OASE elektroniczny system składania wniosków w Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

I część 1.
Przepisy Gry w Piłkę Siatkową
WYDZIAŁ SĘDZIOWSKI PZPS KOMISJA SZKOLENIA
Ceremoniał zawodów piłki siatkowej
PROTOKÓŁ LIBERO. PRZEPISY 26 ASYSTENT SEKRETARZA 26.2 OBOWIĄZKI - Zapisuje zastępowanie zawodników z udziałem Libero.
Procedura zmiany zawodników w rozgrywkach krajowych od sezonu Wydział Sędziowski ŚZPSMąchocice
Sygnalizacja Szkolenie centralne sędziów PZPS
1. ZEZWOLENIE NA WYKONANIE ZAGRYWKI
Wniosek o płatność. Terminy składania wniosków o płatność: Pierwszy wniosek o płatność: 3 miesiące, licząc od daty podpisania umowy Kolejne wnioski o.
AGENDA: 1. Praca SI 2. Praca SII oraz współpraca SII z sekretarzem zawodów 3. Współpraca komisji sędziowskiej 4. Czynności sędziów przed meczem, protesty.
Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej
Modyfikacja przepisu 19. Zawodnik Libero (Kongres FIVB 2010) Na podstawie prezentacji László HERPAIA członka komisji sędziowskiej FIVB opracował Mirosław.
Instrukcja Wypełniania Protokółu sezon 2010/2011
Zmiany w przepisach gry w piłkę siatkową edycja
SIATKÓWKA Przepisy gry Pole gry i jego wyposażenie
Zmiany w Przepisach Gry w Piłkę Nożną
Zmiany Przepisów Gry w Piłkę Nożną /2013
UNIA EUROPEJSKA FUNDUSZ SPÓJNOŚCI EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Anna Lewandowska r. 1 Ministerstwo Środowiska Departament Ekonomiczny.
SYLWETKA SZÓSTOKLASISTY
Zadania Bazy danych.
import danych; sumy pośrednie; tabela przestawna; konsolidacja danych
Zmiany w przepisach gry w piłkę siatkową edycja Sielpia 2013
MOODLE Platforma do zdalnej komunikacji dla Kierunku Ekonomia informacje dla Studentów Studentów I Roku Ciechanów, 2013 rok.
KURS PODSTAWOWY dla kandydatów na sędziów piłki siatkowej
KOZIENICE, Prezentacji kol. Pawła Burkiewicza Zmiany w przepisach gry w siatkówkę halową Prezentacji kol. Piotra Dudka Kontrola niesportowego.
USTAWIENIE W CZASIE GRY
Wprowadzanie opisu przedmiotu po stronie USOSweb (według sylabusa zgodnego z załącznikiem 1 do Zarządzenia nr 11 Rektora UW z dnia 19 lutego 2010) DAK.
Prezentacja multimedialna dla uczniów
EGZAMIN GIMNAZJALNY godzina 9.00 i 11.00
Instrukcja USOSweb Wersja: Opracował: Sebastian Sieńko Moduł sprawdzianów.
Piłka nożna.
Czy zastanawiacie się czasem, jak Was zapamięta śląska siatkówka?
Sprawdzian w szóstej klasie
