Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej

Prezentacja na temat: "Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej"— Zapis prezentacji:

1 Instrukcja protokołowania zawodów piłki siatkowej

2 Protokół jest jedynym oficjalnym dokumentem z meczu!
Jest wynikiem: dobrej pracy i umiejętności sekretarza współpracy sekretarza i pozostałych sędziów przy jego wypełnianiu muszą być wyeliminowane jakiekolwiek lokalne i prywatne interpretacje

3 muszą być w nim zamieszczone wszystkie losowe sytuacje
protokół wypełniamy długopisem koloru niebieskiego lub czarnego, ewentualnie czerwonego – przekroczenie limitu obcokrajowców w zespole (patrz punkt 1.2) zapisu dokonujemy drukowanymi literami zakaz używania korektora. Wszelkie pomyłki skreślamy jedną kreską, obok stawiając parafkę

4 1. Przed meczem

5 1.1 Górna część formularza
1. Przed meczem PLUSLIGA 1.1 Górna część formularza - nazwa zawodów (np: PLUSLIGA, PLUSLIGA KOBIET, I LIGA, II LIGA GR. III, PUCHAR POLSKI, itp.)

6 1.1 Górna część formularza
1. Przed meczem PLUSLIGA RZESZÓW UL. PODPROMIE 10 1.1 Górna część formularza - nazwa zawodów (np: PLUSLIGA, PLUSLIGA KOBIET, I LIGA, II LIGA GR. III, PUCHAR POLSKI, itp.) miejscowość i ulica

7 1.1 Górna część formularza
1. Przed meczem PLUSLIGA RZESZÓW UL. PODPROMIE 10 RCWIS IM. JANA STRZELCZYKA 1.1 Górna część formularza - nazwa zawodów (np: PLUSLIGA, PLUSLIGA KOBIET, I LIGA, II LIGA GR. III, PUCHAR POLSKI, itp.) miejscowość i ulica nazwa hali

8 1.1 Górna część formularza
1. Przed meczem PLUSLIGA RZESZÓW UL. PODPROMIE 10 RCWIS IM. JANA STRZELCZYKA ZAS 1.1 Górna część formularza - nazwa zawodów (np: PLUSLIGA, PLUSLIGA KOBIET, I LIGA, II LIGA GR. III, PUCHAR POLSKI, itp.) miejscowość i ulica nazwa hali faza zawodów (np.: ZAS, ELIM, ½ FIN, FIN)

9 numer meczu

10 numer meczu rodzaj: Mężczyźni, Kobiety

11 rodzaj: Mężczyźni, Kobiety kategoria- Seniorzy, Juniorzy, Kadeci
numer meczu rodzaj: Mężczyźni, Kobiety kategoria- Seniorzy, Juniorzy, Kadeci W przypadku rozgrywania zawodów w kategorii wiekowej MŁODZIK należy zakreślić pole KADET, a w nazwie zawodów uwzględnić kategorię MŁODZIK (np. LIGA WOJEWÓDZKA MŁODZIKÓW)

12 rodzaj: Mężczyźni, Kobiety kategoria- Seniorzy, Juniorzy, Kadeci

13 data rozgrywania zawodów

14 data rozgrywania zawodów
godzina rozpoczęcia (zgodna z oficjalnym programem zawodów)

15 data rozgrywania zawodów
godzina rozpoczęcia (zgodna z oficjalnym programem zawodów) PEŁNE nazwy zespołów

16 data rozgrywania zawodów

17 1.2 Zespoły pełna nazwa zespołów

18 1.2 Zespoły pełna nazwa zespołów
numery, nazwiska i pierwszą literę imion wg kolejności rosnącej

19 1.2 Zespoły pełna nazwa zespołów

20 1.2 Zespoły pełna nazwa zespołów
numery, nazwiska i pierwszą literę imion wg kolejności rosnącej U zawodników o tym samym nazwisku i pierwszej literze imienia wpisujemy pełne imiona. - numer kapitana zespołu otaczamy kółkiem

