Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zawartość tłuszczu w serze Ser w innych językach angielski: (1.1) cheese chorwacki: (1.1) sir m czeski: (1.1) sýr m duński: (1.1) ost w esperanto: (1.1)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zawartość tłuszczu w serze Ser w innych językach angielski: (1.1) cheese chorwacki: (1.1) sir m czeski: (1.1) sýr m duński: (1.1) ost w esperanto: (1.1)"— Zapis prezentacji:

1

2 Zawartość tłuszczu w serze

3 Ser w innych językach angielski: (1.1) cheese chorwacki: (1.1) sir m czeski: (1.1) sýr m duński: (1.1) ost w esperanto: (1.1) fromaĝo fiński: (1.1) juusto francuski: (1.1) fromage m grecki: (1.1) τυρί n hiszpański: (1.1) queso m islandzki: (1.1) ostur m niemiecki: (1.1) Käse m rosyjski: (1.1) сыр m творог m słowacki: (1.1) syr szwedzki: (1.1) ost w

4 Gatunki sera Dziś istnieje około 4 tys. rodzajów sera, w Polsce wytwarza się ok. 90 gatunków. Najpopularniejsze: Gouda to gatunek sera twardego, podpuszczkowego, dojrzewającego, produkowanego z mleka krowiego. Pochodzi z okolic holenderskiego miasta Gouda. Jest produkowany w postaci spłaszczonych okręgów.

5 Ricotta - miękki, niedojrzewający ser zwarowy, produkowany we Włoszech z serwatki pozostającej po serach podpuszczkowych, (z mleka koziego, krowiego lub owczego) poprzez drugie gotowanie (wł. ricotta), przypominający twaróg, niesolony. Zawiera 20-30% tłuszczu. Spożywany jest na świeżo lub jako składnik potraw: ciast i innych słodyczy, farszów, klusek itp.

6 Camembert – miękki ser podpuszczkowy. Nazwa sera pochodzi od wsi w departamencie Orne, w Normandi, gdzie w 1791 r opracowano ścisłą recepturę produkcji tego sera. Oryginalny Camembert jest produkowany z nie pasteryzowanego mleka krowiego. W procesie dojrzewania pokrywa się charakterystyczną białawą pleśnią. Oryginalny Camembert jest formowany w krążki o masie ok. 250 g. We Francji prawo do nazwy Camembert ma tylko kilkuset wytwórców. Oryginalny camembert jada się zawsze świeży (maksimum tydzień od daty produkcji). Istnieją osoby, którym stary, przejrzały ser smakuje lepiej od świeżego.

7 Parmezan - ser twardy typu podpuszczkowego wytwarzany z krowiego mleka, pochodzący z centralnych Włoch, z regionu Emilia-Romania. Produkowany w: Parmie, Reggio nell'Emilia i okolicach. Jeden z najbardziej znanych na świecie włoskich serów. Nadaje się do jedzenia w zestawie serów, a także utarty jako dodatek smakowy i dekoracyjny do różnych dań (zapiekanka, spaghetti, zupa cebulowa, sos Mornay).

8 Cheddar – rodzaj angielskiego sera, który jest produkowany z krowiego mleka. Ser ten jest zaliczany do serów podpuszczkowych, dojrzewających oraz twardych. Ser cheddar zawiera ok. 25% tłuszczu. Ma żółtopomarańczową barwę, smak ostry, lekko kwaskowy oraz orzechowy. Cheddar jest produkowany w kształcie walców. Jest to najpopularniejszy gatunek na rynku brytyjskim

9 Mozzarella – ser pochodzący z południowych Włoch, z regionu Kampania (miasto Aversa). Dobrze znany ze swojej rozciągliwości po roztopieniu. Ser ten wytwarzany jest ze świeżego mleka bawolic – samic z gatunku bawół domowy. Względnie z mleka krowiego. Sprzedawany jest w postaci niewielkich kawałków o obłym kształcie, zanurzonych w serwatce. Stanowi składnik wielu dań tradycyjnej kuchni włoskiej. Najbardziej cenioną odmianą mozzarelli jest Mozzarella di Bufala Campana ser produkowany wyłącznie w regionie Kampania, według tradycyjnych historycznych receptur z miasta Aversa w prowincji Caserta. Ser ten znajduje się na liście produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia.

