Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bochnia – Moje miasto.. Bochnia jest najstarszym miastem obecnej Małopolski. Choć mieszkańcy osady warzyli sól już w neolicie, to najstarsza zachowana.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bochnia – Moje miasto.. Bochnia jest najstarszym miastem obecnej Małopolski. Choć mieszkańcy osady warzyli sól już w neolicie, to najstarsza zachowana."— Zapis prezentacji:

1 Bochnia – Moje miasto.

2 Bochnia jest najstarszym miastem obecnej Małopolski. Choć mieszkańcy osady warzyli sól już w neolicie, to najstarsza zachowana informacja pisana o Bochni pochodzi z 1198 r. a znajduje się w dokumencie patriarchy jerozolimskiego Monachusa, potwierdzającym nadanie przez rycerza Mikorę Gryfitę - wśród innych dóbr - "sal de Bochegna" - soli z Bochni klasztorowi Bożogrobców z Miechowa. Zapewne jeszcze długo Bochnia byłaby jedynie osadą górniczą - prowadzącą co prawda ożywione i rozległe kontakty handlowe (czemu sprzyjało jej położenie przy ważnych szlakach komunikacyjnych) - ale tylko osadą, gdyby nie odkrycie tutaj w 1248 r. soli kamiennej. Było to pierwsze odkrycie soli na ziemiach polskich, toteż uruchomienie wydobycia nie było sprawą prostą, zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym. Nastąpiło to w roku 1251. W dwa lata później, pomny na profity płynące z Bochni, książę Bolesław Wstydliwy wydał w Korczynie 27 lutego 1253 roku akt lokacyjny miasta Bochni z licznymi przywilejami; miasto otrzymało polską nazwę Bochnia, choć w akcie lokacyjnym wymieniono również niemiecką nazwę osady Salzberg - Solna Góra (góra - ówczesna nazwa szybu), a to ze względu na zamieszkujących wówczas w Bochni licznych przybyszów ze Śląska.

3 Kopalnia soli Kopalnia soli „Bochnia” (od XIII wieku do 1772 wchodzi w skład Żupy krakowskiej) najstarszy zakład przemysłowy w Europie. Początki kopalni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie to jest związane z legendą o św. Kindze. W jej skład wchodzi kilka szybów: Sutoris, Gazaris, Regis, Bochneris, Campi. Kilkadziesiąt lat temu kopalnia przekształciła się w obiekt turystyczny i leczniczy.

4

5 Muzeum im. prof. Stanisława Fischera Muzeum odgrywa istotną rolę w życiu umysłowym miasta i powiatu, będąc ważnym ośrodkiem pracy naukowej, edukacyjnej i wydawniczej. Mieści się ono w dawnym klasztorze dominikanów – dwuskrzydłowym, późnobarokowym budynku, którego najstarsze fragmenty sięgać mogą XVI w. (dokładna data powstania nie jest znana), usytuowanym w narożnej działce wschodniej pierzei rynku. W 2000 budynek muzeum został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

6

7 Miejski Dom Kultury Miejski Dom Kultury prowadzi działalność z zakresu wychowania, edukacji i upowszechniania kultury w mieście. Skupia dzieci, młodzież oraz dorosłych w 24 sekcjach tematycznych. Prowadzone są tu m.in.: zajęcia baletu form nowoczesnych euro dance, break dance, działa klub tańca towarzyskiego, klub seniora, klub fantastyki oraz sekcje: plastyczna, modelarstwa lotniczego, brydża sportowego, szachowa, teatralna. Prowadzony jest kurs wokalno-aktorski, dziecięcy zespół wokalno-taneczny, teatrzyk lalkowy oraz nauka gry na gitarze i perkusji. Mieści się w nim kino „Regis”

8 Bazylika św. Mikołaja w Bochni Najstarszy i największy kościół w Bochni, od 1998 roku bazylika mniejsza, od 2003 roku kolegiata. Kościół św. Mikołaja został zbudowany w latach 1440-1445 na miejscu poprzedniej świątyni, zniszczonej przez pożar w 1440 roku. Większość wyposażenia wnętrza kościoła reprezentuje styl barokowy i rokokowy. Ołtarz główny, sześć ołtarzy bocznych, rokokowa ambona i niektóre mniejsze sprzęty pochodzą z warsztatu Piotra Korneckiego. Jego autorstwa jest też obraz patrona kościoła w ołtarzu głównym.

9

10 Bazylika św. Mikołaja Obok kościoła znajduje się wolnostojąca drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z początku XVII wieku, zbudowana początkowo przy nie istniejącym obecnie kościele bernardynów w Bochni. Została ona zrekonstruowana w latach 1990-1993, po zniszczeniach w pożarze w 1987 roku. Dzwonnica jest obiektem na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.

11

12 Chłopięcy Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai Bochnia to miasto z bogatymi tradycjami artystycznymi. Tu, przy Bazylice św. Mikołaja działa chór chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai, założony w 1987 r. przez ks. Stanisława Adamczyka, laureata nagrody im. Jerzego Kurczewskiego, który oprócz funkcji dyrygenta chóru, prowadzi również emisję głosu, a z którym współpracują: Bożena Wojciechowska (II dyrygent chóru) i Krzysztof Kościółek (akompaniator). Chór zwyciężył już w dwunastu ogólnopolskich konkursach i festiwalach.

13 Kryta pływalnia im. Jana Kota Wybudowana w latach 1998-99 Kryta Pływalnia im. Jana Kota w Bochni to jedyny między Krakowem a Tarnowem obiekt typu sportowego. Basen posiada świetną lokalizację i łatwy dojazd, w jego pobliżu znajdują się Hotel Millenium, nowoczesna hala widowiskowo-sportowa, dworzec PKP i końcowe przystanki wszystkich autobusów miejskich, co razem tworzy jeden z ciekawszych kompleksów sportowo- rekreacyjnych w Małopolsce.

14

15 Rynek Od 1871 roku na środku bocheńskiego rynku stoi na kolumnie pomnik Króla Polski Kazimierza III Wielkiego. Pomysł zbudowania pomnika wyszedł z kręgu Jana Matejki. Ówczesny marszałek powiatu, szwagier słynnego malarza, Leonard Serafiński powziął ambitny plan uczczenia pamięci wielkiego króla. Koszty pokrył przede wszystkim budżet miasta. Dzieło krakowianina Walerego Gadomskiego powstało po wykonaniu szkiców przez Matejkę. Król w lewej ręce trzyma dokument – statuty wiślickie.

16

17 BIBLIOGRAFIA www.czasbochenski.pl www.mojabochnia.pl www.ziemiabochenska.pl www.bochniacy.pl Flasza S., Przewodnik po Bochni. www.bochnianin.pl Flasza S., Piękno minione, utracone, niedoceniane.

18 KONIEC Prezentację wykonali: Jakub Mucha kl. VI c, Maciej Surma kl. VI c, Kamil Papuga kl. VI c Sławomir Gicala kl. VI c


Pobierz ppt "Bochnia – Moje miasto.. Bochnia jest najstarszym miastem obecnej Małopolski. Choć mieszkańcy osady warzyli sól już w neolicie, to najstarsza zachowana."

Podobne prezentacje


Reklamy Google