Zmiany w przepisach gry w piłkę siatkową edycja Raszyn 2013
Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów
Ławka rezerwowych gospodarzy Ławka rezerwowych gości
STAŻE Z MOŻLIWOŚCIĄ WYPŁATY STYPENDIUM STAŻOWEGO PRAKTYCZNY PORADNIK, CZYLI CO ZROBIĆ ŻEBY DOSTAĆ SIĘ NA STAŻ?
Jak siatkówka zmieniła się na przestrzeni lat.
Mistrzostwa Szkoły w Badmintona Dziewcząt
Zmiany w przepisach gry 2014 Zmiany w przepisach gry 2014 Poznań
Odprawa Przedmeczowa Jak powinna wyglądać?
Test znajomości przepisów gry w hokeja na lodzie TORUŃ 2008 / POPRAWKOWY Uwaga. Dla pytań testowych proszę zakreślić kółkiem, poprawne warianty A lub.
Konferencja dla sędziów i komisarzy rozgrywek PZKosz 6-7 września 2014 r., COS Spała ZMIANY W PRZEPISACH GRY.
Analiza typowych ustawień
POZYCJA – USYTUOWANIE SĘDZIEGO NA POLU GRY.
` Nasza pasja dodaje nam skrzydeł, unosi nas ponad wszystko..
Piłka siatkowa.
Procedury w siatkówce plażowej
Coaching w zawodach młodzieżowych PZPS Najnowsze regulacje obowiązujące w Piłce Siatkowej Plażowej Przygotował: Paweł Kryda.
INTERPRETACJE I UWAGI SZKOLENIOWE NA SEZON 2015 / 2016 Opracowanie Wojciech Maroszek.
BACK-UP INFORMACJA DLA SĘDZIÓW SEZON 2015/2016 WYDZIAŁ GIER I DYSCYPLINY DOLNOŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI SIATKOWEJ.
OBOWIĄZKI SĘDZIEGO II - WYBÓR Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015.
Instrukcja Rejestracja do I edycji Gimnazjalnej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie Instrukcja
Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej Wybrane zagadnienia.
Dokumentacja Sędziowska Opracował: Dominik Pasek.
PRZEPISY GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ ARTYKUŁ XII CZĘŚĆ DRUGA Szkolenie kandydatów na sędziów piłki nożnej – KURS 2010 Opracował: Tomasz Radkiewicz.
Instrukcja protokółowania Szkolenie sędziów i komisarzy siatkówki plażowej PZPS – Katowice
KURSOKONFERENCJA sędziów piłki siatkowej szczebla centralnego Część III PRZEPISY GRY KOMISJA SZKOLENIA Wydziału Sędziowskiego PZPS Katowice, 5-7 września.
Zawodnik Libero Zmiany w przepisach gry edycja Czudec 2013.
SĘDZIA DRUGI obowiązki, współpraca i technika poruszania się Opracowane na podstawie materiałów Komisji Sędziowskiej FIVB.
wypełnić dzienniczek fotografa krajoznawcy
Ważne zmiany … i informacje przed startem sezonu 2017/2018
Rawa Mazowiecka, Wydział Rozgrywek PZPS
Zapis prezentacji:

