Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O Nadleśnictwie Rybnik Nadleśnictwo Rybnik należy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i składa się z czterech obrębów leśnych: Knurów,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O Nadleśnictwie Rybnik Nadleśnictwo Rybnik należy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i składa się z czterech obrębów leśnych: Knurów,"— Zapis prezentacji:

1

2 O Nadleśnictwie Rybnik Nadleśnictwo Rybnik należy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i składa się z czterech obrębów leśnych: Knurów, Paruszowiec, Rybnik oraz Żory. Rybnik to 140-tysięczne miasto położone w województwie śląskim. Las przy Paruszowcu w dzielnicy Paruszowiec to interesujący obszar, ponieważ występują tam zagrożenia ze strony człowieka – m.in. droga nr 925, linia kolejowa, zabudowania przemysłowe, nielegalne składowiska śmieci, a przede wszystkim przyroda na tym terenie jest bogata w faunę i florę.

3 Perełki Lasu przy Paruszowcu Rośliny chronione na terenie lasu przy Paruszowcu: kruszczyk szerokolistny, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko. Ginący gatunek flory naczyniowej: Dzwonek brzoskwiniolistny

4 Osobliwości lasu na Paruszowcu Najciekawszym okazem spośród drzew jest buk zwyczajny (Fagus sylvatica) o obwodzie około 315 cm. Ciekawym przedstawicielem okazów częściowo chronionych jest Ozorek dębowy (Fistulina hepatica). W Polsce jest dość rzadki.

5 Raj dla grzybiarzy Las przy Paruszowcu jest rajem dla zbieraczy grzybów. W okresie jesiennym można znaleźć tu wiele gatunków jadalnych jak i niejadalnych, co jest możliwe dzięki dobremu nawodnieniu terenu. Przez wielu entuzjastów grzybobrania las ten uznany jest za perełkę wśród rybnickich lasów.

6 Niezwykli mieszkańcy Nadleśnictwa Las przy Paruszowcu jest ostoją dla licznej fauny w samym centrum miasta. W kwietniu i maju las rozbrzmiewa odgłosami ptaków, gdzieniegdzie można zobaczyć działalność dzików, ślady lisów czy nawet szkielet młodego dzika.

7 Ptaki towarzyszą odwiedzającym las przez cały czas - są schowane w wysokich konarach drzew, skradają się w poszukiwaniu pożywienia, ale przede wszystkim umilają czas swoim pięknym śpiewem.

8 O nadleśnictwie Rybnik, perełkach tutejszego terenu, ochronie przyrody i obowiązkach leśniczego z pasją opowiedział nam emerytowany leśniczy, pan Tomasz Czarnuch, który sprawował pieczę nad leśnictwem Jankowice przez 47lat. Na wywiad umawiamy się z panem Tomaszem w byłej leśniczówce w Jankowicach koło Rybnika. Znajduje się tuż przy głównej drodze, zaraz przy lesie, mimo, że jesteśmy w środku Rybnickiego Okręgu Węglowego, czujemy niesamowitą bliskość natury. Pan Tomasz jeszcze bardziej nas zachęcił swoim entuzjazmem i uśmiechem na poznawanie i zaprzyjaźnianie się z przyrodą. Proszę nam powiedzieć co sprawiło, że został Pan leśniczym? o Zawsze się śmieję, że ja urodziłem się w lesie, pochodzę z lasu i tu dorastałem, bowiem mój ojciec i większość rodziny – wujkowie, ciocie, kuzynki – są leśniczymi. Dla mnie to była naturalne kolej rzeczy, że też będę leśniczym. Jak wygląda praca leśniczego i czy jest niebezpieczna? o Bycie leśniczym ma nienormowany czas pracy, trzeba być cały czas gotowym do działania, do strzeżenia swojego leśnictwa. Najniebezpieczniejsze są kleszcze, dlatego po każdym powrocie z lasu trzeba się dokładnie sprawdzić czy nie mamy na sobie kleszczy – to samo zawsze powtarzam osobom wchodzącym do lasu.

9 Czy Nadleśnictwo Rybnik jest unikatowe na skalę Polski? o Nadleśnictwo Rybnik to przykład współistnienia natury z przemysłem, tym razem natura się nie poddała, potrafi przeżyć mimo obecności dużej ilości kopalń węgla kamiennego. Dodatkowo w Nadleśnictwie Rybnik występują wszystkie możliwe okazy drzew, które są na terenie Polski. Jeśli chcesz zobaczyć dany gatunek drzewa – przyjedź do Nadleśnictwa Rybnik! Proszę nam powiedzieć czy istnieje możliwość ochrony lasu przed nielegalną wycinką? o Leśniczy starają się wyjść naprzeciw ludziom, zakładane są szkółki gdzie po okazyjnej cenie można kupić sadzonki. Dodatkowo straż leśna rozmieszcza kamery oraz chipuje się drzewa. Może tak się zdarzyć, że w domu osób nielegalnie wycinającym drzewa pojawi się straż leśna dzięki nadajnikom w drzewie! Cieszę się, że świadomość społeczeństwa jest coraz lepsza, ludzie coraz częściej sami zgłaszają przypadki nielegalnej wycinki. Spotkanie z leśniczym było bardzo inspirujące! Wszyscy uczniowie szkół podstawowych powinni mieć możliwość rozmowy z tak pasjonatem przyrody jak pan Tomasz

10 Zapraszamy do Nadleśnictwa! Źródła: Absalon D., Leśniok M.: Przewodnik przyrodniczy po Rybniku.Rybnik: INFOMAX, 1999. Beblo W., Wika S.: Rezerwaty przyrody województwa katowickiego. Kraków: Planta 1995. Broda R., Mowszowicz J.: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Warszawa: PZWL, 1985. Činčura F.: Pospolite rośliny środowej Europy, Warszawa: PWRiL, 1990. Fotografie: Domowe archiwum

11 Szkoła Podstawowa z Oddziałami integracyjnymi nr 1 im. Janusza Korczaka w Rybniku Autorzy: Izabela Paniczek Iga Meronka Sandra Marek Klasa – 6a Kategoria – Szkoły podstawowe


Pobierz ppt "O Nadleśnictwie Rybnik Nadleśnictwo Rybnik należy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i składa się z czterech obrębów leśnych: Knurów,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google