Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chemiczne prostowanie włosów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chemiczne prostowanie włosów"— Zapis prezentacji:

1 Chemiczne prostowanie włosów

2 Chemiczne prostowanie włosów polega na zmianie położenia mostków dwusiarczkowych (mostek utworzony przez dwa atomy siarki (-S-S-), dwóch cząsteczek tego samego lub różnych związków chemicznych. Związki zawierające mostki dwusiarczkowe noszą nazwę disulfidów. W białkach wiązania disulfidowe powstają między atomami siarki dwóch reszt cysteinowych (cysteina). Ma to duże znaczenie w tworzeniu struktury trzeciorzędowej białka) z ukośnego – odpowiedzialnego za falowanie włosów – na prostopadle , charakterystyczne dla włosów prostych.

3 Zmiana struktury odbywa się na tej samej zasadzie co w ondulacji chemicznej. Zazwyczaj do prostowania włosów stosuje się preparaty trwale ondulujące, przy czym włosów nie nawija się na walki, tylko wygładza. Zabieg może spowodować znaczne obniżenie wytrzymałości mechanicznej i wysuszenie włosów. Do trwałego prostowania stosuje się również płyny zmiękczające keratynę w połączeniu z działaniem podwyższonej temperatury.

4 Przed przystąpieniem do zabiegu, należy zabezpieczyć i wyrównać strukturę włosów. W tym celu rozprowadza się na nich preparaty ochronne, które ułatwiają rozczesywanie. Do zmiękczania keratyny, rozluźniania mostków cysteinowych (cysteina - organiczny związek chemiczny z grupy endogennych aminokwasów kodowanych, wchodzi w skład wielu białek. Wraz z homocysteiną i metioniną tworzy grupę aminokwasów siarkowych, cysteina jest najprostszym z nich. Ten aminokwas pełni w organizmie m.in. funkcję ochronną, gdyż wiąże on wiele substancji trujących, np. cyjanki, jony metali ciężkich).

5 Cysteina po dekarboksylacji jako cysteamina znajduje się w koenzymie A, a jej grupa tiolowa jest grupą czynną tego koenzymu, biorącego udział w wielu rekcjach, m.in. w przenoszeniu dwuwęglowych grup acylowych, w biosyntezie kwasów tłuszczowych, a także licznych estrów i amidów oraz w przemianach katabolicznych. Cysteina wchodzi w skład tripeptydu glutationu (γ-glutamylo-cysteinylo-glicyny), w którym jej grupa tiolowa jest grupą czynną w reakcjach redoks. Utlenienie i dekarboksylacja cysteiny prowadzi do powstania tauryny wchodzącej w skład soli kwasów żółciowych.

6 Rodzaje preparatów Preparat zabezpieczający: betaina wyrównuje różnice w strukturze włosów, pielęgnuje i chroni włosy, kationowe polimery regulują proces rozprostowywania. Stosuje się przy zabiegu wstępnym. Preparat do rozprostowywania: pochodne amoniaku, boraks, węglan sodu są odpowiedzialne za zmianę struktury włosów, siarczan amonu chroni włosy przed zmiana koloru. Zastosowanie: PROSTOWANIE WŁOSÓW.

7 Preparat ochronny: Oleje mineralne chronią włosy przed termicznym uszkodzeniem podczas prasowania żelazkiem fryzjerskim, system kontroli wartości pH działa odprężająco i stabilizująco na włókna włosów: olejki wygładzają włosy, poprawiają rozczesywanie. Zastosowanie: POPRAWA ROZCZESYWANIA I OCHRONA PRZED GORĄCEM Neutralizator:pantenol i proteiny pszenne ze składnikami o działaniu regenerującym poprawiają stan włosów nadają im połysk: olejek neutralizuje nieprzyjemny zapach składnika redukującego. Zastosowania; UTRWALANIE ZMIENIONEO POŁOZENIA MOSTKOW CYSTYNOWYCH

8 Do chemicznego prostowania włosów stosuje się płyn prostujący, który zawiera węglan sodu (nazwy zwyczajowe: soda, soda kalcynowana Na2CO3) − nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu węglowego i sodu. W temperaturze pokojowej jest to biała, higroskopijna substancja, która topi się w temperaturze 852 °C i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Z roztworu krystalizuje w postaci dużych bezbarwnych kryształów, wietrzejących na powietrzu i amonu  ((NH4)2CO3 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy węglanów, sól kwasu węglowego i amoniaku.

9 Kiedy nie powinno się chemicznie prostować włosy
Chemiczne prostowanie włosów nie jest polecane osobom z włosami: zniszczonymi osłabionymi z rozdwajającymi się końcówkami po niedawnych zabiegach koloryzacyjnych. Nawet po chemicznym prostowaniu najlepiej jest włosów nie rozjaśniać ponieważ mogą się one połamać.

