Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TRZYLATEK I PRZEDSZKOLE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TRZYLATEK I PRZEDSZKOLE"— Zapis prezentacji:

1 TRZYLATEK I PRZEDSZKOLE
JAKI JEST TRZYLATEK? Jest ciekawy świata, Wiele rzeczy go interesuje i chętnie o nie pyta Ma coraz lepszą pamięć, może się już nauczyć prostej piosenki Wie, jakiej jest płci i jak ma na imię. Rozumie, do czego służą przedmioty codziennego użytku potrafi rozwiązywać proste problemy Wie, ile to jest jeden, ile dwa, a co znaczy „wiele” Rozumie pojęcia w rodzaju „mniej”, „więcej”, potrafi segregować przedmioty Uwaga: Jeśli smyk nie zadaje pytań, nie jest zainteresowany otoczeniem, nie układa prostych układanek, spróbuj poświęcać mu więcej czasu. Baw się z nim i rozbudzaj jego ciekawość.

2 CAŁKIEM NIEŹLE MÓWI Używa kilkuset słów (a rozumie jeszcze więcej)
Buduje zdania także przeczące Może opuszczać trudne głoski, przestawiać sylaby Przejęte może się zacinać Mówi już o sobie w pierwszej osobie Rozumie polecenia Umie wskazać wiele części ciała Jest w stanie śledzić akcję bajki Uwaga! Jeśli twój trzylatek prawie nie mówi lub mówi bardzo niewyraźnie zabierz go do logopedy.

3 POTRAFI SIĘ SKUPIĆ KONCENTRUJE SIĘ PRZEZ KILKANAŚCIE MINUT
JEST W STANIE WYSŁUCHAĆ CZYTANEJ BAJKI, PORYSOWAĆ, ZBUDOWAĆ DO KOŃCA PROSTĄ BUDOWLĘ Z KLOCKÓW Uwaga! Zawsze chwal swoje dziecko za dokańczanie zadania Nie odwracaj jego uwagi, nie przerywaj mu gdy się czymś zajmuje. Czytaj mu książki Służą rozwojowi koncentracji uwagi Zadbaj o ciszę w domu!

4 PRÓBUJE BYĆ SAMODZIELNY
Całkiem sprawnie posługuje się łyżką i widelcem Próbuje sam się ubrać, może mieć kłopoty z guzikami, odwróceniem koszulki na drugą stronę, wkłada buty, myje rączki i zęby, potrafi korzystać z toalety, kontroluje potrzeby fizjologiczne Uwaga! Nie wyręczaj dziecka, bądź cierpliwy, nie popędzaj, pokaż, jak uniknąć kłopotów, ubieraj tak, aby mu ułatwić. Chwal za przejawy samodzielności!

5 MA CORAZ SPRAWNIEJSZE RĄCZKI
Jedna rączka zaczyna dominować, jego rysunki są coraz mniej przypadkowe, choć trudno odgadnąć co przedstawia potrafi narysować koło i kwadrat. Umie ulepić wałeczek z plasteliny, zaczyna posługiwać się nożyczkami, choć sprawia mu to jeszcze duży kłopot Uwaga! Zachęcaj dziecko do prac plastycznych, pozwól mu malować palcami na dużych powierzchniach, wywieszaj jego prace, chwal, doceniaj jego wysiłki.

6 RADZI SOBIE BEZ MAMY Potrafi powiedzieć o problemie, ma okresy płaczliwości i braku poczucia bezpieczeństwa, czasem adoruje jednego z rodziców Rozumie, że rozstanie z rodzicem to nie koniec świata Uwaga! Wydłużaj dziecku stopniowo czas rozstania, nie przedłużaj i nie płacz na pożegnanie, nie „zarażaj” własnymi lękami, zawsze mów gdzie będziesz i kiedy wrócisz, nie wymykaj się po kryjomu

7 BIEGA, SKACZE LUBI RUCH Chodzi na paluszkach, skacze na jednej nodze, kopie i rzuca piłkę, schodzi po schodach stawiając nogi na przemian, wspina się na drabinki, jeździ na trzykołowym rowerku Uwaga! Postaraj się aby maluch miał jak najwięcej okazji do ruchu, czuwaj nad nim, ale nie strasz go, nigdy nie nazywaj niezdarą.

8 INTERESUJE SIĘ INNYMI DZIEĆMI
Bawi się z innymi dziećmi, szczególnie w dom i rodzinę zawiera przyjaźnie, dzieli się z innymi Jest nastawione na współpracę Rozróżnia płcie Potrafi okazać współczucie Uwaga! Stwarzaj okazję do kontaktów z rówieśnikami, ale nie steruj nim, pozwól mu obserwować inne dzieci i zadecydować, czy włączy się do zabawy z własnej inicjatywy.

9 CIĄGLE SIĘ ZMIENIAM Uwaga! Pamiętaj, trzylatek
W porównaniu z dwulatkiem rzadziej się awanturuje, Nie mówi na wszystko „nie”, częściej podporządkowuje się poleceniom, chętnie pomaga w domu Można z nim współpracować, tłumaczyć zasady Szybko się rozprasza, nuży i męczy Boi się ciemności Je posiłki zbliżone do dorosłych Uwaga! Pamiętaj, trzylatek bardzo jeszcze potrzebuje twojej pomocy i jasno określonych reguł i zasad.

10 ADAPTACJA DO PRZEDSZKOLA
Uprzedź malucha o wizycie w przedszkolu Opowiedz mu o tym, co tam się robi, czego się nauczy Przygotuj na rozstanie zostawiając wcześniej dziecko pod opieką babci, cioci czy niani, nie spóźniaj się z odbieraniem Ucz samodzielności Weź udział w zajęciach adaptacyjnych Zapewniaj je ciągle o swojej miłości!!!

11 ZAJĘCIA ADAPTACYJNE OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA! 6, 7 i 8 LIPCA
W GODZINACH OD DO W SALI NR 4 ZABAWY DOWOLNE Z RODZICAMI LUB INNYMI OPIEKUNAMI W SALI nr 4 PRZEZ DWA TYGODNIE I 28 czerwca do 2 lipca II 12 do 16 lipca W GODZ. OD DO 17.00 OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA!

12 Dziękujemy za uwagę i powodzenia!
Opracowała Anna Bialik


Pobierz ppt "TRZYLATEK I PRZEDSZKOLE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google