Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzielnica Czterech Wyznań Zdjęcia: Artur Rogowski (2c)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzielnica Czterech Wyznań Zdjęcia: Artur Rogowski (2c)"— Zapis prezentacji:

1 Dzielnica Czterech Wyznań Zdjęcia: Artur Rogowski (2c)

2 Autorzy: Filip Nowacki (2c), Albert Dąbal (2c), Mateusz Damian (2c), Krystian Szypa (2a) We Wrocławiu, w samym centrum,Spotkasz tu dosłownie wszystkich, w bocznych rynku gdzieś ulicach, Żyda i ewangelika, jest tam miejsce mało znane,Popa, co jest prawosławny, Czterech Świątyń to Dzielnica.spotkasz również katolika. Prawosławni mkną do cerkwi,Katolicki, piękny kościół mają ciężko – to nie ściema,ma bogatą dekorację, trudno modlić się w świątyni,wszystkim bardzo się podoba, gdzie w ogóle ławek nie ma.tu przyznaję – mają rację!

3 W synagodze spotkasz Żyda, i wieczorem i nad ranem, ten budynek ma swą nazwę, to Pod Białym jest Bocianem. Są tu też ewangelicy, którzy piękny zbór mają, w nim organy cudnie brzmiące, najsłynniejsi na nich grają. Dziś w Dzielnicy Czterech Wyznań mnóstwo ludzi można spotkać. Więcej nic już wam nie powiem, bo skończyła mi się zwrotka.

4 Cerkiew katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy – budowla przy ul. św. Mikołaja we Wrocławiu z przełomu XV i XVI w. przekazana Kościołowi prawosławnemu w czerwcu 1963 r. Po świątyni oprowadzał nas ksiądz Aleksander, który w zajmujący sposób opowiadał o wyznaniu prawosławnym.

5 Malowidło naścienne przedstawia scenę Ukrzyżowania Pańskiego. Krzyż prawosławny ma trzy belki poprzeczne: górna – z tabliczką INRI (Jezus Nazarejczyk Król Żydowski); środkowa – dla rąk ukrzyżowanego Chrystusa; dolna – dla nóg ukrzyżowanego przybitych dwoma gwoździami (każda noga osobno). Jeden koniec belki jest podniesiony – wskazuje na niebo, gdzie udał się ten z łotrów ukrzyżowany razem z Chrystusem, który okazał skruchę; drugi – opuszczony – wskazuje na piekło, dokąd udał się łotr, który skruchy nie okazał.

6 Większość z nas (wszyscy?) miała okazję po raz pierwszy zobaczyć księgę liturgiczną zapisaną w języku staro- cerkiewno- słowiańskim. Ikony – obrazy o tematyce religijnej pisane na drewnie. Cudownie piękne, tak inne od spotykanych w świątyniach katolickich.

7 Synagoga Pod Białym Bocianem od 1996 r. jest główną synagogą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w naszym mieście. Dzięki wsparciu m.in. Fundacji Bente Kahan założonej przez norwesko- żydowską artystkę synagoga staje się prężnie działającym ośrodkiem żydowskiej kultury i edukacji odpowiedzialnym za zachowanie 800-letniej historii Żydów na Dolnym Śląsku.

8 Jerzy Kichler – działacz społeczności żydowskiej, współtwórca Dzielnicy Czterech Wyznań, zajmująco opowiadał o religii judaistycznej – tu prezentuje zwój Tory.

9 Ewangelicki (luterański) Kościół Opatrzności Bożej, dawny reformowany kościół dworski znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego. Dominującym kolorem w zborze jest biały. Ambona, inaczej niż w świątyni katolickiej, znajduje się nad ołtarzem.

10 Wspaniałe zabytkowe organy przetrwały zawieruchy wojenne. Od 2006 r. w zborze odbywają się Wieczory Organowe w Bożej Opatrzności – festiwal promujący muzykę organową.


Pobierz ppt "Dzielnica Czterech Wyznań Zdjęcia: Artur Rogowski (2c)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google