Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ADAPTACJA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA MONIKA ABRASZEWSKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ADAPTACJA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA MONIKA ABRASZEWSKA."— Zapis prezentacji:

1 ADAPTACJA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA MONIKA ABRASZEWSKA

2 -jest przystosowaniem się - zaakceptowaniem nowych warunków - odnalezieniem się w nowej sytuacji

3 W przypadku dziecka rozpoczynającego edukację przedszkolną to konieczność przystosowania się do nowych warunków jakim jest przedszkole.

4 Okres adaptacyjny trwa od kilu tygodni do kilku miesięcy.

5 Głównym warunkiem pozytywnej adaptacji przedszkolnej jest ugruntowanie się w dziecku przekonania, że rodzice zawsze po nie przyjdą i że nie odchodzą na zawsze, mimo, że fizycznie nie ma na daną chwilę w przedszkolu. POTRZEBA NA TO WIELU DOŚWIADCZEŃ KTÓRE POMOGĄ DZIECKU POTWIERDZIĆ TEN FAKT - WIĘC TRZEBNA PO PROSTU CZASU I NASZEJ CIERPLIWOŚĆI !!!

6 Decydujące znaczenie dla pozytywnego przebiegu adaptacji ma postawa rodziców dziecka do przedszkola… Najlepszym wsparciem ze strony rodziców jest: stanowczość, zdecydowanie i wiara, że dziecko poradzi sobie w nowych warunkach.

7 W pozytywnym procesie adaptacji równie istotna jest samodzielność dziecka. PAMIĘTAJMY! Dziecko 3 – letnie prawidłowo rozwijające się potrafi: - sygnalizować potrzeby fizjologiczne i samodzielnie korzystać z toalety - samodzielnie jeść łyżką i pić z kubeczka - posługiwać się przedmiotami codziennego użytku- szczoteczka do zębów, grzebień

8 - zdejmować i zakładać kapcie czy buty, założyć spodnie, kurtkę bez guzików - dokonywać prostych wyborów - myć ręce buzię, wycierać się ręcznikiem - rozpoznawać swoje rzeczy pośród innych - prawidłowo wycierać nos - przenosić różne przedmioty z miejsca na miejsce - zna swoje imię i nazwisko.

9  Nie przeciągaj pożegnania w nieskończoność, pomóż dziecku rozebrać się, zaprowadź do sali, pożegnaj się i wyjdź  Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu, lepiej daj jakąś przytulankę  Nie obiecuj dziecku, że coś dostanie, kiedy będziesz je odbierać z przeszkola – unikaj przekupywania  Mów o przedszkolu z wydźwiękiem pozytywnym, a nie negatywnym

10  Nie odbieraj ewentualnych uwag czy obserwacji nauczycielki jako ataku na siebie czy Twoje dziecko  Nie wymuszaj na dziecku, żeby po przyjściu do domu natychmiast opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu  Kiedy dziecko płacze- lepiej, by przez kilka dni do przedszkola przyprowadzał je tata- jest bardziej stanowczy  Żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem  Ubieraj dziecko na „cebulkę”

11  Dotrzymuj danego słowa  Postaraj się ujednolicić rytm dnia w domu i w przedszkolu  Zanim dziecko pójdzie do przedszkola- dostarcz dziecku doświadczeń przebywania z innymi ludźmi  Bądź wyrozumiały, kiedy dziecko doświadcza niepowodzeń, np. pobrudzi ubranie  Postaraj się znaleźć jak najwięcej czasu na bycie z dzieckiem po wyjściu z przedszkola.

12  Niepewność decyzji rodziców3  Brak zaufania do plecówki  Podejrzliwość wobec personelu  Wyrzuty sumienia, lęk, poczucie zagrożenia  Nieznajomość placówki  Brak jasnych reguł  Zmienność decyzji  Przedmiotowe traktowanie dziecka  Brak doświadczeń społecznych z innymi ludźmi

13  Nadopiekuńczość  Wyręczanie dziecka w czynnościach samoobsługowych  Straszenie przedszkolem  Przebywanie dziecka w przeszkolu w pełnym wymiarze godzin  Pośpiech, zdenerwowanie, spóźnianie  Brak zrozumienia dla trudnych zachowań dziecka, odrzucanie obrażanie się.

14  LITERAURA: - Lubowiecka j, „Przystosowanie psychospołeczne dziecka do przedszkola”, WSiP, Warszawa 2000 - Matczak A, :Zarys psychologii rozwoju dziecka”, Żak, Warszawa 2003 - Gruszczyk – Kolczyńska E, Zielińska E „Wspomaganie rozwoju umysłowego trzylatków i dzieci wolniej rozwijających się”, WSiP, Warszaw 2004 - Żebowska M, „Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży, PWN, Waszawa 1982.


Pobierz ppt "ADAPTACJA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA MONIKA ABRASZEWSKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google