Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NOWY JORK – MIASTO WIELU KULTUR. MULTICULTURAL CITY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NOWY JORK – MIASTO WIELU KULTUR. MULTICULTURAL CITY."— Zapis prezentacji:

1 NOWY JORK – MIASTO WIELU KULTUR

2 MULTICULTURAL CITY

3 Nowy Jork New York City zwany potocznie Big Apple -Wielkim Jabłkiem.

4 Nowy Jork jest najbardziej zaludnionym a jednocześnie najbardziej zróżnicowanym narodowościowo miastem w Stanach Zjednoczonych i prawdopodobnie na świecie.

5 Nie jest typowym amerykańskim miastem - jest on puzzlami, które układają Narody Świata i jednocześnie jest on jednym z najważniejszych miejsc na świecie, nad którym unosi się obietnica, że wszystko jest możliwe i spełniają się wszelkie marzenia.

6

7 Stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata. NY jest między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych.

8 Położony na wybrzeżu Atlantyku, północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, Nowy Jork składa się z pięciu okręgów : -Bronksu, -Brooklynu, -Manhattanu, -Queens -Staten Island

9 Historyczne korzenie Nowego Jorku sięgają roku 1624, kiedy to miasto zostało założone jako faktoria handlowa przez holenderskich kolonistów; w 1626 roku nadali oni mu nazwę Nowego Amsterdamu

10 W 1664 roku kontrolę nad miastem, a także otaczającymi je terenami przejęli Anglicy. Po tym, jak król angielski Karol II Stuart przekazał te ziemie swojemu bratu, Jakubowi II – księciu Yorku, nazwę Nowy Amsterdam zmieniono na Nowy Jork

11 Panorama Nowego Jorku dzięki licznym drapaczom chmur zdobyła globalną rozpoznawalność, zaś w samym mieście, na przestrzeni lat, powstawały najwyższe budynki na świecie.

12

13 Bronx - Jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. - Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.

14 Bronx zamieszkuje głównie ludność pochodzenia latynoskiego (ponad 50%) oraz Afroamerykanie (ok. 35%), mimo to bardzo często nazywana jest dzielnicą czarnych.

15 Ludzie Bronx`u to m.in: Jennifer Lopez tancerka, piosenkarka i aktorka z pochodzenia portokarykanka

16 piosenkarka R&B, hip hop i soul Mary J. Blige

17 Wesley Snipes aktor i producent filmowy

18 aktorka filmowa pochodzenia żydowskiego Ellen Barkin

19

20 Gdyby dzielnica była samodzielnym miastem, zajęłaby czwarte miejsce pod względem wielkości w USA. Jej początek sięga XVI wieku, kiedy to Holendrzy na skalnym urwisku założyli kolonię, którą nazwali Breuckelen.

21 W dzielnicy mieszkają obok siebie Hindusi, Żydzi, Rosjanie, Włosi, Arabowie i wiele innych narodowości m.in. Polacy na Greenpointcie. Sławni nowojorczycy urodzeni na Brooklynie jak: Mel Brooks, Neli Simon, Woody Allen czy Phil Silvers z wielkim sentymentem a często i z humorem podkreślają swoje pochodzenie.

22 Najbardziej wysunięta na północ dzielnica Brooklynu. Jest drugim po Chicago największym skupiskiem Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Dzielnica ta nazywana jest "Little Poland" czyli Mała Polska (pochodzenie polskie deklaruje 43% mieszkańców). Polacy stworzyli tu liczne instytucje i organizacje (Fundacja Kościuszkowska, Polski Instytut Naukowy, Fundacja Paderewskiego, Instytut J. Piłsudskiego). Wydawane są miesięczniki i polski dziennik, jest wiele galerii artystycznych, klub żeglarski a nawet polski teatr.

23

24

25

26 Co roku 6 października amerykańska polonia organizuje w sercu Manhattanu na słynnej 5 Alei Paradę Pułaskiego, która przyciąga rzesze ludzi nie tylko Polaków.

27

28 Dzielnica w północnej części Brooklynu. To drugie co do wielkości skupisko ludzi pochodzenia żydowskiego, głównie ortodoksyjnych Żydów. Zamieszkiwany jest on również przez wiele innych grup etnicznych.

29

30

31

32

33

34 Manhattan to najmniejszy a zarazem najgęściej zaludniony okręg Nowego Yorku, położony na wyspie o tej samej nazwie. Dzieli się na 3 części: Downtown (tzw. Dolny Manhattan), Midtown (Środkowy) i Upper (Górny), z Piątą Aleją stanowiącą granicę pomiędzy częścią wschodnią (East Side) a zachodnią West Side)

35 Manhattan jest najdroższą dzielnicą Nowego Jorku. Mieszkają tam bogaci biznesmeni, bankierzy, maklerzy giełdowi (na UES), jak i część nowojorskiej bohemy artystycznej.

36 Płucami Manhattanu jest Central Park. Założony w 1858 na nieużytkach i moczarach. Park zajmuje powierzchnię 340 hektarów, a na jego budowę zwieziono 10 milionów wagonów kamieni i ziemi.

37

38

39 Manhattan to ziemia obiecana dla wielu nacji, które utworzyły tutaj swoje małe ojczyzny z własną kulturą, tradycją i zwyczajami.