21 Zawodników Libero wpisujemy w kolejności rosnącej w przeznaczonych do tego rubrykach

Jeśli w protokole jest tylko jedna rubryka numer, nazwisko i pierwszą literę imienia drugiego zawodnika Libero wpisujemy w ostatniej linijce rubryki Składu zespołu i obok dopisujemy „ L ”

24 Obcokrajowcy w składzie zespołu, jeśli ich liczba może przekroczyć limit na boisku :

Przed meczem - numery i nazwiska zawodników zagranicznych należy wpisać czerwonym długopisem

W czasie meczu - w polach kontroli rotacji każdorazowy wpis numeru zawodnika zagranicznego należy wpisać czerwonym długopisem A S ASSECO R

28 1.2 Zespoły nazwiska i pierwszą literę imienia Trenera, Asystenta trenera, Masażysty, Lekarza

31 1.3 Potwierdzenie

32 nazwisko, imię oraz klasę sędziowską

33 nazwisko, imię oraz klasę sędziowską
dla sędziów liniowych tylko nazwisko

34 nazwisko, imię oraz klasę sędziowską
dla sędziów liniowych tylko nazwisko w rubryce Uwagi wpisujemy imię i nazwisko sędziego głównego

35 w zawodach PlusLigi i PlusLigi Kobiet w rubryce Uwagi wpisujemy imię i nazwisko sędziego kwalifikatora

36 Jeśli dysponujemy starą wersją protokołu, należy pamiętać o dorysowaniu pól do zaznaczenia próśb nieuzasadnionych

37 Jeśli dysponujemy starą wersją protokołu, należy pamiętać o dorysowaniu pól do zaznaczenia próśb nieuzasadnionych A B

39 2. Po losowaniu S S A B R R

40 2. Po losowaniu sekretarz uzupełnia nazwę drużyny (A i B) zgodnie z ustawieniem po losowaniu S S ASSECO A B SKRA R R

41 2. Po losowaniu sekretarz uzupełnia nazwę drużyny (A i B) zgodnie z ustawieniem po losowaniu oraz zaznacza drużynę zagrywającą S ASSECO A B SKRA R

42 2. Po losowaniu kapitanowie i trenerzy podpisują protokół

43 2. Po losowaniu kapitanowie i trenerzy podpisują protokół Travica L.
Józefacki Travica L.

44 2. Po losowaniu sekretarz uzupełnia oznaczenia boisk w tabeli Zespoły

45 2. Po losowaniu sekretarz uzupełnia oznaczenia boisk w tabeli Zespoły
sekretarz wpisuje nazwy zespołów w tabeli Wynik A B ASSECO SKRA

46 - po otrzymaniu kartki z ustawieniem początkowym sekretarz sprawdza prawidłowość jej wypełnienia:

- numer seta

48 - numer seta - nazwa drużyny

49 zawodników z rubryką zespoły

50 zawodników z rubryką zespoły - podpis trenera
- po otrzymaniu kartki z ustawieniem początkowym sekretarz sprawdza prawidłowość jej wypełnienia: - numer seta - nazwa drużyny - zgodność numeracji zawodników z rubryką zespoły - podpis trenera

51 2.1 Wpisywanie ustawień W linii Zawodnicy podstawowi sekretarz wpisuje na środku numery zawodników zgodnie z kolejnością podaną na kartce z ustawieniem początkowym zespołu X A S B S ASSECO SKRA X R R X

52 2.1 Wpisywanie ustawień W linii Zawodnicy podstawowi sekretarz wpisuje jak najbliżej lewej strony numery zawodników zgodnie z kolejnością podaną na kartce z ustawieniem początkowym zespołu X A S B S ASSECO SKRA X R R X

53 3. Podczas meczu - w momencie gwizdka S I na zagrywkę sekretarz wpisuje godzinę rozpoczęcia seta/meczu X A S B S ASSECO SKRA X R R X

