Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LASY W GMINIE PORĄBKA ORAZ REZERWAT PRZYRODY ZASOLNICA ZIMĄ I WCZESNĄ WIOSNĄ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LASY W GMINIE PORĄBKA ORAZ REZERWAT PRZYRODY ZASOLNICA ZIMĄ I WCZESNĄ WIOSNĄ."— Zapis prezentacji:

1 LASY W GMINIE PORĄBKA ORAZ REZERWAT PRZYRODY ZASOLNICA ZIMĄ I WCZESNĄ WIOSNĄ

2 POŁOŻENIE Lasy, które będę opisywać pokrywają tereny gminy Porąbka, w powiecie bielskim, województwie śląskim. Gmina ta leży o 20 kilometrów na wschód od Bielska Białej. Przepływa przez nią rzeka Soła. Użytki leśne zajmują 47% powierzchni gminy co daje w przybliżeniu 30km 2.

3 Rezerwat przyrody położony w części Beskidu Małego, na zboczach góry Zasolnicy, wchodzącej w skład Pasma Magurki Wilkowickiej. Rezerwat powstał w 1973 roku w celu ochrony starodrzewia buczyny karpackiej. Obejmuje obszar o powierzchni około 17 hektarów. REZERWAT PRZYRODY ZASOLNICA

4 NADLEŚNICWO ANDRYCHÓW Lasy, które opisuję znajdują się na terenie nadleśnictwa Andrychów. Leżą na zboczach Bujakowskiego Gronia i Zasolnicy. W lasach tego nadleśnictwa przeważają siedliska górskie, które stanowią 65,3% powierzchni. Średni udział wieku drzewostanu zaklasyfikowany jest do klasy III (41-60 lat). Przewarzającym gatunkiem lasotwórczym jest buk.

5 FLORA Ponad 50% powierzchni lasu zajmują gatunki liściaste. Przewarzającym gatunkiem drzew jest buk. Podczas jesiennych spacerów można znaleźć wiele różnych grzybów jadalnych. Las porastają różnorodne rośliny takie jak:  wawrzynek wilczełyko  skrzyp olbrzymi  jagody  dziewięciosił bezłodygowy  zawilce i wiele innych gatunków drzew, roślin owocowych, kwiatów.

6 Świat zwierząt reprezentowany jest między innymi przez: FAUNA  jelenie  sarny  dziki  lisy  borsuki  zające  kuny leśne  wydry  bobry  jarząbki  kruki  jastrzębie  myszołowy  sowy  żaby  traszki  zaskrońce  żmije  salamandry plamiste

7 STRUMYK W głębi lasu znajduje się kapliczka u stóp, której swoje źródło ma strumień. Przepływa on przez cały las, tworząc przepiękne zakola i kaskady. Z jego początkiem wiąże się legenda o uzdrowieniu wieśniaczki, która spadła z wozu. Jest wodopojem dla spragnionych zwierząt i spacerowiczów.

8 JEZIORKA Na terenie lasu znajduje się kilka jeziorek i oczek wodnych. Przy jednym z nich została zbudowana ławeczka, aby było można przysiąść i popodziwiać uroki lasu, posłuchać śpiewu ptaków oraz szumu drzew.

9 RUINY ZAMKU NA WOŁKU Podczas spaceru po lesie warto zajrzeć na wzgórze Wołek. Ruiny średniowiecznego Zamku Wołek są usytuowane w Kobiernicach, nad lewym brzegiem rzeki Soły, na stokach Bujakowskiego Gronia. Zamek Wołek został wybudowany w XVI wieku. W średniowieczu należał do dawnego księstwa oświęcimskiego. W późniejszych czasach do książąt cieszyńskich, książąt piastowskich oraz króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka. Druga połowa XV wieku to końcowy etap świetności zamku, natomiast wiek XVI przyniósł ostateczny kres istnienia twierdzy, która od tej pory zaczęła popadać w ruinę.

10 Dziękuje za obejrzenie mojej prezentacji. Mam nadzieje, że się Państwu spodobała i zachęciła do przyjazdu do gminy Porąbka. Autor prezentacji i zdjęć: Patryk Raczek IIIa Zespół Szkolno – Gimnazjalny nr 2 w Kętach


Pobierz ppt "LASY W GMINIE PORĄBKA ORAZ REZERWAT PRZYRODY ZASOLNICA ZIMĄ I WCZESNĄ WIOSNĄ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google