40 CHINATOWN CHINATOWN Jest to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Nowym Jorku. Rejon między ulicami Bowery i Broadway zamieszkuje ok. 150 tys. Amerykanów chińskiego pochodzenia.

41 Jest największą i najbardziej kolorową dzielnicą zamieszkiwaną przez imigrantów. Na początku XX wieku w Chinatown mieszkali głównie imigranci (mężczyźni), których celem podróży była Kalifornia. Ich rodziny ze względu na amerykańskie prawo imigracyjne pozostawały w Chinach.

42 Przy Mott Street znajduje się świątynia buddyjska (Eastern States Buddhist Temple), w której zgromadzono ponad sto złotych posążków Buddy oraz liczne wota.

43 Do obowiązkowych atrakcji należy skosztowanie smakołyków chińskiej kuchni.

44 Można również spróbować szczęścia w Chinatown Fair na maszynach do gier hazardowych.

45

46 Pod koniec stycznia Mott Street wypełnia się wesołym tłumem świętującym chiński Nowy Rok.

47

48

49 W latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku przybyli tu imigranci z południowych Włoch po nieudanej rewolucji.

50 We wrześniu przez dziewięć dni, życie społeczności włoskiej koncentruje się wokół Mulberry Street, gdzie celebrowana jest Festa di San Gennaro - wielkie święto patrona Neapolu. Wówczas to ulicami przejeżdżają "żywe obrazy" we wspaniałej świetlnej iluminacji.

51 RIVINGTON STREET

52

53

54 Największą atrakcją są koncerty chórów gospel na porannych mszach w Abyssinian Baptist Church

55 W dniu obchodów rocznicy chrztu Ukrainy – 17 maja, na Taras Sevchenko Place odbywają się liczne uroczyste nabożeństwa. W enklawie mieszka około 30 tysięcy imigrantów pochodzenia ukraińskiego skupiających się głównie wokół St George's Ukrainian Catholic Church. Społeczność ukraińska należy raczej do zamkniętych i jest mniej rozpoznawalna. LITTLE UKRAINE

56

57

58 Queens Queens

59 QUEENS to duża i rozległa dzielnica mieszkaniowo- handlowa a jednocześnie największa z dzielnic NY. Pierwotna nazwa to Queen Catherine of Branganza od imienia portugalskiej żony króla Anglii – Karola II.

60 Jej gwałtowny rozwój nastąpił po roku 1909 gdy wybudowano most Queensboro i usprawniono komunikację. Queens również jest skupiskiem wielu narodowości. Największą z nich stanowią Włosi 8 %, następnie Irlandczycy 7 %, Niemcy 4 % i Anglicy 1 %, którzy osiedlali się tutaj po II Wojnie Światowej.

61 Znajdują się tu dwa wielkie porty lotnicze – La Guardia i John F. Kennedy

62 Dzielnica ta to mieszanka wielu kultur a zwłaszcza śródziemnomorskich, które przeplatają się między sobą. Centrum Astorii zamieszkiwane jest przez nowojorczyków pochodzenia greckiego. Znajdują się tu greckie restauracje, cukiernie, kluby nocne i wiele kościołów wyznania grecko- prawosławnego. Na ulicy słychać grecką muzykę a wszystko jest bajecznie kolorowe.

63

64

65 Staten Island

66 Staten Island mieści się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej w cieśninie będącej wejściem do Zatoki Nowojorskiej. Jako okręg funkcjonuje od 1898, gdy doszło do reorganizacji Nowego Jorku jako miasta.

67 Pierwszy kontakt Europejczyków z tymi terenami to wyprawa Giovanni da Verrazzanotu. Następnie Henry Hudson w imieniu Holendrów zapoczątkował tu handel z miejscowymi plemionami indiańskimi. Wyspa pozostawała jednak długo niezamieszkana ponieważ miejscowi Indianie wielokrotnie niszczyli nowo powstające osiedla.

68 Jest to dzielnica o najmniejszej populacji, najbardziej jednorodna etnicznie. Przez mieszkańców innych dzielnic bywa humorystycznie traktowana jako rodzaj wiejskiej prowincji, co nie mija się z prawdą.

69

70 Dzielnicę zamieszkuje 443 tys. ludzi. Z czego 77% to biali, 5% to czarni Amerykanie. Z tego do włoskiego pochodzenia przyznaje się 44% osób, irlandzkiego 14%, niemieckiego 7% angi elskiego i polskiego po około 3%. Większość mieszkańców to członkowie Kościoła katolickiego, który posiada tutaj silne wpływy.

71 Gdy pod koniec 19 wieku, spore połacie ziemi na Staten Island, opanowali polscy wieśniacy, ich żony przywoziły na Manhattan warzywa, ziemniaki, gęsi i polskie polędwice. Wyspa była więc zaludniona przez polskich farmerów, dla których kościół i język polski tworzyły wspólnotę ich tożsamości w Ameryce.

72 Jednym z najbardziej znanych festiwali jest “Staten Ireland Fair” celebrowany przez irlandzką społeczność. Odbywa się on w czerwcu, gdzie prezentowana jest tradycyjna irlandzka muzyka i można spróbować specjałów tej kuchni.


Pobierz ppt "NOWY JORK – MIASTO WIELU KULTUR. MULTICULTURAL CITY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google