Prezentacja na temat: "Instrukcja Wypełniania Protokółu sezon 2010/2011"— Zapis prezentacji:

1 Instrukcja Wypełniania Protokółu sezon 2010/2011
Opracowanie wersji polskiej Mirosław Stando wrzesień 2010 Na podstawie wersji angielskiej Mr. Songsak CHAREONPONG FIVB / AVC. Referee Commission FIVB Instructor

2 SPIS TREŚCI : 1. Przed meczem 2. Po losowaniu 3. Start meczu 4. Zmiany
5. Przerwy na odpoczynek 6. Prośby nieuzasadnione 7. Sankcje 8. Zakończenie seta 9. Piąty set 10. Koniec meczu 11.Zalecenia do stosowania w zawodach krajowych

3 Wypełnianie rubryk i pól 1-5 :
1.Przed meczem Wypełnianie rubryk i pól 1-5 : 1 M I S T R Z O S T W A P O L S K I 4 5 3 X X S K R A M O S 5 4 2 1 : Nazwa zawodów 2 : Kategoria – zaznacz x w odpowiednim polu 3 : Numer meczu (zgodnie z terminarzem rozgrywek) 4 : Płeć – zaznacz x w odpowiednim polu 5 : Zespół – pełna nazwa zespołu zgodnie z programem (gospodarz po lewej stronie) Pozostaw niewypełnione okrągłe pola

4 1.PRZED MECZEM (cd.) Wypełnij pola oznaczone od 6 do 10 :
7 10 6 8 9 M I S T R Z OS T W A P O L S K I W A R S Z A W A ul P R O S T A 1 P O L 2 1: 0 0 O S i R U R S Y N Ó W FINAŁ 4 5 S K R A M O S X X 6 : Miasto ( z adresem) kod kraju (w zawodach międzynarodowych) 7 : Nazwa hali 8 : Data – dzień/miesiąc/rok 9 : Czas – zgodnie z programem 10 : Faza zawodów zgodnie z terminarzem ( np. ZAS,ELIM, ½ FIN )

5 1.PRZED MECZEM (cd.) Wypełnij pola oznaczone od 11 do 12 :
11-12 : Nazwy zespołów (pełne) – według programu S K R A M O S : Nazwiska zawodników z pierwszą literą imienia wg numerów w rosnącej kolejności 2 xxx 3 xxx 4 xxx 5 xxx 6 xxx 7 xxx 8 xxx 9 xxx 10 xxx 11 xxx 12 xxx 2 xxx 3 xxx 4 xxx 5 xxx 6 xxx 7 xxx 8 xxx 9 xxx 10 xxx 11 xxx 1 xxx : Numer kapitana otoczony kółkiem : Numer(y) Libero tylko w wyznaczonych liniach Uwaga; w pierwszej linii powinien być zapisany pierwszy Libero, wyznaczony do gry . : C - Trener : AC – Asystent trenera 1 xxx 12 xxx : T - Masażysta xxx xxx : M – Lekarz xxx xxx xxx xxx xxx xxx : Pozostaw niewypełnione kółka A lub B Kapitan A. Kapitan B. : Podpisy trenerów i kapitanów ( po losowaniu) Trener A . Trener B.

6 1.PRZED MECZEM (cd.) 14 15 13 S K R A M O S XXXXX YYY P Z I XXXXX XXXXX XXXXX XXXXX 13 : Nazwiska i imiona oraz klasy sędziów 1-go i 2-go, sekretarza - Nazwiska sędziów liniowych. 14-15 : Wpisać nazwy zespołów w tabeli WYNIK (RESULTS) (zgodnie z wynikiem losowania)

7 2.PO LOSOWANIU Po losowaniu sekretarz musi uzyskać informację od sędziego pierwszego. MISTRZOSTWA POLSKI W A R S Z A W A ul PROSTA 1 P O L O S i R URSYNÓW FINAŁ 4 5 A S K R A M O S B X X A S K R A M O S B 2 xxx 1 xxx Boisko zespołu A lub B (boisko A po lewej stronie sekretarza) 3 xxx 2 xxx 4 xxx 3 xxx 5 xxx 4 xxx 6 xxx 5 xxx 7 xxx 6 xxx 8 xxx 7 xxx 9 xxx 8 xxx 10 xxx 9 xxx 11 xxx 10 xxx 12 xxx 11 xxx Wpisać odpowiednio A i B zgodnie z wynikiem losowania 1 xxx 12 xxx xxx xxx xxx xxx xxx xxx xxx xxx Kapitan A Kapitan B. Trener A . Trener B.