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA PROTOKOŁU Sezon 2010/2011 Opracowanie : Wojciech Targosz – wrzesień 2010 Na podstawie opracowania wersji polskiej Mirosław Stando – wrzesień 2010 Na podstawie wersji angielskiej Mr. Songsak Chareonpong

Spis treści: Przed meczem Po losowaniu Początek meczu Zmiany Przerwy na odpoczynek Prośby nieuzasadnione Sankcje Zakończenie seta Piąty set Koniec meczu Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych Mysłowice 2010

Przed meczem: 2 1 3 KADETKI, I ETAP, GRUPA 3 13 10 10 17 00 BIELSKO-BIAŁA ul.Rychlińskiego 19 BKS X X 4 5 Nazwa zawodów – zgodnie komunikatem (prezentacja WGiD) Data i czas – planowa godzina rozpoczęcia zawodów (zgodnie z prezentacją WGiD) Miasto – wpisujemy miasto, w którym odbywa się spotkanie i adres sali Sala – wpisujemy nazwę Sali Rodzaj i Kategoria – „X” w odpowiednim polu – w przypadku rozgrywek młodziczek/młodzików zaznaczany „Kadet” Mysłowice 2010

BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza WODZISŁAW ŚLĄSKI Przed meczem: 8 7 6 KADETKI, I ETAP, GRUPA 3 13 10 10 17 00 Kadetki BIELSKO-BIAŁA ul.Rychlińskiego 19 BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza WODZISŁAW ŚLĄSKI BKS ZAS 1 5 X X Faza – zgodnie z prezentacją WGiD (ZAS, ½ FIN, FINAŁ) Mecz Nr – numer meczu zgodny z komunikatem rozgrywek w danym etapie Zespoły – pełna nazwa zespołów zgodnie z komunikatem (gospodarz po lewej stronie) Mysłowice 2010

BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza Wodzisław Śląski Przed meczem: 9 BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza Wodzisław Śląski Zespoły – nazwy zespołów (pełne) – zgodnie z komunikatem Nazwiska zawodników z pierwszą literą imienia wg numerów w kolejności rosnącej Numer kapitana otoczony kółkiem Numer podstawowego libero TYLKO w wyznaczonym polu Rezerwowy libero – zapisywany w polu 12, a obok dopisane „L II” Pozostali członkowie zespołu: C – trener AC – asystent trenera T – masażysta M - lekarz 11 2 XXX X. 1 XXX X. 3 XXX X. 2 XXX X. 4 XXX X. 3 XXX X. 10 5 XXX X. 4 XXX X. 6 XXX X. 5 XXX X. 7 XXX X. 6 XXX X. 8 XXX X. 7 XXX X. 9 XXX X. 8 XXX X. 13 10 XXX X. 10 XXX X. 12 11 XXX X. 11 XXX X. 12 XXX X. 12 XXX X. L II 1 XXX X. 9 XXX X. 14 XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. Mysłowice 2010

Przed meczem: 15 XXXXXX YYYYY P XXXXXX YYYYY Z XXXXXX YYYYY I XXXXXX Nazwiska i imiona oraz klasy sędziowskie – sędziego pierwszego, sędziego drugiego i sędziego sekretarza, Nazwiska sędziów liniowych (TYLKO!) Mysłowice 2010

BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza WODZISŁAW ŚLĄSKI Po losowaniu: 16 KADETKI, I ETAP, GRUPA 3 17 00 Kadetki 13 10 10 BIELSKO-BIAŁA BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA A MKS Zorza WODZISŁAW ŚLĄSKI B BKS ul.Rychlińskiego 19 ZAS 1 5 X X Po losowaniu sekretarz musi uzyskać informację od sędziego pierwszego o wyniku losowania. Wpisuje A i B zgodnie z wynikiem losowania Po losowaniu kapitanowie podpisują protokół. Trener na podpisanie protokołu ma czas do przekazania kartki z ustawieniem (12 min. przed meczem) Mysłowice 2010

Po losowaniu: 17 A BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza Wodzisław Śląski B Sekretarz wpisuje A i B zgodnie z wynikiem losowania oraz uzupełnia tabelkę Wynik (pełne nazwy zespołów). 2 XXX X. 1 XXX X. 2 2 3 XXX X. 2 XXX X. 4 XXX X. 3 XXX X. 5 XXX X. 4 XXX X. 6 XXX X. 5 XXX X. 7 XXX X. 6 XXX X. 8 XXX X. 7 XXX X. BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza Wodzisław Śląski 9 XXX X. 8 XXX X. 10 XXX X. 10 XXX X. 11 XXX X. 11 XXX X. 12 XXX X. 12 XXX X. L II 1 XXX X. 9 XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. XXX X. Podpis kapitana A Podpis kapitana B Podpis trenera A Podpis trenera B Mysłowice 2010

Początek meczu:  Sekretarz: BKS X MKS X   Sekretarz: Wpisuje nazwy (skróty) zespołów zgodnie z wynikiem losowania Zaznacza zespół zagrywający – wpisuje „X” na polu (S) Zaznacza zespół przyjmujący zagrywkę – wpisuje X w polu (R) Zaznacza  na numerze 1 w kwadracie kolejności zagrywek w kolumnie I zespołu zagrywającego, co oznacza pierwszą zagrywkę w secie Zaznacza  w kwadracie z numerem 1 w kolumnie I zespołu odbierającego, co oznacza, że ten zawodnik nie będzie zagrywał w tej kolejce Mysłowice 2010

