Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu? czyli historia Czesia leśniczego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu? czyli historia Czesia leśniczego."— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu? czyli historia Czesia leśniczego

2 Cześć! Jestem Czesio. Kocham las, wszystkie zwierzęta, rośliny i jestem leśniczym. Jednak nie od zawsze to wspaniałe zajęcie było moim udziałem. Dziś opowiem Wam moją historię. Zapraszam na krótką podróż w czasie!

3 Od urodzenia kochałem wszystkie zwierzaki. Mieszkałem na wsi, więc wiewiórki, sarny, bażanty i inne tego typu stworzenia nie były mi obce. Byli to moi pierwsi przyjaciele.

4 Kiedy poszedłem do szkoły zapisałem się do koła ornitologicznego. Nauczyłem się rozpoznawać wszystkie ptaki po wydawanych przez nie odgłosach. Słuchając ich, widziałem co czują, rozumiałem ich emocje. Podobnie było z innymi leśnymi zwierzętami.

5 Po kilku latach zwróciłem uwagę na leśną florę. Zafascynowały mnie rośliny. Po krótkim czasie potrafiłem już rozpoznawać ich gatunki, rozróżniać jadalne od trujących oraz rozumieć znaki, które mi przekazują – od tego czasu już nigdy nie zgubiłem się w lesie.

6 Kiedy dorosłem postanowiłem studiować weterynarię. Nie rozumiałem mowy zwierząt jak słynny Doktor Dollitle, ale mimo to doskonale wiedziałem co im dolega.

7 Jakiś czas później założyłem rodzinę i urodził się mój syn. Popołudniami często chodziliśmy razem na spacery do lasu. Maluch szybko pokochał to miejsce i już wkrótce rozpoznawał gatunki drzew po kształcie ich liści.

8 Jak wiadomo czas szybko biegnie. Po latach (choć wydawało mi się, że minęła tylko chwila) miałem już obok siebie wnuka. Podobnie jak z jego tatą w lecie chodziliśmy do lasu, a zimą budowaliśmy karmniki i dokarmialiśmy ptaki. Pewnego dnia chłopak zapytał mnie, dlaczego nie jestem leśniczym, skoro tak bardzo kocham las i jego mieszkańców.

9 Właśnie wtedy dotarło do mnie, w jaki sposób chcę spędzić resztę życia. Teraz na co dzień opiekuje się lasem: Wiosną pilnuję sadzenia drzew, a latem i jesienią sprawuję nad nimi opiekę. Zimą co roku dokarmiam zwierzęta, uzupełniam paśniki, buduję karmniki. Jestem przyjacielem lasu, a las jest moim przyjacielem. Właśnie to jest dla mnie definicją szczęścia.

10 Wykonał: Rafał Łukosz, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ligocie im. Powstańców Śląskich, ul. Miliardowicka 46 43-518 Ligota


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu? czyli historia Czesia leśniczego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google