Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

REZERWAT PRZYRODY ZASOLNICA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "REZERWAT PRZYRODY ZASOLNICA"— Zapis prezentacji:

1 REZERWAT PRZYRODY ZASOLNICA
LASY W GMINIE PORĄBKA ORAZ REZERWAT PRZYRODY ZASOLNICA ZIMĄ I WCZESNĄ WIOSNĄ

2 POŁOŻENIE Lasy, które będę opisywać pokrywają tereny gminy Porąbka, w powiecie bielskim, województwie śląskim. Gmina ta leży o 20 kilometrów na wschód od Bielska Białej. Przepływa przez nią rzeka Soła. Użytki leśne zajmują 47% powierzchni gminy co daje w przybliżeniu 30km2.

3 REZERWAT PRZYRODY ZASOLNICA
Rezerwat przyrody położony w części Beskidu Małego, na zboczach góry Zasolnicy, wchodzącej w skład Pasma Magurki Wilkowickiej. Rezerwat powstał w 1973 roku w celu ochrony starodrzewia buczyny karpackiej. Obejmuje obszar o powierzchni około 17 hektarów.

4 NADLEŚNICWO ANDRYCHÓW
Lasy, które opisuję znajdują się na terenie nadleśnictwa Andrychów. Leżą na zboczach Bujakowskiego Gronia i Zasolnicy. W lasach tego nadleśnictwa przeważają siedliska górskie, które stanowią 65,3% powierzchni. Średni udział wieku drzewostanu zaklasyfikowany jest do klasy III (41-60 lat). Przewarzającym gatunkiem lasotwórczym jest buk.

5 FLORA Ponad 50% powierzchni lasu zajmują gatunki liściaste. Przewarzającym gatunkiem drzew jest buk. Podczas jesiennych spacerów można znaleźć wiele różnych grzybów jadalnych. Las porastają różnorodne rośliny takie jak: wawrzynek wilczełyko skrzyp olbrzymi jagody dziewięciosił bezłodygowy zawilce i wiele innych gatunków drzew, roślin owocowych, kwiatów.

6 FAUNA Świat zwierząt reprezentowany jest między innymi przez: jelenie
sarny dziki lisy borsuki zające kuny leśne wydry bobry żaby traszki zaskrońce żmije salamandry plamiste jarząbki kruki jastrzębie myszołowy sowy

7 Jest wodopojem dla spragnionych zwierząt i spacerowiczów.
STRUMYK W głębi lasu znajduje się kapliczka u stóp, której swoje źródło ma strumień. Przepływa on przez cały las, tworząc przepiękne zakola i kaskady. Z jego początkiem wiąże się legenda o uzdrowieniu wieśniaczki, która spadła z wozu. Jest wodopojem dla spragnionych zwierząt i spacerowiczów.

8 JEZIORKA Na terenie lasu znajduje się kilka jeziorek i oczek wodnych. Przy jednym z nich została zbudowana ławeczka, aby było można przysiąść i popodziwiać uroki lasu, posłuchać śpiewu ptaków oraz szumu drzew.

9 RUINY ZAMKU NA WOŁKU Podczas spaceru po lesie warto zajrzeć na wzgórze Wołek. Ruiny średniowiecznego Zamku Wołek są usytuowane w Kobiernicach, nad lewym brzegiem rzeki Soły, na stokach Bujakowskiego Gronia. Zamek Wołek został wybudowany w XVI wieku. W średniowieczu należał do dawnego księstwa oświęcimskiego. W późniejszych czasach do książąt cieszyńskich, książąt piastowskich oraz króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka. Druga połowa XV wieku to końcowy etap świetności zamku, natomiast wiek XVI przyniósł ostateczny kres istnienia twierdzy, która od tej pory zaczęła popadać w ruinę.

10 Dziękuje za obejrzenie mojej prezentacji
Dziękuje za obejrzenie mojej prezentacji. Mam nadzieje, że się Państwu spodobała i zachęciła do przyjazdu do gminy Porąbka. Autor prezentacji i zdjęć: Patryk Raczek IIIa Zespół Szkolno – Gimnazjalny nr 2 w Kętach


Pobierz ppt "REZERWAT PRZYRODY ZASOLNICA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google