Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?"— Zapis prezentacji:

1 KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Matejki Pruszcz Gdański ul. Matejki 1

2 Czy dziecko może być przyjacielem lasu?
Było dla nas oczywiste, kto jest przyjacielem lasu. Pierwsza osoba jaka przyszła nam do głowy to oczywiście leśniczy. I każdy inny pracownik leśny – dodała pani od przyrody. Zaraz też pojawiło się pytanie: czy taki zwykły człowiek, z ulicy może być przyjacielem lasu? Pani powiedziała, że może. Czy dziecko, uczeń może? Pani znowu potwierdziła. Bardzo zaciekawiło nas w jaki sposób, my możemy zostać przyjaciółmi lasu. Może już nimi jesteście – dodała pani. Rozpętała się dyskusja! Jak? Kto? Dlaczego? Zebraliśmy wszystkie nasze pomysły i tak powstała prezentacja. TAK

3 Poznajemy pospolite gatunki drzew
POZNAJEMY LAS Poznajemy pospolite gatunki drzew W bieżącym roku szkolnym został zorganizowany w naszej szkole Konkurs na Najpiękniejszy Zielnik Roślin. W konkursie brali udział uczniowie klas czwartych. Podczas jesiennych spacerów dzieci poświęciły czas na zebranie liści i przygotowanie zielnika. Ręcznie zebrana kolekcja liści była świetną zabawą, a samodzielne tworzenie zielnika powodem do dumy. Przy okazji dzieci uczyły się rozpoznawać w naturalnym środowisku popularne gatunki drzew, rozbudzały zainteresowania różnorodną florą w najbliższej okolicy. Zajęcia wdrażały do zbierania, prawidłowego suszenia, rozpoznawania, podpisywania okazów roślin oraz poznawania ich siedlisk, także poszerzania wiadomości dotyczących zebranych gatunków roślin. Uczniowie klas V przygotowali wystawę owoców i nasion pospolitych drzew i krzewów Polski. Uczyli się też rozpoznawać pospolite drzewa i krzewy nie tylko po liściach, ale włąsnie nasionach, owocach, a w zimie po korze i pąkach. To była naprawdę trudna lekcja.

4 ŚWIĘTO DRZEWA Uczniowie klas czwartych brali udział w programie edukacyjno- ekologicznego Święto drzewa organizowanym przez Klub Gaja. Celem programu było podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Dzieci miały poznać rolę drzew i zrozumieć ich wpływ na środowisko, a także poznać skutki globalnego ocieplenia. Uczniowie klas czwartych wykonali prace plastyczne – plakaty i formy przestrzenne, których tematem było drzewo. Uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą pomysłowością, wyobraźnią i różnorodną techniką. Prace plastyczne uczniów zostały wyeksponowane na szkolnych korytarzach.

5 ZBIERAMY MAKULATURĘ – OSZCZĘDZAMY LASY!
Już od kilkunastu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcji zbierania makulatury. Corocznie oddajemy do punktu skupu kilkanaście ton zużytego papieru. Dobrze wiemy, że w ten sposób stajemy się przyjaciółmi lasu! Zbiórka makulatury jest też okazją do świetnej zabawy.

6 GRA „ZOSTAŃ PRZYJACIELEM LASU”
Uczniowie klas V, aby zostać przyjaciółmi lasu tworzyli gry planszowe. Miały one na celu w przyjemny i zabawny sposób przedstawić nowe informacje o lesie i jego mieszkańcach oraz sprawdzić wiadomości wcześniej zdobyte. Graliśmy! Było świetnie! Tworzymy, rysujemy, piszemy… W końcu gramy!

7 O ZACHOWANIU W LESIE ZASADY ZACHOWANIA SIĘ W LESIE Zachowujemy się cicho, nie przeszkadzamy innym! Nie śmiecimy! Nie łamiemy gałęzi i krzewów, nie kopiemy grzybów! Nie bawimy się ogniem! Nie parkujemy i nie biwakujemy poza wyznaczonymi miejscami! CO MOŻEMY ROBIĆ W LESIE Poznajemy przyrodę! Obserwujemy zwierzęta! Odpoczywamy na łonie natury! Zbieramy grzyby i owoce leśne! Korzystamy ze ścieżek rowerowych i pieszych! Uczniowie klas IV i V spisywali zasady zachowania się w lesie. Dowiedzieli się, w ten sposób, co należy robić, żeby dobrze poznać las , bez wzbudzania niepokoju jego mieszkańców.

8 Fotografie wykonane przez uczniów naszej szkoły Konkurs fotograficzny „O czym szumią drzewa…”
AUTORAMI WSZYSTKICH PRAC (FOTOGRAFII, RYSUNKÓW) SĄ UCZNIOWIE UCZESTNICZĄCY W ZAJĘCIACH KOŁA PRZYRODNICZEGO KLAS IV i V, PROWADZONEGO PRZEZ PANIE BOGUSŁAWĘ SAJEWICZ i GRAŻYNĘ JUSZCZAK

9 Jesteśmy przyjaciółmi lasu!


Pobierz ppt "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google