10 Oscypek, oszczypek – twardy wędzony ser przygotowywany z mleka owczego, charakterystyczny dla polskich gór. Produkowany w postaci niedużych, wrzecionowatych bloków z typowym dla regionu zdobieniem brzegów. Odciskany jest foremce, tzw. "oscypiorce". Właśnie od tych foremek pochodzi najprawdopodobniej nazwa sera Tradycyjnie jego wyrobem trudnią się bacowie na hali. Po wydojeniu owiec do drewnianego skopka – "gielety" mleko zlewane jest przez lniane płótno do drewnianej "puciery". Następnie należy dodać "klog" dzięki temu z mleka powstaje masa serowa, którą należy odcisnąć i uformować. Podczas odciskania ser maczany jest w gorącej wodzie. Po uformowaniu sera moczy się go przez dobę w solance – "rosole", która usuwa z niego nadmiar wody w procesie osmozy. Po wymoczeniu sery leżakują na górnej półce w bacówce i są wędzone.

11 Bryndza - miękki, podpuszczkowy ser produkowany z owczego mleka, w Polsce, Rumunii, Rosji, Austrii, Czechach oraz na Słowacji i Ukrainie. Otrzymany z owczego mleka bundz kruszy się i pozostawia w cieple przez około 2 tygodni (do dojrzenia pod wpływem enzymów wydzielanych przez pleśń Oidium lactis). Jest to tradycyjny sposób otrzymywania bryndzy.

12 Twaróg, zwany również "serem białym" - to produkt wytwarzany z mleka, zaliczany do serów świeżych, o białej barwie i grudkowatej bądź kremowej konsystencji, zależnej od zawartości tłuszczu w mleku. Proces przygotowania twarogu polega na skwaszeniu mleka, a następnie stopniowym jego podgrzewaniu bez osiągnięcia temperatury wrzenia, ostudzeniu i odcedzeniu. Twaróg jest tym kwaśniejszy im później jest robiony, licząc od momentu kiedy mleko zakwasiło się i zgęstniało. Aby otrzymać słodki twarożek, należy przygotować ser w dniu, w którym mleko się skwasiło..

13 Sery dzielą się na: sery miękkie –sery pleśniowe - brie, camembert, roquefort –sery maziowe - ser limburski –pomazankowe - bryndza sery twarde –typ szwajcarski - o słodkim, bardzo delikatnym smaku - emmentaler –typ włoski - bardzo twardy i mocno pikantny - parmezan –typ angielski - o ostrym, nieco kwaskowatym posmaku - cheddar –typ bałkański - łagodny w smaku i zapachu, wytwarzany z masy serowej uprzednio sparzonej - mozzarella, oscypek –typ holenderski - łagodny, lekko kwaskowaty smak, bardzo popularny w Polsce - gouda, edamski, podlaski, zamojski –typ szwajcarsko-holenderski - na skutek połączenia tych dwóch metod produkcji smak i zapach jest bardziej ostry - ser tylżycki. sery topione

14 Sery produkuje się z mleka: Bawół domowy koza krowa owca

15 Przepis na sernik Składniki: 1 kg sera, 25 dag ugotowanych ziemniaków, 20 dag tłuszczu, 30 dag cukru, 5 jajek, proszek do pieczenia (trochę w palcach), rodzynki, trochę kakao, ciastka herbatniki, 1 kostka czekolady do posypania. Przepis: Ser, ziemniaki, tłuszcz i cukier zmielić przez maszynkę. Dodać jajka, proszek do pieczenia i wszystko razem wymieszać. Na koniec dodać rodzynki i wymieszać. Prodiż wyłożyć papierem do pieczenia, poukładać ciastka herbatniki. Ciastka posypać kakaem (małym sitkiem) wyłożyć na kakao masę serową. Piec w prodiżu około 1 godziny tak, aby ciasto miało ciemno złoty kolor.

