Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM - nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM - nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."— Zapis prezentacji:

1 BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM - nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2 System emerytalny w Polsce. Być przedsiębiorczym – nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

3 – dożywotnia, comiesięczna płaca przysługująca pracownikowi(lub jego rodzinie) po przepracowaniu ustawowej liczby lat i po osiągnięciu określonego wieku.

4 Do roku 2013 wiek emerytalny w Polsce wynosił 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (11 maja 2012r) przewiduje stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego do 67 roku życia zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, począwszy od 1 I 2013 r. Każdego roku wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące.

5 System emerytalny - to system ubezpieczeń społecznych gwarantujący wypłatę świadczeń osobom niepracującym, które nie mogą już samodzielnie zapewnić sobie środków do życia.

6 System emerytalny powinien być: bezpieczny uczciwy przejrzysty

7 Do końca 1998 roku w Polsce obowiązywał system repartycyjny. W 1999 roku przeprowadzono reformę systemu emerytalnego i system repartycyjny uzupełniono o elementy systemu kapitałowego.

8 System repartycyjny - osoby pracujące opłacają składki, które następnie są przeznaczane na finansowanie bieżących emerytur. System kapitałowy - każdy pracownik wpłaca (przez cały okres pracy zawodowej) składki na własne konto. Dzięki temu mamy większy wpływ na wysokość przyszłej emerytury.

9 System emerytalny w Polsce składa się z trzech filarów:

10 - obowiązkowy, oparty jest na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Ze składek wpłacanych przez pracujących finansowane są na bieżąco świadczenia emerytalne. Wpłacane składki są rejestrowane przez ZUS na indywidualnym koncie każdego ubezpieczonego. Czyli finansowanie świadczeń jest repartycyjne, natomiast ewidencja składek kapitałowa.

11 – oparty jest na systemie kapitałowym, obejmuje wpłaty emerytalne ze składek wpłacanych przez ZUS do funduszy emerytalnych (2,3%). Pieniądze gromadzone są na indywidualnych kontach i zarządzane przez wybrany przez pracownika Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), który ma na celu pomnażanie składek emerytalnych.

12 - dodatkowy i dobrowolny, oparty na systemie kapitałowym. Oszczędności mogą być lokowane w Pracowniczym Programie Emerytalnym - PPE, na Indywidualnym Koncie Emerytalnym – IKE, na specjalnych długoterminowych lokatach bankowych lub w dowolnie wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym.

13 I filar obowiązkowy umowa pokoleniowa zarządzany przez państwo indywidualne konta utworzone przez ZUS dziedziczona kwota gromadzona na specjalnym subkoncie (5 proc. płacy) II filar obowiązkowy kapitałowy zarządzany przez prywatne instytucje indywidualne konta kapitał dziedziczony możliwość zmiany OFE III filar obowiązkowy kapitałowy zarządzany przez prywatne instytucje indywidualne konta kapitał dziedziczony możliwość rezygnacji i odebrania kapitału przed terminem przejścia na emeryturę

14 Od czego zależy wysokość przyszłej emerytury? a) od wysokości kapitału zgromadzonego w okresie aktywności zawodowej – wyższe zarobki to wyższe kwoty trafiają do I i II filaru i wyższa podstawa do naliczenia emerytury. b) wiek przejścia na emeryturę – im później przejdziemy na emeryturę, tym więcej zgromadzimy kapitału i krócej on będzie wypłacany w postaci świadczeń emerytalnych.

15 Porównanie OFE według stopy zwrotu w okresie ostatnich 36 miesięcy na dzień 14-03-2013 Nazwa funduszu Stopa zwrotu [%] Allianz Polska OFE +21,73% Nordea OFE +21,31% ING OFE +20,16% Amplico OFE +20,15% Aviva OFE +19,58% Warta OFE +19,28% PKO BP Bankowy OFE +18,95% AXA OFE +18,39% PZU Złota Jesień OFE +17,96% AEGON OFE +17,72% Pekao OFE +17,67% Generali OFE +16,89% Pocztylion OFE +16,14% Polsat OFE +12,50 %

16 Dziękuję za uwagę !


Pobierz ppt "BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM - nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google