10 Kto może prostować chemicznie włosy
Bez problemowo temu zabiegowi mogą poddać się osoby z: Z grubymi i zdrowymi włosami Wcześniej nie podejmujących żadnych chemicznych zabiegów na włosach (farbowanie, rozjaśnianie itp.) Zdrowymi i nie rozdwojonymi końcami w innym wypadku mogą ulec one złamaniu

11 Zabieg chemicznego prostowania włosów obejmuje 3 fazy:
Redukcję Wygładzanie Utrwalenie Chemiczne prostowanie włosów to to zabieg trwałej zmiany kształtu, który jest możliwy dzięki działaniu na włosy trzech czynników: Mechanicznego -siła naprężenia pasm podczas wygładzania Chemicznego płyny i utrwalacze Fizycznego wysoka temperatura

12 Technologiczny przebieg prostowania włosów:
Operacje przygotowawcze: 1. Diagnoza włosów i skóry głowy w celu wyboru odpowiedniego preparatu określenia jakie zabiegi były wcześniej przeprowadzane sprawdzenie stanu włosów(określenie porowatości, stopnia skręcenia) 2. Przygotowanie klienta do zabiegu: zabezpieczenie jego odzieży umycie głowy szamponem oczyszczającym 3.Wykonanie zabiegu wstępnego Aplikacja preparatu, który wygładza powierzchnie zewnętrzną(włosy lepiej się rozczesują) Aplikacja preparatu wyrównującego różnice w strukturze włosów powstałych w wyniku wcześniejszych uszkodzeń(nanoszenie preparatu na najbardziej wrażliwe miejsca)

13 Wykonanie zabiegu: Podział porostu na sekcje: od karku do czoła i od ucha do ucha. Aplikacja kremu prostującego za pomocą pędzelka w odległości 1 cm od skóry głowy. Przeprowadzenie kontroli czasu działania preparatu prostującego-po określonym czasie w celu stwierdzenia czy włos jest wystarczająco rozluźniony wykonuje się test węzełkowy. W różnych miejscach na paśmie włosów zawiązuje się węzełek jeśli pozostanie zaciśnięty przerywa reakcję i dokładnie wypłukuje preparat z włosów (5-7 min). Suszenie włosów. Zabezpieczenie struktury włosów preparatem ochronnym(tworzy ochronną powłokę termiczną). Prostowanie pasm. Rozluźnionym włosom nadaje się nową formę, prostowanie zaczynamy od włosów nad karkiem(nadanie jedwabistego połysku włosom). Stabilizacja zmienionej struktury włosów za pomocą neutralizatora. Włosy dzieli się na 4 sekcje zaczynając od potylicy ,nakłada neutralizator(pasmo po paśmie-naturalny układ włosów). Dokładne spłukanie włosów.

14 Operacje końcowe: Aby efekt zabiegu był długotrwały ,klient powinien pamiętać o tym ze: Nie należy myć włosów prze 3 dni Nie należy przeprowadzać na włosach zabiegów chemicznych minimum tydzień Nie należy używać spinek, gumek do włosów przez 3 dni Nie należy stosować przez pierwsze dni produktów stylizacyjnych

15 Należy pamiętać, że trwałe prostowanie to nie wszystko
Należy pamiętać, że trwałe prostowanie to nie wszystko. Po zabiegu należy szczególnie dbać o zachowanie zdrowego i pięknego wyglądu włosów. Trzeba używać kosmetyków przeznaczonych specjalnie do prostych włosów. Co jakiś czas warto wybrać się na odżywienie i nawilżenie włosów do salonu fryzjerskiego, a na co dzień stosować odpowiednie szampony, maski i odżywki. Aby wyprostowane włosy na długo zachowały swój wygląd, podczas suszenia włosów suszarką można je delikatnie rozczesywać z góry do dołu – wtedy efekt wyprostowania będzie łatwiej utrzymać. Kiedy widzisz, że kosmyki włosów zaczynają się skręcać, pomimo stosowania właściwych kosmetyków, wówczas udaj się do fryzjera w celu zmiany fryzury lub powtórzenia zabiegu. 

16 Efekty po chemicznym prostowaniu włosów:

17 Jak widać na zdjęciach efekt jest bardzo duży włosy są idealnie proste i jedwabiście błyszczące. Niema odstających kosmyków.

18 Prezentację wykonała:
Wojnas Sylwia kl. 2 T b


Pobierz ppt "Chemiczne prostowanie włosów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google