16 Zawartość tłuszczu w serze

17

18 Ser w innych językach angielski: (1.1) cheese chorwacki: (1.1) sir m czeski: (1.1) sýr m duński: (1.1) ost w esperanto: (1.1) fromaĝo fiński: (1.1) juusto francuski: (1.1) fromage m grecki: (1.1) τυρί n hiszpański: (1.1) queso m islandzki: (1.1) ostur m niemiecki: (1.1) Käse m rosyjski: (1.1) сыр m творог m słowacki: (1.1) syr szwedzki: (1.1) ost w

19 Gatunki sera Dziś istnieje około 4 tys. rodzajów sera, w Polsce wytwarza się ok. 90 gatunków. Najpopularniejsze: Gouda to gatunek sera twardego, podpuszczkowego, dojrzewającego, produkowanego z mleka krowiego. Pochodzi z okolic holenderskiego miasta Gouda. Jest produkowany w postaci spłaszczonych okręgów.

20 Ricotta - miękki, nie dojrzewający ser zwarowy, produkowany we Włoszech z serwatki pozostającej po serach podpuszczkowych, (z mleka koziego, krowiego lub owczego) poprzez drugie gotowanie (wł. ricotta), przypominający twaróg, nie solony. Zawiera 20-30% tłuszczu. Spożywany jest na świeżo lub jako składnik potraw: ciast i innych słodyczy, farszów, klusek itp.

21 Camembert – miękki ser podpuszczkowy. Nazwa sera pochodzi od wsi w departamencie Orne, w Normandi, gdzie w 1791 r opracowano ścisłą recepturę produkcji tego sera. Oryginalny Camembert jest produkowany z nie pasteryzowanego mleka krowiego. W procesie dojrzewania pokrywa się charakterystyczną białawą pleśnią. Oryginalny Camembert jest formowany w krążki o masie ok. 250 g. We Francji prawo do nazwy Camembert ma tylko kilkuset wytwórców. Oryginalny camembert jada się zawsze świeży (maksimum tydzień od daty produkcji). Istnieją osoby, którym stary, przejrzały ser smakuje lepiej od świeżego.

22 Parmezan - ser twardy typu podpuszczkowego wytwarzany z krowiego mleka, pochodzący z centralnych Włoch, z regionu Emilia-Romania. Produkowany w: Parmie, Reggio nell'Emilia i okolicach. Jeden z najbardziej znanych na świecie włoskich serów. Nadaje się do jedzenia w zestawie serów, a także utarty jako dodatek smakowy i dekoracyjny do różnych dań (zapiekanka, spaghetti, zupa cebulowa, sos Mornay).

23 Cheddar – rodzaj angielskiego sera, który jest produkowany z krowiego mleka. Ser ten jest zaliczany do serów podpuszczkowych, dojrzewających oraz twardych. Ser cheddar zawiera ok. 25% tłuszczu. Ma żółtopomarańczową barwę, smak ostry, lekko kwaskowy oraz orzechowy. Cheddar jest produkowany w kształcie walców. Jest to najpopularniejszy gatunek na rynku brytyjskim

24 Mozzarella – ser pochodzący z południowych Włoch, z regionu Kampania (miasto Aversa). Dobrze znany ze swojej rozciągliwości po roztopieniu. Ser ten wytwarzany jest ze świeżego mleka bawolic – samic z gatunku bawół domowy. Względnie z mleka krowiego. Sprzedawany jest w postaci niewielkich kawałków o obłym kształcie, zanurzonych w serwatce. Stanowi składnik wielu dań tradycyjnej kuchni włoskiej. Najbardziej cenioną odmianą mozzarelli jest Mozzarella di Bufala Campana ser produkowany wyłącznie w regionie Kampania, według tradycyjnych historycznych receptur z miasta Aversa w prowincji Caserta. Ser ten znajduje się na liście produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia.

