Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Razem z koleżankami, uczestniczkami projektu Szkoła z klasą 2.0, sprawdziłyśmy, jakie substancje znajdują się w produktach, które jemy na co dzień. Wyniki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Razem z koleżankami, uczestniczkami projektu Szkoła z klasą 2.0, sprawdziłyśmy, jakie substancje znajdują się w produktach, które jemy na co dzień. Wyniki."— Zapis prezentacji:

1

2 Razem z koleżankami, uczestniczkami projektu Szkoła z klasą 2.0, sprawdziłyśmy, jakie substancje znajdują się w produktach, które jemy na co dzień. Wyniki naszej pracy są bardzo niepokojące! Nawet nie zdawałyśmy sobie sprawy, ile niezdrowych składników jest na rynku pod kamuflażem dziwnych nazw z literą E na początku! Prosimy wygodnie usiąść i nastawić się na radykalne zmiany w swoim sposobie żywienia

3

4

5 Stosuje się go do konserwacji różnego rodzaju przetworów, konserw, napojów. Benzoesan sodu działa drażniąco na śluzówkę żołądka, dlatego spożycie zawierających go produktów może powodować dolegliwości bólowe. W połączeniu z witaminą C(E300) może przekształcić się w rakotwórczy benzen, co ma znaczenie szczególnie w przypadku napojów gazowanych, w których stosuje się jednocześnie obie te substancje.

6 Wpływ na zdrowie 1. Powoduje zwiększanie masy i w konsekwencji otyłość. 2. Zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu Podwyższa poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów.

7 Sorbinian potasu jest używany jako środek konserwujący do żywności, zwłaszcza pieczywa, serów, ciast, wina oraz czekolady. Poza przemysłem spożywczym stosuje się go do kosmetyków i papierosów. U niektórych osób związek ten może wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, astmę oraz negatywnie wpływać na zachowanie.

8 Syntetyczny, brązowy barwnik spożywczy. Może wywoływać nadpobudliwość, a także wpływać negatywnie na wątrobę, żołądek oraz płodność. W niektórych testach na zwierzętach wywoływał konwulsje.

9 Jednakże, nie możemy zapomnieć, że w tych produktach znajdują się również substancje niezbędne do życia lub wspomagające je. Są to między innymi:

10 Należy do grup węglowodanów, które obok tłuszczów i białek są najważniejszymi składnikami odżywczymi człowieka. Jest najważniejszym cukrem prostym ogólnie zwanym cukrem gronowym, a w medycynie glukozą.

11 Jest to złożony tłuszcz, który występuje zarówno w świecie roślinnym, jak i zwierzęcym. Często stosowana jest jako dodatek do żywności i ma wtedy symbol E322. Zażywanie lecytyny sojowej wskazane jest np. przy przemęczeniu, wyczerpaniu psychicznym i fizycznym, przy zaburzeniach koncentracji, w sytuacjach stresujących oraz nerwowych.

12 Należy do witamin grupy B. Człowiek i zwierzęta muszą pobierać ją z pokarmem, gdyż wchodzi w skład enzymów wspomagających w komórkach rozkład glukozy i aminokwasów; bierze udział w przemianach biochemicznych w siatkówce oka. Jej niedobór u człowieka wywołuje m.in. zmiany zapalne skóry, języka, warg, światłowstręt, zahamowanie wzrostu.

13 Substancja zawarta w glonach morskich i od lat stosowana w przemyśle spożywczym, może chronić przed infekcją wirusową, która prowadzi do raka szyjki macicy. Od lat karagen jest używany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako zagęszczacz. Z dotychczasowych badań wiadomo, że karagen blokuje wirusa HIV.

14 W prawie każdym z produktów, które spożywamy na co dzień, występują zarówno nieszkodliwe substancje, jak i negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Dlatego przed zakupieniem niesprawdzonego jeszcze produktu, powinniśmy prześledzić jego skład, aby zorientować się, czy nie zaczniemy od niego świecić

15 Aby żyć zdrowo nie możemy tylko analizować tego, co jemy. Przede wszystkim musimy uprawiać sport!


Pobierz ppt "Razem z koleżankami, uczestniczkami projektu Szkoła z klasą 2.0, sprawdziłyśmy, jakie substancje znajdują się w produktach, które jemy na co dzień. Wyniki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google