54 3. Podczas meczu - w momencie gwizdka S I na zagrywkę sekretarz wpisuje godzinę rozpoczęcia seta/meczu X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R X

55 3. Podczas meczu - w momencie gwizdka S I na zagrywkę sekretarz wpisuje godzinę rozpoczęcia seta/meczu Jeśli godzina rozpoczęcia meczu różni się od podanej w komunikacie musi być dokonany wpis w rubryce Uwagi. UWAGI

56 Po przegranej akcji przez zespół zagrywający:
X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R X

57 Po przegranej akcji przez zespół zagrywający:
- wpisujemy sumę zdobytych punktów przez zespół X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R X 2

58 Po przegranej akcji przez zespół zagrywający:
wpisujemy sumę zdobytych punktów przez zespół skreślamy punkt drużynie, która wygrała wymianę X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R X 2

59 Po przegranej akcji przez zespół zagrywający:
wpisujemy sumę zdobytych punktów przez zespół skreślamy punkt drużynie, która wygrała wymianę zaznaczamy „ptaszkiem” nr kolejności zagrywek pod zawodnikiem, który będzie zagrywać X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R X 2

60 3.1 Zmiany zawodników Zmiana zawodników wymaga ścisłej współpracy
między sędzią drugim a sekretarzem! - Sekretarz włącza brzęczek/gwiżdże w momencie pojawienia się zawodnika/ zawodników w strefie zmian - Sekretarz, gdy stwierdzi, jest to zmiana dozwolona musi natychmiast podnieść do góry jedną rękę. Po złapaniu kontaktu wzrokowego z sędzią drugim, opuszcza rękę dokonuje wpisu do protokołu zawodów. Następnie podnosi obie ręce do góry pokazując, że zakończył czynności

61 3.1 Zmiany zawodników numer zawodnika wchodzącego zapisujemy pod
numerem zawodnika schodzącego z boiska X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R X 2 5 3 4

62 3.1 Zmiany zawodników numer zawodnika wchodzącego zapisujemy pod

63 3.1 Zmiany zawodników w wierszu poniżej wpisujemy stan seta w momencie dokonywania zmiany (punkty zespołu dokonującego zmiany po lewej stronie) X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R X 2 5 3 4

64 3.1 Zmiany zawodników w przypadku zmian wielokrotnych, musimy powtarzać te czynności przy każdej zmianie X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R X 2 5 8 3 4

68 3.1 Zmiany zawodników podczas zmiany powrotnej numer zawodnika
schodzącego z boiska otaczamy kółkiem X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R 2 5 X 8 3 4 6

69 3.1 Zmiany zawodników podczas zmiany powrotnej numer zawodnika

70 3.1 Zmiany zawodników poniżej wpisujemy stan seta w momencie dokonywania zmiany jak wyżej X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R 2 5 X 8 3 4 6

72 3.2 Zmiana narzucona Zmiana narzucona jest opisywana w rubryce UWAGI, nie wlicza się do zmian regulaminowych, ale jest ujmowana w sumie zmian w danym secie w tabelce Wynik. Zapis musi zawierać: numer seta, nazwę zespołu, numer i nazwisko kontuzjowanego zawodnika oraz zmieniającego go zawodnika, jak również wynik seta w momencie przeprowadzania zmiany

73 3.2 Zmiana narzucona

74 3.3 Przerwy na odpoczynek - pierwszą przerwę na odpoczynek sekretarz zapisuje pod kolumna Punkty po stronie zespołu, który z niej korzysta, w górnej części rubryki „T” wynik seta w chwili przyznania przerwy. Punkty zespołu wykorzystującego przerwę należy wpisać po lewej stronie, a przeciwnego po prawej stronie.

75 3.3 Przerwy na odpoczynek - pierwszą przerwę na odpoczynek zapisujemy pod kolumna Punkty po stronie zespołu, który z niej korzysta, w górnej części rubryki „T” wynik seta w chwili przyznania przerwy. Punkty zespołu wykorzystującego przerwę należy wpisać po lewej stronie, a przeciwnego po prawej stronie.

