Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czerwiec 2013 Słowo Życia «To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a znosicie cierpienia» (1 P 2,20).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czerwiec 2013 Słowo Życia «To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a znosicie cierpienia» (1 P 2,20)."— Zapis prezentacji:

1

2 Czerwiec 2013 Słowo Życia

3 «To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a znosicie cierpienia» (1 P 2,20).

4 Św. Piotr Apostoł wyjaśnia swoim wspólnotom, na czym konkretnie polega prawdziwy duch Ewangelii, nawiązując szczególnie do stanu i sytuacji życiowej ich członków.

5 Tutaj zwraca się do niewolników, którzy nawrócili się na wiarę, a którzy - podobnie jak wszyscy niewolnicy w ówczesnym społeczeństwie doznawali - czasem niesłusznie - niezrozumienia i krzywd.

6 W szerszym znaczeniu słowa te skierowane są do wszystkich ludzi, którzy w jakimkolwiek czasie i miejscu muszą cierpieć niesprawiedliwość i niezrozumienie ze strony swoich bliźnich, czy to przełożonych czy równych sobie.

7 «To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a znosicie cierpienia» (1 P 2,20).

8 Apostoł radzi nie ulegać instynktownej reakcji, jaka może zrodzić się w tej sytuacji, lecz naśladować postawę Jezusa.

9 Co więcej, zachęca, by odpowiadać z miłością, a nawet widzieć w tych trudnościach i niezrozumieniu łaskę, to znaczy dopuszczoną przez Boga okazję do złożenia świadectwa prawdziwie chrześcijańskiego ducha.

10 W ten sposób prześladowani mogą ponadto przez swoją miłość doprowadzić do Chrystusa także te osoby, które ich nie rozumieją.

11 «To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a znosicie cierpienia» (1 P 2,20).

12 Niektórzy na podstawie tych słów, lub innych, im podobnych, chcieliby oskarżyć chrześcijaństwo o popieranie nadmiernej uległości, usypiającej sumienia, osłabiającej aktywność w walce z przejawami niesprawiedliwości.

13 Ale tak nie jest. Jeżeli Jezus każe nam kochać również tych, którzy nas nie rozumieją i krzywdzą, to nie dlatego, że chce uczynić nas niewrażliwymi na niesprawiedliwość. Odwrotnie!

14 Czyni tak dlatego, że chce nas nauczyć, w jaki sposób budować naprawdę sprawiedliwe społeczeństwo. Możemy to robić szerząc ducha prawdziwej miłości i kochając jako pierwsi.

15 «To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a znosicie cierpienia» (1 P 2,20).

16 Jak więc żyć Słowem Życia tego miesiąca?

17 My także możemy spotkać się z brakiem zrozumienia i możemy zostać skrzywdzeni na wiele sposobów: możemy spotkać się z niedelikatnością i nieuprzejmością, niesprawiedliwymi osądami, niewdzięcznością, obelgami, aż po prawdziwie wielkie krzywdy.

18 Otóż także w tych wszystkich sytuacjach powinniśmy świadczyć o miłości, jaką Jezus przyniósł na ziemię; wobec wszystkich, a więc również w stosunku do tych, którzy źle nas traktują.

19 Słowo tego miesiąca mówi nam, abyśmy, słusznie broniąc sprawiedliwości i prawdy, nie zapominali nigdy, że naszym pierwszym obowiązkiem jako chrześcijan jest kochać bliźniego, to znaczy przyjmować wobec niego postawę takiego zrozumienia, akceptacji i miłosierdzia, jakie Jezus miał dla nas.

20 W ten sposób, nawet broniąc naszych racji, nigdy nie zerwiemy naszego kontaktu z innymi, nie ulegniemy nigdy pokusie chowania urazy lub zemsty.

21 A postępując tak, jako narzędzia miłości Jezusa, my również będziemy mogli przynieść Boga naszym bliźnim.

22 Tekst: Chiara Lubich, 1990 Grafika: Anna Lollo we współpracy z ks. Placido D’Omina (Sycylia - Włochy) * * * Ten komentarz do Słów życia jest tłumaczony na 96 języków i dialektów, dociera do kilku milionów ludzi na całym świecie za pośrednictwem druku, radia, telewizji i Internetu - więcej informacji na http://focolare.pl/ Plik PPS jest tłumaczony na wiele języków i dostępny na stronie www.santuariosancalogero.org «To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a znosicie cierpienia» (1 P 2,20).


Pobierz ppt "Czerwiec 2013 Słowo Życia «To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a znosicie cierpienia» (1 P 2,20)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google