Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W królestwie dawnej Puszczy Sandomierskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W królestwie dawnej Puszczy Sandomierskiej"— Zapis prezentacji:

1 W królestwie dawnej Puszczy Sandomierskiej

2 Las, o którym chciałbym opowiedzieć znajduje się w leśnictwie Brzyska Wola w powiecie leżajskim. W jego obrębie został utworzony rezerwat przyrody "Brzyska Wola" – który jest pozostałością Puszczy Sandomierskiej.

3 Występują tutaj: Bory mieszane świeże Bory suche

4 Gospodarka leśna Przemysł drzewny jest jedną z głównych gałęzi gospodarki. Drewno pozyskiwane w okolicznym lesie jest wykorzystywane: do produkcji mebli, w budownictwie, także jako opał.

5 . W rezerwacie rośnie wiele starych drzew, głównie dębów. Są one bardzo cenne dla zachowania gatunku. Służą leśnikom do pozyskania materiału siewnego. To z żołędzi tych dębów wyrosną młode siewki służące do odnowy naturalnego charakteru lasu .

6 Gruszyczka okrągłolistna
Paprotka zwyczajna FLORA W runie leśnym znajdziemy takie rośliny chronione jak: wawrzynek wilcze łyko, rosiczki, widłaki, storczyki, podkolan biały, barwinek pospolity, konwalia majowa czy paprotka zwyczajna. Widłak spłaszczony Widłak goździsty

7 FAUNA DUDEK SARNA DZIĘCIOŁ
Las to także siedlisko zwierząt. Żyją tu ssaki m. in.: sarny, jelenie, łosie, borsuki, zające, lisy, kuny. Można dostrzec także rzadkie okazy skrzydlatych mieszkańców: dzięcioła, gadożera, pszczołojada, kobuza, muchówkę żałobną, cietrzewia, jarząbka, bociana czarnego, remiza; a na obrzeżach lasu dudka czy dzierzbę. DZIĘCIOŁ WIEWIÓRKA

8 Zaskroniec Uważny obserwator może dostrzec kryjące się w runie leśnym m.in.: żmiję zygzakowatą, zaskrońca, padalca, jaszczurki bądź ropuchy. Padalec Jaszczurka zwinka

9 MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
Tutejszy las to nie tylko przyroda, ale także historia i kultura W trakcie II wojny światowej był on świadkiem tragicznych wydarzeń - walk AK z hitlerowcami. Miejsca działań wojennych upamiętniają krzyże skryte wśród drzew.

10 Las spełnia także funkcję rekreacyjną
Las spełnia także funkcję rekreacyjną. Malowniczo położone ścieżki zachęcają do spacerów i wycieczek rowerowych. Można także korzystać z obfitości runa leśnego. Pod dostatkiem jest grzybów, jagód i borówek.


Pobierz ppt "W królestwie dawnej Puszczy Sandomierskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google