO WIELKIE BLADE OCZY. ŻYJE NA DNIE GÓRY, W KTÓREJ SWOJE PAŃSTWO MAJĄ GOBLINY. JEST WŁAŚCICIELEM PIERŚCIENIA „JEDYNEGO”. NIEPOZORNY Z WYGLĄDU KLEJNOT MA TĘ WŁAŚCIWOŚĆ, ŻE POTRAFI ZAWŁADNĄĆ OSOBĄ, KTÓRA GO POSIADA. TAK JEST Z GOLLUMEM.

6 THORIN DĘBOWA TARCZA FIKCYJNA POSTAĆ ZE STWORZONEJ PRZEZ J. R. R. TOLKIENA MITOLOGII ŚRÓDZIEMIA. BYŁ TO SŁYNNY WŁADCA KRASNOLUDÓW, ORGANIZATOR WYPRAWY PO SKARBY SAMOTNEJ GÓRY, W KTÓREJ WZIĄŁ UDZIAŁ BILBO BAGGINS.

7 GANDALF CZARODZIEJ GANDALF BYŁ INICJATOREM WYPRAWY PO SKARB. JEST TO NISKI STARUSZEK W WYSOKIM, SPICZASTYM, NIEBIESKIM KAPELUSZU I DŁUGIM, SZARYM PŁASZCZU PRZEPASANYM SREBRNĄ SZARFĄ. MA DŁUGĄ DO PASA BRODĘ I NOSI OGROMNE, CZARNE BUTY. W RĘKU TRZYMA RÓŻDŻKĘ. GANDALF SPECJALIZUJE SIĘ W CZARACH Z PŁOMIENIEM I OGNIEM. NARRATOR OZNAJMIA „GDZIEKOLWIEK BOWIEM ZJAWIŁ SIĘ GANDALF, OPOWIEŚCI I PRZYGODY JAKBY CUDEM WYRASTAŁY DOOKOŁA NIEGO”. CHOĆ W TEJ KSIĄŻCE WYGLĄDA NA SPOKOJNEGO, NIECO ŚMIESZNEGO STARUSZKA I NIEMA ON NIC WSPÓLNEGO ZE ZNANYMI Z BAŚNI CZARODZIEJAMI, OKAZUJE SIĘ POTĘŻNYM MAGIEM, KTÓRY W KOŃCU ZOSTAJE DOWÓDCĄ WSZYSTKICH WALCZĄCYCH PRZECIWKO SAURONOWI (ALE TĘ HISTORIĘ MOŻNA POZNAĆ W TRYLOGII „WŁADCA PIERŚCIENI”). JEST MĄDRY, DOŚWIADCZONY, POTRAFI ZAWSZE ZACHOWAĆ ZIMNĄ KREW, BYŁ BARDZO ODWAŻNY. DZIELNIE WALCZYŁ Z GOBLINAMI I WZIĄŁ UDZIAŁ W BITWIE PIĘCIU ARMII. PRZYJAŹNIŁ SIĘ Z BARDZO WIELOMA POSTACIAMI. W TEJ KSIĄŻCE JEDNAK POKAZANA JEST JEGO ZNAJOMOŚĆ Z BILBO BAGGINSEM.

8 ELROND ELROND - PÓŁ CZŁOWIEK, PÓŁ ELF, GOSPODARZ OSTATNIEGO PRZYJAZNEGO DOMU, PIĘKNY I ODWAŻNY, ZNAŁ SIĘ NA CZARACH, CZARODZIEJSKICH LITERACH. TO ON ODCZYTAŁ KSIĘŻYCOWE RUNY (MAGICZNE LITERY) NA MAPIE THORINA, ODKRYŁ TAKŻE PRZED PRZYJACIÓŁMI NAZWY MIECZY, KTÓRE ZDOBYLI W JASKINI TROLLI. W JEGO DOMU KAŻDY MÓGŁ DOSKONALE WYPOCZĄĆ, BYŁ ON BARDZO WAŻNYM PUNKTEM ŚRÓDZIEMIA, TU ROZGRYWAŁY SIĘ BARDZO WAŻNE WYDARZENIA, MAJĄCE ZWIĄZEK Z PIERŚCIENIEM.