76 3.3 Przerwy na odpoczynek - drugą przerwę, zapisujemy po stronie tego zespołu w dolnej części rubryki „T” wynik seta w chwili przyznania przerwy.

77 3.4 Prośba nieuzasadniona
prośbę nieuzasadnioną zaznaczamy w protokole za pomocą skreślenia X litery odpowiadającej zespołowi wykorzystującemu ją w tabeli Kary

Wpisujemy w tabeli Kary: przy jakim stanie (dla zespołu sankcjonowanego) A B

83 3.6 Kara za opóźnianie Wpisujemy w drugiej rubryce tabeli Kary i kontynuować zapis jak przy upomnieniu za opóźnianie A B

84 3.6 Kara za opóźnianie Wpisujemy w drugiej rubryce tabeli Kary i kontynuować zapis jak przy upomnieniu za opóźnianie. A B

85 3.6 Kara za opóźnianie Kara powoduje przyznanie punktu i zagrywki zespołowi przeciwnemu. X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R 2 5 X 8 3 4 6

86 3.6 Kara za opóźnianie Kara powoduje przyznanie punktu i zagrywki zespołowi przeciwnemu. X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R 2 5 X 8 9 3 4 6

87 3.7 Sankcje za niewłaściwe zachowanie
Kara - wpisujemy numer zawodnika lub skrót członków zespołu, oznaczenie zespołu, numer seta i wynik.

88 3.7 Sankcje za niewłaściwe zachowanie

89 3.7 Sankcje za niewłaściwe zachowanie
Kara powoduje przyznanie punktu i zagrywki zespołowi przeciwnemu. X A ASSECO R 2 4

90 3.7 Sankcje za niewłaściwe zachowanie
Wykluczenie - wpisujemy numer zawodnika lub skrót członków zespołu, oznaczenie zespołu, numer seta i wynik.

91 3.7 Sankcje za niewłaściwe zachowanie
Dyskwalifikacja - wpisujemy numer zawodnika lub skrót członków zespołu, oznaczenie zespołu, numer seta i wynik.

92 3.8 Anulowanie punktów poziomą kreską podkreślana jest liczba prawidłowo zdobytych punktów X ASSECO A R 2 4

93 3.8 Anulowanie punktów poziomą kreską podkreślana jest liczba prawidłowo zdobytych punktów X ASSECO A R 2 4 5

94 3.8 Anulowanie punktów kolejne punkty skreśla się w przeciwnym kierunku X ASSECO A R 2 4 5

96 4. Wygranie seta ostateczną ilość punktów zdobytych przez zespoły
otacza się kółkiem X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R 5 X 2 8 10 13 15 3 4 6 10 11 18 20 22 23 24 25 12 14 16 18 20

97 4. Wygranie seta ostateczną ilość punktów zdobytych przez zespoły
otacza się kółkiem X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R 2 5 X 8 10 13 15 3 4 6 10 11 18 20 22 23 24 25 12 14 16 18 20

98 4. Wygranie seta ostateczną ilość punktów zdobytych przez zespoły

99 4. Wygranie seta Jeśli set wygrywa zespół przy swojej zagrywce
wpisujemy ostateczną liczbę punktów wraz ze skreśleniem cyfry oznaczającej nr kolejności zagrywek X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R 2 5 X 8 10 13 15 3 4 6 10 11 18 20 21 22 23 12 14 16 18 20

100 4. Wygranie seta Jeśli set wygrywa zespół przy swojej zagrywce

101 4. Wygranie seta Jeśli set wygrywa zespół przy swojej zagrywce
wpisujemy ostateczną liczbę punktów wraz ze skreśleniem cyfry oznaczającej nr kolejności zagrywek X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R 2 5 X 8 10 13 15 3 4 6 10 11 18 20 21 22 23 25 12 14 16 18 20

