Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Barbara Jaśkiewicz 14 czerwiec 2012

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Barbara Jaśkiewicz 14 czerwiec 2012"— Zapis prezentacji:

1 Barbara Jaśkiewicz 14 czerwiec 2012
Adaptacja dziecka w przedszkolu – wykład dla rodziców dzieci, które rozpoczną uczęszczanie do Przedszkola nr 4 w Polkowicach Barbara Jaśkiewicz 14 czerwiec 2012

2 Agenda Czym jest adaptacja dziecka w przedszkolu? Jak pomóc dziecku w adaptacji? Jak pomóc sobie w adaptacji – dziecko idzie do przedszkola?

3 Pytanie: Czym jest pójście dziecka do nowego przedszkola? Co doznaje dziecko gdy idzie do nowego dla niego przedszkola?

4 Dla dziecka nowe przedszkole to:
Stres związany z : nowa sytuacją nowym otoczeniem (nowe miejsce, nowy opiekun, inne dzieci) nowy rytm dnia Lęk związany z rozstaniem (separacja), który wyraża się np. w płaczu przed rozstaniem Lęk przed tym, że dziecko zostanie w przedszkolu

5 Dlaczego mnie zostawiasz?

6 Ale stres również dla rodzica…
Czy mojemu dziecku będzie tam dobrze? Czy nic mu się nie dzieje? Czy nie tęskni za mną? Czy nie płacze? Czy będzie jadł/jadła? Dlatego rodzicu o wszystko pytaj…(konsultacje)

7 Adaptacja przedszkolna to
Proces przyzwyczajenia się do nowej sytuacji / uczęszczanie do przedszkola -Proces oswajania dziecka Trwa od 2 tygodni do 1 miesiąca Czasem wystarczy 5 dni (po około 1-1,5h dziennie)

8 Co rodzic może zrobić żeby ułatwić adaptację?
przygotować dziecko do sytuacji udzielić wszystkich ważnych informacji nauczycielowi (czego się boi, co go uspokaja) rodzic towarzyszy dziecku na początku – uczestniczy w zabawach pokazać nowe przedszkole dziecko na początku przybywa możliwie jak najkrócej w przedszkolu i potem coraz dłużej umożliwić dziecku zabranie przytulanki/kocyka (poczucie bezpieczeństwa)

9 Co rodzic może zrobić żeby ułatwić adaptację?
dotrzymywać obietnic danych dziecku (o której zostanie odebrane i przez kogo – redukcja niepokoju) wyuczyć rytuału pożegnania (przygotować dziecko do pożegania) dobrze nastawić dziecko do przedszkola motywować poprzez pochwały i nagrody (najlepiej niematerialne- zabawa na placu zabaw) metoda karty punktowej

10 Metoda karty punktowej, system żetonów
Bez płaczu poszedłeś do Sali/przedszkola Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela

11 Czego nie robić w procesie adaptacji?
nie przedłużać rozstania (żegnać się czule i wychodzić, ignorować płacz) nie znikać bez pożegnania – bo dziecko będzie się w przyszłości bało nie straszyć dziecka przedszkolem nie pokazywać swoich rozterek związanych z uczęszczaniem dziecka do przedszkola (może źle zrobiłam/zrobiłem?) nie nagradzać przypadkowo niepożądanych zachowań

12 Analiza zachowania 2 - latka
Dziecko ciągnie za włosy inne dziecko Mama krzyczy i zabiera 2 latka, bierze go na ręce „Za ciągnięcie – biorą mnie na ręce” „Trzeba ciągnąć dalej za włosy”

13 Analiza zachowania 4 - latka
Dziecko przeklina Tata śmieje się „Dostaję uwagę – widocznie się to tacie podoba” „Trzeba przeklinać”

14 Nagradzanie niepożądanego zachowania powoduje utrwalenie tego zachowania

15 Eskalacja niepożądanego zachowania u dziecka
Przed jedzeniem dziecko prosi o ciastko Rodzic odpowiada wielokrotnie „nie”, Dziecko coraz głośniej prosi o ciastko – zdarta płytac Rodzic daje ciastko żeby dziecko przestało krzyczeć Dziecko i rodzic dostaje nagrodę Trzeba być upartym i krzyczeć żeby dostać to czego się chce Dzieci uczą się, że poprzez eskalację zachowania osiągają swoje cele.

16

17 Co robić gdy proces adaptacji trwa za długo?
Dziecko po miesiącu nadal histerycznie broni się przed pójściem do przedszkola Pojawiają się niepokojące zachowania (lęki, moczenie nocne, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy) Szukać fachowej pomocy (psycholog, pedagog, etc.)

18 www.psycholog.polkowice.pl Barbara Jaśkiewicz Tel. kom. 695581808
Dane kontaktowe Barbara Jaśkiewicz Tel. kom


Pobierz ppt "Barbara Jaśkiewicz 14 czerwiec 2012"

Podobne prezentacje


Reklamy Google