Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Piłka nożna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Piłka nożna."— Zapis prezentacji:

1 Piłka nożna

2 Spis treści: Piłka nożna. Początki. Zasady gry. Ubiór.
Kary i wykroczenia. Spalony. Czas trwania meczu. Zdjęcia. Bibliografia. Koniec.

3 Piłka nożna - to sport, rozgrywa się pomiędzy dwoma zespołami z jedenastu zawodników z kulistą piłką.

4 Początki W Anglii w połowie XIX wieku zainaugurowano pierwsze rozgrywki i po raz pierwszy spisano tam przypisy gry w piłkę nożną. Miały one na celu ujednolicenie zasad gry, której licznie oddawali się angielscy studenci i uczniowie prywatnych szkół.

5 Zasady gry. Mecze rozgrywane są na polu gry
wyznaczonym w postaci prostokąta. Dwie krótsze linie nazywają się liniami bramkowymi, natomiast dwie dłuższe – liniami bocznymi. Po przeciwległych stronach pola gry, na środku linii bramkowych, ustawione są bramki. Pełny skład drużyny liczy 11 zawodników, w tym bramkarz. Drużyna może również wyznaczyć maksymalnie do 7 zawodników rezerwowych. Personalia wszystkich zawodników muszą być wpisane do sprawozdania sędziowskiego. W trakcie spotkania drużyna może dokonywać wymian zawodników. Zawodnik wymieniony nie może znaleźć się ponownie na placu gry. Piłkę w czasie gry można uderzać głową, nogą, przyjmować na klatkę piersiową itp., nie wolno jedynie rozmyślnie zagrywać jej rękami. Zakaz ten nie dotyczy bramkarza zagrywającego piłkę znajdującą się w obrębie własnego pola karnego.

6 Ubiór Zawodnicy jednej drużyny (poza bramkarzem) noszą w trakcie
zawodów taki sam ubiór, który odróżnia ich od zawodników drużyny przeciwnej. Obowiązkowy ubiór zawodnika składa się z koszulki, spodenek, getrów piłkarskich oraz butów. Koszulka musi posiadać rękawy i być wpuszczona w spodenki, musi również stanowić odrębną część ubioru od spodenek. Koszulka musi mieć na plecach numer.

7 Kary i wykroczenia Za różne przewinienia na boisku można otrzymać czerwoną, bądź żółtą kartkę. W piłce nożnej występuje również masa przewinień, można to nich zaliczyć szczególnie: kopanie przeciwnika, uderzanie zawodników, popychanie, nieprawidłowe atakowanie ciałem, trzymanie przeciwnika, plucie lub tez dotykanie piłki ręką. Jeśli piłkarz dopuści się tego typu czynności sędzia może przyznać żółtą kartkę. Żółta karta stanowi symbol ostrzegający i przypominający zawodnikowi, że w razie powtórzenia czynu może otrzymać kartkę czerwoną i tym samym opuścić boisko gry. Taka indywidualne kary są bardzo dotkliwe. Niestety, otrzymanie czerwonej kartki wiąże się z opuszczeniem boiska przez zawodnika. Nie może on już dłużej uczestniczyć w meczu.

8

9 Spalony Zawodnik, który w momencie dotknięcia lub zagrania
piłki przez współpartnera przebywa na pozycji spalonej, może zostać ukarany jedynie, gdy bierze on, według opinii sędziego, aktywny udział w grze poprzez: przeszkadzanie w grze, przeszkadzanie przeciwnikowi, odnoszenie korzyści z przebywania na tej pozycji.

10 Czas trwania meczu. Czas gry wynosi 90 minut (dwie połowy, każda po 45
minut). Sędzia może przedłużyć każdą połowę meczu stosownie do przerw w grze. Po upływie doliczonego czasu gry zwycięzcą jest ta drużyna, która zdobyła więcej bramek. W przypadku rozgrywania meczów systemem ligowym, za wygraną zwycięzca zdobywa 3 punkty (w niektórych ligach 2 punkty), przegrany nie zdobywa żadnego. Remis natomiast obu drużynom daje po jednym punkcie. W systemie ligowym drużyny grają ze sobą każdy z każdym po dwa razy.

11

12 Bibliografia:

13 Dziękuje za obejrzenie mojej prezentacji Klaudia Żak


Pobierz ppt "Piłka nożna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google