102 4. Wygranie seta Jeśli set wygrywa zespół w wyniku odbioru zagrywki
wpisywana jest ostateczna liczba punktów bez skreślania cyfry oznaczającej nr kolejności zagrywek X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R 2 5 X 8 10 13 15 3 4 6 10 11 18 20 22 23 24 12 14 16 18 20

103 4. Wygranie seta Jeśli set wygrywa zespół w wyniku odbioru zagrywki
wpisywana jest ostateczna liczba punktów bez skreślania cyfry oznaczającej nr kolejności zagrywek X A S B S ASSECO SKRA 20 30 X R R 2 5 X 8 10 13 15 3 4 6 10 11 18 20 22 23 24 25 12 14 16 18 20

104 4. Wygranie seta nieskreślone punkty wykreślamy klepsydrami √ √ √ √ √

105 4. Wygranie seta nieskreślone punkty wykreślamy klepsydrami √ √ √ √ √
X A S B S ASSECO SKRA 53 20 30 X 20 R R 5 X 2 8 10 13 15 3 4 6 10 11 18 20 22 23 24 25 12 14 16 18 20

106 4. Wygranie seta nieskreślone punkty wykreślamy klepsydrami √ √ √ √ √

107 5. Zapis 5 seta - początek 5 seta zapisujemy podobnie jak w pozostałych setach

108 5. Zapis 5 seta - początek 5 seta zapisujemy podobnie jak w pozostałych setach X S B A SKRA ASSECO X R

109 - po zdobyciu 8 punktu następuje zmiana stron boiska
5. Zapis 5 seta - po zdobyciu 8 punktu następuje zmiana stron boiska X S B A SKRA ASSECO X R X 2 4 7 4 5

110 5.1 Zespół grający po prawej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów
punkty zdobyte przez zespół grający po lewej stronie wpisujemy w kółko w prawej sekcji oraz skreślamy je pionową kreską X A S SKRA B ASSECO B R X 2 4 5 X 4 7

111 5.1 Zespół grający po prawej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów
punkty zdobyte przez zespół grający po lewej stronie wpisujemy w kółko w prawej sekcji oraz skreślamy je pionową kreską X A S SKRA B ASSECO B 5 R X 2 4 5 X 4 7

112 5.1 Zespół grający po prawej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów
zmiany zawodników oraz przerwy na odpoczynek przyznane przed zmianą stron zespołowi należy przepisać do odpowiednich pól prawej sekcji protokołu X A S SKRA B ASSECO B 5 R X 2 4 5 X 4 7

113 5.1 Zespół grający po prawej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów
zapis dalszego ciągu seta kontynuujemy jak w setach poprzednich X A S SKRA B ASSECO B 5 R X 2 4 5 X 4 7 9 7

114 5.2 Zespół grający po lewej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów
skreślamy numeru pola oznaczającego kolejność zagrywek, a samo pole pozostawić puste, gdyż zawodnik będzie kontynuował zagrywkę po zmianie stron X A S SKRA B ASSECO B R X 4 7 X 2 5

115 5.1 Zespół grający po lewej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów
punkty, zmiany zawodników oraz przerwy na odpoczynek przyznane przed zmianą stron zespołowi należy przepisać do odpowiednich pól prawej sekcji protokołu X A S 8 SKRA B ASSECO B R X 4 7 X 2 5

116 5.1 Zespół grający po lewej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów

117 5.1 Zespół grający po lewej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów
kontynuujemy zapis w sekcji po prawej stronie, nie skreślając numeru pola oznaczającego kolejność zagrywek ponieważ został on wykreślony w sekcji po lewej stronie X A S 8 SKRA B ASSECO B R X 4 7 X 2 5 9

118 5.1 Zespół grający po lewej stronie boiska zdobył pierwszy 8 punktów
kontynuujemy zapis w sekcji po prawej stronie, nie skreślając numeru pola oznaczającego kolejność zagrywek ponieważ został on wykreślony w sekcji po lewej stronie X A S 8 SKRA B ASSECO B R X 4 7 X 2 5 7 9 13 9 11 13 15

