Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zmiana wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe 6 lipca 2007 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zmiana wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe 6 lipca 2007 r."— Zapis prezentacji:

1 Zmiana wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe 6 lipca 2007 r.

2 2 Zmiana wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe Niższa składka na ubezpieczenie rentowe W okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenia rentowe dla wszystkich ubezpieczonych wynosi 10% podstawy wymiaru. Przepisy ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw przewidują m.in. obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe w części finansowanej ze środków ubezpieczonego. Obniżenie nastąpi dwuetapowo. W okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenia rentowe dla wszystkich ubezpieczonych wynosi 10% podstawy wymiaru (6,5% do 3,5% w części finansowanej przez ubezpieczonych).

3 3 Zmiana wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe Niższa składka na ubezpieczenie rentowe Od 1 stycznia 2008 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenia rentowe dla wszystkich ubezpieczonych wyniesie 6% podstawy wymiaru (zmniejszenie z 3,5% do 1,5% w części finansowanej przez ubezpieczonych i z 6,5% do 4,5% w części finansowanej przez płatnika składek). Zmiany te spowodują także zmiany w zakresie ustalania podstawy wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

4 4 Zmiana wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe Niższa składka na ubezpieczenie rentowe Stopa procentowa składki w nowej wysokości (tj. 10%) powinna być stosowana począwszy od składek należnych za lipiec 2007 r. (tj. od podstaw wymiaru wykazanych w dokumentach rozliczeniowych składanych za ten miesiąc). W przypadku, gdy podstawę wymiaru składki stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (z uwzględnieniem obowiązujących wyłączeń) składkę w nowej wysokości należy opłacać od wszelkich wypłat dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego od 1 lipca 2007 r.

5 5 Zmiana wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe Uaktualniony program PŁATNIK W oparciu o zmianę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczącą obniżenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe oraz związaną z tym zmianą zasad jej finansowania przygotowano pakiet aktualizacji programu PŁATNIK. Od 1 lipca 2007 r. płatnicy składek powinni stosować program PŁATNIK w wersji 6.04.001A. Dokumenty rozliczeniowe za czerwiec 2007 r., składane w lipcu 2007 r. mogą być przygotowane zarówno w wersji 6.04.001A jak i 6.04.001 programu PŁATNIK. Dokumenty rozliczeniowe począwszy od dokumentów za lipiec 2007 r. mogą być przygotowane wyłącznie w wersji 6.04.001A programu PŁATNIK.

6 6 Zmiana wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe Gdzie szukać informacji? Na stronie internetowej ZUS (e-inspektorat.zus.pl) udostępniono nową wersję programu PŁATNIK oraz nakładkę aktualizującą. Płyty CD-ROM z nową wersją programu będą dostępne również w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS w połowie lipca.

7 7 Zmiana wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe Gdzie szukać informacji? Na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl) można również znaleźć wszystkie informacje odnośnie zmiany wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe. Do dyspozycji klientów jest również infolinia 0 801 400 400, która obsługuje pytania dotyczące zasad finansowania oraz stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe

8 Strona internetowa: www.zus.pl Infolinia: 0 801 400 400


Pobierz ppt "Zmiana wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe 6 lipca 2007 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google