Początek meczu: BKS X MKS 1700 X 10 12 4 5 8 6 4 3 6 1 8 7   Wpisuje numery zawodników podstawowych zgodnie z kartkami z ustawieniem – pozycja I to prawy zawodnik drugiej linii Wpisuje faktyczny czas rozpoczęcia seta w polu Start BKS MKS 5 4 12 1 6 3 8 6 10 8 7 4 Trener zespolu A Trener zespolu B Mysłowice 2010

Początek meczu: BKS X MKS 1700 X / / 10 12 4 5 8 6 4 3 6 1 8 7   1  Przekreśla zdobyte punkty w kolumnie PUNKTY odpowiedniego zespołu. Kiedy zespół zagrywający straci zagrywkę zapisuje punkty które zespół miał w momencie utraty zagrywki w wierszu KOLEJNOŚĆ ZAGRYWEK pod numerem zagrywającego Przekreśla zdobyty punkt w zespole odbierającym i zaznacza  na numerze 1 w kwadracie zawodnika z pozycji II (który będzie zagrywał). 5 8 Mysłowice 2010

Zmiany: BKS X MKS 1700 X / / / / / / 10 12 4 5 8 6 / 4 3 6 1 8 7 / / / 7 / / / / 7 10 / / /      1 5 7 4  8  Przykład: Zawodnik zespołu A nr 12 będzie zmieniony przez nr 7 przy stanie 7:10 Sekretarz zapisuje numer zawodnika zmieniającego w polu poniżej numeru zawodnika opuszczającego boisko i wynik obu zespołów w momencie zmiany (Pierwsza cyfra jest wynikiem zespołu dokonującego zmianę). Sekretarz informuje sędziego drugiego jeśli zespół wykona 5-tą i 6-tą zmianę. 5 Mysłowice 2010

Zmiana powrotna: BKS X MKS 1700 X / / / / / / / / 10 12 4 5 8 6 / 4 3 6 1 8 7 / / / 7 / / / / 7 10 / / / 8 14 / 1  5  7        / 8 4 8 10 / Przykład: Zawodnik zespołu A nr 12 wraca na boisko przy stanie 8:14 Sekretarz zapisuje wynik obu zespołów w momencie zmiany w polu poniżej poprzedniego zapisu i otacza kółkiem numer zawodnika opuszczającego boisko. 5 8 Mysłowice 2010

Przerwa na odpoczynek: BKS X MKS 1700 X / / / / / / / / 10 12 4 5 8 6 / 4 3 6 1 8 7 / / / 7 / / / / 7 10 / / / 8 14 /       / 1 5 7 8 4  8   10 / 8 14 Jeśli zespół A prosi o przerwę zapisz 8:14 Jeśli zespół B prosi o przerwę zapisz 14:8 Sekretarz zapisuje wynik w momencie prośby o przerwę w polu poniżej kolumny PUNKTY Informuje sędziego drugiego jeśli zespół poprosi o drugą przerwę na odpoczynek 5 8 Mysłowice 2010

Prośby nieuzasadnione: A B W przypadku pierwszej prośby nieuzasadnionej sekretarz stawia X w odpowiednim polu A lub B Jeśli protokół nie zawiera pól dla próśb nieuzasadnionych – sekretarz dorysowuje kratki przed spotkaniem 5 8 Mysłowice 2010

Sankcje: A B Przykład: zawodnik zespołu A, nr 5 ukarany (żółta kartka) w 1 secie przy stanie 8:14 Przykład 2: zespół B sankcjonowany upomnieniem za opóźnianie w 1 secie przy stanie 15:8 5 A 1 8 14 D B 1 15 8 Punkt zdobyty „dzięki” żółtej kartce otoczony kółkiem BKS X MKS X / / / / / / / 5 / / 10 12 4 5 8 6 / 4 3 6 1 8 7 / / / 7 / / / / 7 10 / / 8 / 8 14 /      4     / 1 5 7 8 8 10 / 8 14