8 3.POCZĄTEK MECZU Zespół SKRA wpisz X w Zagrywający zespół S A
Zespół MOS wpisz X w Odbierający zespół R B x x M O S S K R A

9 3.POCZĄTEK MECZU (cd.) Wpisz numery zawodników podstawowych zgodnie z kartkami z ustawieniem. Sprawdź czy numery z kartek znajdują się w wykazie zespołów. Pozycja I to prawy zawodnik drugiej linii. x M O S S K R A x 10 12 4 5 8 6 4 3 6 1 9 7 5 8 4 6 12 10 Zespół A. SKRA 1 9 6 7 3 4 Zespół B. MOS Kartki z ustawieniem

10 3.POCZĄTEK MECZU (cd.) 1 : Zaznacz P na numerze 1 w kwadracie kolejności zagrywek w kolumnie I. zespołu zagrywającego (w przykładzie zespół A) co oznacza pierwszą zagrywkę w secie. 2 : Zaznacz X w kwadracie z numerem 1 w kolumnie I. zespołu odbierającego (w przykładzie zespół B) co oznacza, że ten zawodnik nie będzie zagrywał w tej kolejce. 3 : Set 1 zapisz rzeczywisty czas rozpoczęcia w kwadracie START. 3 x M O S S K R A 21 00 x 10 12 4 5 8 6 4 3 6 1 9 7 1 P 2 x 1 P 1 X

11 3.POCZĄTEK MECZU (cd.) 1 : Przekreśl zdobyte punkty w kolumnie PUNKTY (POINTS) odpowiedniego zespołu. 2 : Kiedy zespół zagrywający straci zagrywkę zapisz punkty które zespół miał w momencie utraty zagrywki w wierszu KOLEJNOŚĆ ZAGRYWEK (SERVICE ROUND) pod numerem zagrywającego. 3 : Przekreśl zdobyty punkt w zespole odbierającym i zaznacz P na numerze 1 w kwadracie zawodnika z pozycji II (który będzie zagrywał). M O S S K R A 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 1 / / 3 2 P x P 1 1 P 1 1 2 / 1 2 /

12 4. ZMIANY PRZYKŁAD 1 : Zawodnik zespołu SKRA Nr 12 będzie zastąpiony przez Nr 7, przy wyniku 7 : 10. Zapisz numer zawodnika zmieniającego w polu poniżej numeru zawodnika opuszczającego boisko i wynik obu zespołów w momencie zmiany (Pierwsza cyfra jest wynikiem zespołu dokonującego zmianę). Poinformuj sędziego drugiego jeśli zespół wykona 5-tą i 6-tą zmianę. M O S S K R A 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 / / 7 7 10 1 P 5 P 7 P x 4 P 8 P P

13 4 ZMIANY (cd. zmiana powrotna)
Jeśli zawodnik podstawowy wraca na boisko, zapisz wynik obu zespołów do momentu zmiany w polu poniżej poprzedniego zapisu i otocz kółkiem numer zawodnika opuszczającego boisko. PRZYKŁAD 2 : Zawodnik zespołu SKRA Nr 12 wraca na boisko przy stanie 8 : 14. M O S S K R A 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 / / / / / 7 7 10 8 14 1 P 5 P 7 P 8 P 4 P 8 P 10 P P x UWAGA  Jeśli zawodnik podstawowy po zmianie powrotnej ulega kontuzji, może być zmieniony w ZMIANIE NARZUCONEJ i fakt ten jest zapisywany w rubryce UWAGI (REMARK )(zespół, zawodnicy, set i wynik) (patrz też zalecenia dot. zawodów krajowych)

14 5.PRZERWA NA ODPOCZYNEK Zapisz wynik w momencie prośby o przerwę w polu poniżej kolumny PUNKTY (POINTS). Poinformuj sędziego drugiego jeśli zespół poprosi o drugą przerwę. M O S S K R A 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 / / / 7 7 10 8 14 1 P 5 P 7 P 8 P 4 P x 8 P 10 P P 8 14 A - jeśli zespół SKRA prosi o przerwę, zapisz 8 : 14 B - jeśli zespół MOS prosi o przerwę, zapisz 14 : 8

15 6.PROŚBY NIEUZASADNIONE
W przypadku pierwszej prośby nieuzasadnionej, postaw X w odpowiednim polu A lub B. X M O S S K R A 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 / / / 7 7 10 8 14 1 P 5 P 7 P P 8 P P P P x 4 8 10 8 14