9 BEORN BEORN - „OLBRZYMI MĘŻCZYZNA; MIAŁ BUJNĄ, CZARNĄ CZUPRYNĘ I GĘSTĄ, DŁUGĄ, CZARNĄ BRODĘ, RAMIONA I ŁYDKI NAGIE, Z WĘZŁAMI POTĘŻNYCH MIĘŚNI WYRAŹNIE ZARYSOWANYMI POD SKÓRĄ. UBRANY BYŁ W WEŁNIANĄ BLUZĘ SIĘGAJĄCĄ DO KOLAN I WSPIERAŁ SIĘ NA OGROMNYM TOPORZE”. TO NIE BYŁ ZWYKŁY CZŁOWIEK, ALE PÓŁ CZŁOWIEK, PÓŁ NIEDŹWIEDŹ. DZIĘKI NIEMU W OKOLICY NIE ATAKOWAŁY GOBLINY I INNE POTWORY, BO BEORN CZUWAŁ NAD BEZPIECZEŃSTWEM. JAKO ZACIEKŁY WRÓG GOBLINÓW, BARDZO SIĘ UCIESZYŁ Z WIADOMOŚCI O ŚMIERCI ICH PRZYWÓDCY. ALE NIE BYŁ ZBYT UFNY I W NOCY W SKÓRZE NIEDŹWIEDZIA POWĘDROWAŁ DO ICH SIEDZIB, BY SPRAWDZIĆ, CZY TO PRAWDA. POMÓGŁ KOMPANII, WYPOSAŻAJĄC JĄ W KUCYKI I ZAPASY. JAKO POSTAĆ SPOKREWNIONA ZE ZWIERZĘTAMI BARDZO JE LUBIŁ, PROWADZIŁY MU DOM, DOSKONALE SIĘ Z NIMI POROZUMIEWAŁ. WZIĄŁ UDZIAŁ W BITWIE PIĘCIU ARMII W SKÓRZE NIEDŹWIEDZIA. WYNIÓSŁ Z POLA WALKI RANNEGO THORINA.

10 BARD BARD - MIESZKANIEC MIASTA NA JEZIORZE, PIĘKNY, MĄDRY I ODWAŻNY, PRZYSZŁY WŁADCA TEGO MIASTA. TO ON ZABIŁ SMAUGA, DOWODZIŁ WOJSKAMI W BITWIE PIĘCIU ARMII, STARAŁ SIĘ DOPROWADZIĆ DO POROZUMIENIA Z KRASNOLUDAMI.

11 SMAUG SMAUG - SMOK PILNUJĄCY SKARBÓW WE WNĘTRZU SAMOTNEJ GÓRY. SMOKI PRZYBYŁY DO ŚRÓDZIEMIA Z SZARYCH GÓR I ZWIĘDŁYCH WRZOSOWISK. SMAUG NAPADAŁ NA MIASTO DAL I ZDOBYŁ SKARBY KRASNOLUDÓW. JEST BARDZO GROŹNY I ZŁY, W DODATKU, JAK WSZYSTKIE SMOKI, UWIELBIA SKARBY. ŻYCIE UPŁYWA MU NA ICH STRZEŻENIU. JEST ON LUB BYŁ OLBRZYMIM CZERWONO- ZŁOCISTYM STWOREM, MIAŁ SKRZYDŁA, WIELKIE PAZURY, ZIAŁ OGNIEM. MIAŁ TYLKO JEDEN SŁABY PUNKT „W ZAGŁĘBIENIU POD LEWĄ PIERSIĄ” - W TEN PUNKT TRAFIŁ STRZAŁĄ BARD, A STAŁO SIĘ TO DZIĘKI DROZDOWI TOWARZYSZĄCEMU KRASNOLUDOM I BILBOWI, KTÓRY DOWIEDZIAŁ SIĘ Z OPOWIADANIA HOBBITA O „SŁABYM PUNKCIE” BESTII.

12 WRAŻENIA PO LEKTURZE „HOBBIT” LEKTURA WYWARŁA NA MNIE DUŻE WRAŻENIE. W TRAKCIE CZYTANIA LEKTURY CZUŁAM SIĘ JA BYM BYŁA W INNYM ŚWIECIE, BYŁO TO COŚ NIESAMOWITEGO. NIGDY NIE ZANURZYŁAM SIĘ TAK W KSIĄŻKĘ, A JEDNAK. UWAŻAM,ŻE TO ARCYDZIEŁO JEST GODNE POLECENIA. MYŚLĘ JAK HOBBIT W TAKIM KRÓTKIM CZASIE ZMIENIŁ SIĘ NA INNĄ, TO ZNACZY LEPSZĄ ISTOTĘ.

13 ZAKOŃCZENIE DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ. WYKONAŁA: MARIA BOBELA KLASA V UCZENNICA SZKOŁY PODSTAWOWEJ I PRZEDSZKOLA W WITOSZYCACH. ZRÓDŁO: INTERNET I KSIĄŻKA PT: HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM


Pobierz ppt "MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA PT: MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA PT: „HOBBIT,CZYLI TAM I Z POWROTEM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google