Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Małgorzata Piątkowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Małgorzata Piątkowska"— Zapis prezentacji:

1 Małgorzata Piątkowska
Wielkanoc 2012 Małgorzata Piątkowska

2 Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni.
Wielkanoc (Pascha) – to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich upamiętniających śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni.

3

4 Wielki Tydzień Wielki Tydzień to w chrześcijańskiej tradycji okres poprzedzający Wielkanoc. Wielki Tydzień rozpoczyna się 7 dni przed Niedzielą Wielkanocną. Pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia jest Niedziela Palmowa, po której następują Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek aż do Wielkiego Piątku.

5 Zwyczaje, Tradycje i Obrzędy
Wielki Tydzień to święto w kościołach chrześcijańskich upamiętniające ostatnie dni Jezusa Chrystusa. Jest to również okres przygotowań do obchodów Święta Zmartwychwstania, największego święta chrześcijaństwa.

6 Niedziela Palmowa Dzień upamiętniający przybycie Chrystusa do Jerozolimy, rozpoczynający Wielki Tydzień. Tradycyjnie, w ten dzień, podczas Mszy Świętej odbywa się święcenie palm a następnie wierni udają się na procesje.

7 Wielki Poniedziałek Wielki Poniedziałek, podobnie jak dwa następne dni nie wyróżnia się specjalnie obrzędami liturgicznymi. Wracając ponownie do Jerozolimy Jezus spowodował śmierć drzewa figowego.

8 Wielki Wtorek Wielki Wtorek, podobnie jak Poniedziałek i Środa to dzień poświęcony sakramentowi pojednania. W ten dzień Jezus zapowiada swoje zmartwychwstania. .

9 Wielka Środa W środę Judasz zdradza Jezusa za 30 srebrników - zawiera pakt z Sanhedrynem (radą żydowską)

10 Wielki Czwartek Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Wielki Czwartek to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus zapowiedział swoją rychłą śmierć. W ten dzień odbywają się Msze: poranna - Krzyżma Świętego, i wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej.

11 Wielki Piątek Wielki Piątek to dzień, żałoby i skupienia, upamiętniający śmierć Jezusa na krzyżu. W ten dzień, podobnie jak w Wielką Sobotę, nie sprawuje się Najświętszej Eucharystii, a wiernych obowiązuje ścisły post.

12 Wielka Sobota Wielka Sobota jest dniem żałoby i adoracji Najświętszego Sakramentu. W ten dzień, podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy, święci się jednak pokarmy na wielkanocny stół

13 W ten dzień jakże uroczysty, w którym nasz Pan powstał, oddajmy hołd nasz Jemu. A ta chwila cudowna niech zagości w sercu Twoim. Już króliczek z barankiem bawią się w koszyczku, jajo pomalowane w kolorach tęczy, Kiełbaska z chrzanem pięknie pachnie na stole. A gdy najdzie poniedziałek, niech na Tobie sucha nitka nie zostanie. Wesołego Alleluja!

14 Zmartwychwstał Baranek Boży, niech każdy swe serce otworzy, na miłość, radość i pogodę ducha Kto wierzy w Niego niech słów Jego słucha Zbawiciel z martwych powstał, Alleluja weselmy się bo radosny dzień dziś nastał, Alleluja!

15

16

17 Wesołych Świąt Wielkanocnych


Pobierz ppt "Małgorzata Piątkowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google