16 7.SANKCJE Zapis sankcji : Zapisz sankcje w odpowiedniej kolumnie.
X 5 A 1 8 14 D B 1 15 8 PRZYKŁAD : Zespół A, zawodnik Nr 5 ukarany (żółta kartka) w 1 secie przy stanie 8:14 1st set at 8:14 / Punkt karny otoczony kółkiem Zespół B, sankcjonowany upomnieniem za opóźnianie w 1 secie przy stanie 15:8 M O S S K R A 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 / / / 7 7 10 8 14 1 P 5 P 7 P P 8 P 4 8 P 10 P P x 8 14

17 8.ZAKOŃCZENIE SETA Zapisz dokładny czas zakończenia seta w polu KONIEC (END). M O S S K R A 21 00 x 10 12 4 5 8 6 3 1 9 7 21 20 / / / / / 7 7 10 8 14 P 5 P 7 P P 12 P 18 P 1 8 4 P 8 P x 10 P 16 P 21 P P 22 24 P 23 P 24 P P 26 8 14 12 20 Skasuj punkty nie zdobyte przez oba zespoły w kolumnach PUNKTY (POINTS) i ostatnie punkty każdego zespołu powinny być otoczone kółkiem w części KOLEJNOŚĆ ZAGRYWEK (SERVICE ORDER).

18 9.PIĄTY SET Po losowaniu sekretarz zbiera następujące informacje:
Strony po których zagrają zespoły. Zespół zagrywający UWAGA  w przykładzie Zespół A (SKRA) rozpoczyna zagrywką po prawej stronie. Zespół B (MOS) odbiera po lewej stronie. Zapisz takie samo ustawienie zespołu rozpoczynającego po lewej stronie w prawej części. X 22 48 M O S B A X SKRA B 4 3 6 1 9 7 10 12 5 8 x P

19 9.PIĄTY SET (cd.) Gdy zespół prowadzący zdobywa 8-my punkt: P
Zapisz punkty zdobyte przez zespół grający po lewej stronie do momentu zmiany stron w polu „punkty przy zmianie” i skasuj po prawej stronie punkty które ten zespół zdobył. X 22 48 M O S B A SKRA 23 00 B 5 X P / x 5 4 6 3 9 9 7 9 8 8 12 8 11 8 12 13 7 14 12 9 12 12 15 9 12 13 14 4 3 6 1 9 7 10 12 4 5 8 6 4 3 6 1 9 7 Po zmianie stron punkty zdobywane przez zespół grający po prawej stronie zapisywane są tylko w kolumnie PUNKTY (POINTS) po prawej stronie. Kontynuuj zapis do końca 5-go seta. Zapisz czas zakończenia meczu. UWAGA: jeśli dowolnego seta wygra zespół rozpoczynający grę zagrywką, to jego ostatni zapis znajduje sie w tej samej kolumnie co w zespole przegrywającym, jeśli wygrał zespół odbierający pierwszą zagrywkę to ostatni jego zapis jest jedną kolumnę dalej niż w zespole przegrywającym.

20 10.ZAKOŃCZENIE MECZU Zapisz wszystkie dane obu zespołów w odpowiednich polach tabeli WYNIKI (RESULTS) : T : Przerwy na odpoczynek w każdym secie. M O S S K R A S : Zmiany w zespołach w każdym secie. 1 2 24 26 3 25 21 6 23 4 15 12 13 -także zmiany narzucone jeśli były. P : Wynik w każdym secie. W : Zespół, który wygrał w każdym secie. Czas trwania : Czas każdego seta w minutach. UWAGA: nie zostawiaj pustych pól w rozegranych setach.

21 Podsumuj dane w ostatnim wierszu.
M O S S K R A Zapisz czas rozpoczęcia, zakończenia oraz całkowity czas trwania meczu. 2 2 3 6 24 25 15 24 26 21 25 12 26 21 23 13 1 2 1 2 1 4 1 Wpisz zwycięzcę. 10 15 3 113 108 109 2 9 21 00 23 00 2 00 Za cyfrą 3 : Wpisz liczbę przegranych setów przez zwycięzcę. S K R A 2

22 10.ZAKOŃCZENIE MECZU (cd.)
Kompletnie wypełniony protokół musi być podpisany przez: Asystenta sekretarza ( jeśli jest) Sekretarza Kapitanów zespołów Sędziego drugiego Sędziego pierwszego ( sprawdza protokół, zobacz też zalecenia krajowe) XXXXXXX YYY P ( ) XXXXXXX YYY Z ( ) XXXXXXX YYY I ( ) XXXXXXX XXXXXXX XXXXXXX XXXXXXX Captain A . (---) Captain B.(--) w przypadku oficjalnego protestu musi on być podyktowany przez odpowiedniego kapitana i wpisany przez sekretarza w rubryce UWAGI (REMARKS).