Zakończenie seta: A B BKS X MKS 1700 X 1724 / / / / / / / / / / / / / / 10 12 4 5 8 6 / / 4 3 6 1 8 7 / / / / / / 7 / / / / / / / / 7 10 / / / / / / / / 8 14 / / / /     12   / /       / / 1 5 7 8 18 / / 4 8 10 16 21 / /  24     22 23 24 26 8 14 16 11 12 20 24 23 Sekretarz wpisuje dokładny czas zakończenia seta w polu Koniec. Wykreśla punkty nie zdobyte przez oba zespoły w kolumnach PUNKTY. Ostatnie punkty każdego zespołu powinny być otoczone kółkiem w części KOLEJNOŚĆ ZAGRYWEK Mysłowice 2010

Piąty set  Po losowaniu sekretarz zbiera następujące informacje: a) Strony po których zagrają zespoły. b) Zespół zagrywający Zapisuje takie samo ustawienie zespołu rozpoczynającego po lewej stronie w prawej części. MKS B A BKS  B 1848  4 3 6 1 8 7 10 12 4 5 8 6 4 3 6 1 8 7   Mysłowice 2010

Piąty set  Gdy zespół prowadzący zdobywa 8-my punkt: Sekretarz zapisuje punkty zdobyte przez zespół grający po lewej stronie do momentu zmiany stron w polu „punkty przy zmianie” i wykreśla po prawej stronie punkty które ten zespół zdobył. MKS B A BKS  1900 B 5 1848  4 3 6 1 8 7 10 12 4 5 8 6 4 3 6 1 8 7 7 5 9 7 9 12 9 8 1312  4   3  6  9     14 15 8   5 12 12 13 12 9 12 12 Po zmianie stron punkty zdobywane przez zespół grający po prawej stronie zapisywane są tylko w kolumnie PUNKTY po prawej stronie. Sekretarz kontynuuje zapis do końca 5-go seta Po zakończeniu zapisuje czas zakończenia meczu. Mysłowice 2010

BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza Wodzisław Śląski Koniec meczu Sekretarz zapisuje wszystkie dane obu zespołów w odpowiednich polach tabeli WYNIKI: BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza Wodzisław Śląski T : Przerwy na odpoczynek w każdym secie S : Zmiany w zespołach w każdym secie (także zmiany narzucone, jeśli były) W : Zespół, który wygrał w każdym secie P : Wynik w każdym secie 2 2 24 24 26 1 2 2 2 24 26 26 1 2 2 2 3 1 25 25 21 1 2 2 6 1 25 21 23 4 2 2 2 1 15 12 13 2 2 Czas trwania : Czas każdego seta w minutach Mysłowice 2010

Koniec meczu Sekretarz podsumowuje dane w ostatnim wierszu. Zapisuje czas rozpoczęcia, zakończenia oraz całkowity czas trwania meczu. Wpisuje zwycięzcę – pełna nazwa zespoło. Za cyfrą 3: wpisuje liczbę przegranych setów przez zwycięzcę. BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA MKS Zorza Wodzisław Śląski 2 2 24 24 26 1 2 2 2 24 26 26 1 2 2 2 3 1 25 25 21 1 2 2 6 1 25 21 23 4 2 2 2 1 15 12 13 2 2 10 15 3 113 108 109 2 9 10 17 00 19 00 2 00 BKS Aluprof SMS I BIELSKO-BIAŁA 2 Mysłowice 2010

Koniec meczu Kompletnie wypełniony protokół musi być podpisany przez: Asystenta sekretarza (jeśli jest) Sekretarza Kapitanów zespołów Sędziów liniowych Sędziego drugiego (po sprawdzeniu razem z S1) Sędziego pierwszego (po sprawdzeniu razem z S2) XXXXXX YYYYY P Podpis S1 XXXXXX YYYYY Z Podpis S2 XXXXXX YYYYY I Podpis Sekretarza XXXXXX XXXXXX Podpis SL1 Podpis SL2 Podpis kapitana A Podpis kapitana B Mysłowice 2010

Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych Protokół jest dokumentem z zawodów. Przed podpisami kapitanów po zakończonym meczu w protokóle muszą być : skreślone wszystkie zdobyte punkty w kolumnach PUNKTY, otoczone kółkami ostatnie zdobyte punkty w częściach „Kolejność zagrywek”, wpisany wynik oraz ZWYCIĘZCA. Po podpisach kapitanów nie można korygować dokonanych zapisów! Jeśli w dokonanych zapisach zauważone zostaną niezgodności, należy je opisać w rubryce „UWAGI” Mysłowice 2010

Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych Rezerwowy Libero w dotychczas stosowanym protokole z jedną rubryką dla Libero wpisywany jest w polu 12 w rubryce przeznaczonej do wpisu składu zespołu, a obok dopisuje się „L II” Libero wpisywani są do protokołu tylko raz w wyznaczonych do tego liniach. W przypadku gdy w tym samym zespole występują zawodnicy o tym samym nazwisku i pierwszej literze imienia, należy wpisać pełne imię każdego z nich. W dotychczasowym wzorze protokołu sędzia sekretarz przed meczem dorysowuje dwie kratki z literami A i B przeznaczone do zaznaczania pierwszej prośby nieuzasadnionej w każdym zespole (punkt szósty Instrukcji). Mysłowice 2010

Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych W przypadku konieczności anulowania punktów, punkty zdobyte po anulowaniu zaznacza się w kolumnie PUNKTY w odwrotną stronę „ \ ” rozpoczynając od najniższego punktu, który został anulowany. Punkt ten oddziela się poziomą linią od punktów zdobytych prawidłowo. Zmiana narzucona w wyniku kontuzji zawodnika, wymiana podstawowego Libero na rezerwowego, ponowne wyznaczenie Libero po kontuzji grającego Libero muszą zostać opisane w rubryce UWAGI. Zmiana narzucona powinna być ponadto zaznaczona w kolumnie kolejność zagrywek przez wpisanie numeru zawodnika wchodzącego na boisko obok numerów zawodnika podstawowego i rezerwowego w pozycji której dotyczy zmiana. Mysłowice 2010

Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych W zawodach krajowych sędzia drugi również sprawdza protokół zawodów i odpowiada wspólnie z sędzią pierwszym za jego prawidłowe wypełnienie, a sędziowie liniowi podpisują protokół po kapitanach zespołów. Sekretarz zawodów musi dopilnować podpisania protokołu przed meczem przez trenerów i kapitanów obu zespołów, sprawdzić przed każdym setem, czy numery wszystkich zawodników wpisane na otrzymanych kartkach z ustawieniem znajdują się w wykazie zespołu w protokole zawodów oraz dopilnować podpisania protokołu przez kapitanów po meczu. Sekretarz kontroluje podczas całego meczu kolejność rotacji w każdym zespole. Stwierdzając pomyłkę sygnalizuje taką sytuację natychmiast po wykonaniu zagrywki (nie przed). Mysłowice 2010

Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych Sekretarz po wejściu w strefę zmian zawodnika zmieniającego daje sygnał dźwiękowy a następnie sprawdza, czy zmiana jest regulaminowa. Podniesieniem ręki potwierdza możliwość zmiany regulaminowej lub informuje sędziego drugiego, że zmiana nie jest regulaminowa. Sekretarz musi zapisywać sankcje i kary nakładane przez sędziego pierwszego i informować sędziego drugiego o ewentualnych niezgodnościach z Oficjalnymi Przepisami Gry w zakresie skali kar. Protokół wypełniany jest w trzech egzemplarzach, oryginał dla organizatora rozgrywek, pierwsza kopia dla zespołu gości, druga kopia dla zespołu gospodarza. Mysłowice 2010