119 6. Po spotkaniu Uzupełniamy rubrykę ZWYCIĘZCA pełną nazwą drużyny zwycięskiej oraz wpisuje końcowy wynik spotkania. A B ASSECO SKRA 3 :

120 6. Po spotkaniu Uzupełniamy rubrykę ZWYCIĘZCA pełną nazwą drużyny zwycięskiej oraz wpisuje końcowy wynik spotkania. A B ASSECO SKRA PGE SKRA BEŁCHATÓW : 2

121 6. Po spotkaniu W rubryce Potwierdzenie sekretarz podpisuje protokół przed podaniem go kapitanom zespołów do podpisania.

122 6. Po spotkaniu W rubryce Potwierdzenie sekretarz podpisuje protokół przed podaniem go kapitanom zespołów do podpisania. R. Dworak

123 6. Po spotkaniu W rubryce Potwierdzenie sekretarz podpisuje protokół przed podaniem go kapitanom zespołów do podpisania. R. Dworak Józefacki Wlazły

125 6. Po spotkaniu Uzupełniamy tabelę Wynik. A B PGE SKRA BEŁCHATÓW 3 : 2
ASSECO SKRA PGE SKRA BEŁCHATÓW : 2

126 6. Po spotkaniu W rubryce „Początek Spotkania” wpisujemy godzinę rozpoczęcia 1 seta A B ASSECO SKRA PGE SKRA BEŁCHATÓW : 2

127 6. Po spotkaniu Uzupełniamy tabelę Wynik. A B PGE SKRA BEŁCHATÓW 3 : 2

128 6. Po spotkaniu Uzupełniamy rubrykę UWAGI
odnotowujemy w rubryce „UWAGI” wydarzenia, takie jak:

129 6. Po spotkaniu Uzupełniamy rubrykę UWAGI
odnotowujemy w rubryce „UWAGI” wydarzenia, takie jak: protest, przedłużające się przerwy w grze, zewnętrzne zdarzenia wpływające na grę, informację o braku udziału w grze zgłoszonego zawodnika Libero, jak również sytuację, w której zespół zgłasza 2 zawodników Libero, a jeden z nich w ogóle nie bierze udziału w grze, opis sytuacji prowadzącej do ukarania członka zespołu wykluczeniem bądź dyskwalifikacją, itd.

130 6. Po spotkaniu Uzupełniamy rubrykę UWAGI
Sędzia pierwszy podpisuje uwagi.

131 6. Po spotkaniu Uzupełniamy rubrykę UWAGI
Należy dopilnować aby w rubryce „UWAGI” osoba odpowiedzialna za sprawowanie opieki medycznej na zawodach dokonała wpisu o ewentualnych kontuzjach lub potwierdziła brak urazów.

132 6. Po spotkaniu Pozostali sędziowie sprawdzają protokół i podpisują go w odpowiedniej kolejności. R. Dworak Józefacki Wlazły

133 6. Po spotkaniu Pozostali sędziowie sprawdzają protokół i podpisują go w odpowiedniej kolejności. - Przy 4 sędziach liniowych – nie podpisują protokołu R. Dworak Józefacki Wlazły

134 6. Po spotkaniu Pozostali sędziowie sprawdzają protokół i podpisują go w odpowiedniej kolejności. - Przy 2 sędziach liniowych – podpisują protokół R. Dworak Lemiech Moździoch M. Józefacki Wlazły

135 6. Po spotkaniu Pozostali sędziowie sprawdzają protokół i podpisują go w odpowiedniej kolejności. Twardowski M. R. Dworak Józefacki Wlazły

136 6. Po spotkaniu Pozostali sędziowie sprawdzają protokół i podpisują go w odpowiedniej kolejności. M. Herbik Twardowski M. R. Dworak Józefacki Wlazły