25 Oscypek, oszczypek – twardy wędzony ser przygotowywany z mleka owczego, charakterystyczny dla polskich gór. Produkowany w postaci niedużych, wrzecionowatych bloków z typowym dla regionu zdobieniem brzegów. Odciskany jest foremce, tzw. "oscypiorce". Właśnie od tych foremek pochodzi najprawdopodobniej nazwa sera Tradycyjnie jego wyrobem trudnią się bacowie na hali. Po wydojeniu owiec do drewnianego skopka – "gielety" mleko zlewane jest przez lniane płótno do drewnianej "puciery". Następnie należy dodać "klog" dzięki temu z mleka powstaje masa serowa, którą należy odcisnąć i uformować. Podczas odciskania ser maczany jest w gorącej wodzie. Po uformowaniu sera moczy się go przez dobę w solance – "rosole", która usuwa z niego nadmiar wody w procesie osmozy. Po wymoczeniu sery leżakują na górnej półce w bacówce i są wędzone.

26 Bryndza - miękki, podpuszczkowy ser produkowany z owczego mleka, w Polsce, Rumunii, Rosji, Austrii, Czechach oraz na Słowacji i Ukrainie. Otrzymany z owczego mleka bundz kruszy się i pozostawia w cieple przez około 2 tygodni (do dojrzenia pod wpływem enzymów wydzielanych przez pleśń Oidium lactis). Jest to tradycyjny sposób otrzymywania bryndzy.

27 Twaróg, zwany również "serem białym" - to produkt wytwarzany z mleka, zaliczany do serów świeżych, o białej barwie i grudkowatej bądź kremowej konsystencji, zależnej od zawartości tłuszczu w mleku. Proces przygotowania twarogu polega na skwaszeniu mleka, a następnie stopniowym jego podgrzewaniu bez osiągnięcia temperatury wrzenia, ostudzeniu i odcedzeniu. Twaróg jest tym kwaśniejszy im później jest robiony, licząc od momentu kiedy mleko zakwasiło się i zgęstniało. Aby otrzymać słodki twarożek, należy przygotować ser w dniu, w którym mleko się skwasiło..

28 Sery dzielą się na: sery miękkie –sery pleśniowe - brie, camembert, roquefort –sery maziowe - ser limburski –pomazankowe - bryndza sery twarde –typ szwajcarski - o słodkim, bardzo delikatnym smaku - emmentaler –typ włoski - bardzo twardy i mocno pikantny - parmezan –typ angielski - o ostrym, nieco kwaskowatym posmaku - cheddar –typ bałkański - łagodny w smaku i zapachu, wytwarzany z masy serowej uprzednio sparzonej - mozzarella, oscypek –typ holenderski - łagodny, lekko kwaskowaty smak, bardzo popularny w Polsce - gouda, edamski, podlaski, zamojski –typ szwajcarsko-holenderski - na skutek połączenia tych dwóch metod produkcji smak i zapach jest bardziej ostry - ser tylżycki. sery topione

29 Sery produkuje się z mleka: Bawół domowy koza krowa owca

30 Przepis na sernik Składniki: 1 kg sera, 25 dag ugotowanych ziemniaków, 20 dag tłuszczu, 30 dag cukru, 5 jajek, proszek do pieczenia (trochę w palcach), rodzynki, trochę kakao, ciastka herbatniki, 1 kostka czekolady do posypania. Przepis: Ser, ziemniaki, tłuszcz i cukier zmielić przez maszynkę. Dodać jajka, proszek do pieczenia i wszystko razem wymieszać. Na koniec dodać rodzynki i wymieszać. Prodiż wyłożyć papierem do pieczenia, poukładać ciastka herbatniki. Ciastka posypać kakaem (małym sitkiem) wyłożyć na kakao masę serową. Piec w prodiżu około 1 godziny tak, aby ciasto miało ciemno złoty kolor.

31


Pobierz ppt "Zawartość tłuszczu w serze Ser w innych językach angielski: (1.1) cheese chorwacki: (1.1) sir m czeski: (1.1) sýr m duński: (1.1) ost w esperanto: (1.1)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google