Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Astrometria. Deklinacja – jest to kąt pomiędzy kierunkiem do danej gwiazdy a płaszczyzną równika niebieskiego. Oznaczamy ją literą δ. Dla równika δ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Astrometria. Deklinacja – jest to kąt pomiędzy kierunkiem do danej gwiazdy a płaszczyzną równika niebieskiego. Oznaczamy ją literą δ. Dla równika δ."— Zapis prezentacji:

1 Astrometria

2

3 Deklinacja – jest to kąt pomiędzy kierunkiem do danej gwiazdy a płaszczyzną równika niebieskiego. Oznaczamy ją literą δ. Dla równika δ = 0°, dla bieguna północnego δ = +90°, dla bieguna południowego δ = - 90°. Wartości deklinacji należą do przedziału. Rektascensja – jest to kąt dwuścienny pomiędzy półkolem przechodzącym przez punkt Barana a półkolem przechodzącym przez daną gwiazdę. Oznaczamy ją literą α. Dla punktu Barana α = 0 h. Wartości rektascensji należą do przedziału <0h; 24h). Rektascensję mierzy się w kierunku wschodnim zgodnie z kierunkiem ruchu rocznego Słońca.

4

5

6 Punkt na sferze niebieskiej przez który przechodzi oś optyczna teleskopu oznaczony jest współrzędnymi (α0, δ0). Współrzędne gwiazdy na sferze niebieskiej to (α, δ). Jeśli przedłużymy oś optyczną teleskopu to przetnie ona płaszczyznę CCD detektora (np chipu CCD) w punkcie o współrzędnych (ξ0, η0) na matrycy. Współrzędne (ξ0, η0) to jednocześnie początek prostokątnego układu współrzędnych określającego położenie na matrycy. Z kolei (ξ, η) to współrzędne obrazu gwiazdy w tym układzie. Po otrzymaniu zdjęcia, odczytujemy współrzędne gwiazdy (ξ, η) na matrycy CCD. Zwykle wyznacza się środek centroidu wyznaczony z wielu pikseli jaki obejmuje obraz dyfrakcyjny gwiazdy i może być ułamkiem.) Numery pikseli są liczbami naturalnymi, Istotą problemu jest otrzymanie ze współrzędnych (ξ, η) nieznanych współrzędnych (α, δ) gwiazdy. Istnieją następujące zależności ξ = tg σ · sin θ, η = tg σ · cos θ


Pobierz ppt "Astrometria. Deklinacja – jest to kąt pomiędzy kierunkiem do danej gwiazdy a płaszczyzną równika niebieskiego. Oznaczamy ją literą δ. Dla równika δ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google