23 ZALECENIA DO STOSOWANIA W ZAWODACH KRAJOWYCH
Protokół jest dokumentem z zawodów. Przed podpisami kapitanów po zakończonym meczu w protokóle muszą być : -skreślone wszystkie zdobyte punkty w kolumnach PUNKTY, -otoczone kółkami ostatnie zdobyte punkty w częściach „Kolejność zagrywek”, -wpisany wynik oraz ZWYCIĘZCA. Po podpisach kapitanów nie można korygować dokonanych zapisów!. Jeśli w dokonanych zapisach zauważone zostaną niezgodności należy je opisać w rubryce „UWAGI”.

24 ZALECENIA DO STOSOWANIA W ZAWODACH KRAJOWYCH (cd.)
Drugi Libero w dotychczas stosowanym protokóle z jedną rubryką dla Libero, wpisywany jest w polu 12 w rubryce przeznaczonej do wpisu składu zespołu, a obok dopisuje się „LII” Libero wpisywani są do protokółu tylko raz w wyznaczonych do tego liniach. W przypadku gdy w tym samym zespole występują zawodnicy o tym samym nazwisku i pierwszej literze imienia, należy wpisać pełne imię każdego z nich.

25 ZALECENIA DO STOSOWANIA W ZAWODACH KRAJOWYCH (cd.)
W dotychczasowym wzorze protokółu sędzia sekretarz przed meczem dorysowuje dwie kratki z literami A i B przeznaczone do zaznaczania pierwszej prośby nieuzasadnionej w każdym zespole (punkt szósty Instrukcji). W przypadku konieczności anulowania punktów, punkty zdobyte po anulowaniu zaznacza się w kolumnie PUNKTY w odwrotną stronę (\) rozpoczynając od najniższego punktu, który został anulowany. Punkt ten oddziela się poziomą linią od punktów zdobytych prawidłowo. Zmiana narzucona w wyniku kontuzji zawodnika, ponowne wyznaczenie Libero po kontuzji grającego Libero muszą zostać opisane w rubryce UWAGI. Zmiana narzucona powinna być ponadto zaznaczona w kolumnie kolejność zagrywek przez wpisanie numeru zawodnika wchodzącego na boisko obok numerów zawodnika podstawowego i rezerwowego w pozycji której dotyczy zmiana (np. |5 ).

26 ZALECENIA DO STOSOWANIA W ZAWODACH KRAJOWYCH (cd.)
W zawodach krajowych sędzia drugi również sprawdza protokół zawodów i odpowiada wspólnie z sędzią pierwszym za jego prawidłowe wypełnienie, a sędziowie liniowi podpisują protokół po kapitanach zespołów. Sekretarz zawodów musi dopilnować podpisania protokółu przed meczem przez trenerów i kapitanów obu zespołów, sprawdzić przed każdym setem, czy numery wszystkich zawodników wpisane na otrzymanych kartkach z ustawieniem znajdują się w wykazie zespołu w protokóle zawodów oraz dopilnować podpisania protokółu przez kapitanów po meczu. Sekretarz kontroluje podczas całego meczu kolejność rotacji w każdym zespole. Stwierdzając pomyłkę sygnalizuje taką sytuację natychmiast po wykonaniu zagrywki (nie przed).

27 ZALECENIA DO STOSOWANIA W ZAWODACH KRAJOWYCH (cd.)
Sekretarz po wejściu w strefę zmian zawodnika zmieniającego daje sygnał dźwiękowy a następnie sprawdza, czy zmiana jest regulaminowa. Podniesieniem ręki potwierdza możliwość zmiany regulaminowej lub informuje sędziego drugiego, że zmiana nie jest regulaminowa. Sekretarz musi zapisywać sankcje i kary nakładane przez sędziego pierwszego i informować sędziego drugiego o ewentualnych niezgodnościach z Oficjalnymi Przepisami Gry w zakresie skali kar. Protokół wypełniany jest w trzech egzemplarzach, oryginał dla organizatora rozgrywek, pierwsza kopia dla zespołu gości, druga kopia dla zespołu gospodarza.