Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słowo Życia Marzec 2013.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słowo Życia Marzec 2013."— Zapis prezentacji:

1 Słowo Życia Marzec 2013

2 «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem» (J 8,7).

3 Jezus nauczał w świątyni, uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili wtedy do Niego kobietę pochwyconą na cudzołóstwie i zapytali Go: „W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty, co powiesz?” (J 8,5).

4 Chcieli w ten sposób zastawić na Niego pułapkę
Chcieli w ten sposób zastawić na Niego pułapkę. Gdyby bowiem Jezus okazał się przeciwny ukamienowaniu, mogliby Go oskarżyć o występowanie przeciw Prawu.

5 Rzeczywiście, według Prawa to naoczni świadkowie powinni pierwsi rzucić kamienie w osobę, która popełniła grzech, a za nimi lud.

6 Gdyby natomiast Jezus potwierdził wyrok śmierci, ujawniliby sprzeczność z Jego nauką o miłosierdziu Boga dla grzeszników.

7 Ale Jezus, pochylony, rysował palcem znaki na ziemi, okazując tym swój niezachwiany spokój. Podniósłszy się, powiedział:

8 «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem» (J 8,7).

9 Słysząc te słowa oskarżyciele, jeden po drugim, zaczęli się wycofywać zaczynając od najstarszych.

10 Mistrz zwracając się do kobiety zapytał: „Gdzież oni są
Mistrz zwracając się do kobiety zapytał: „Gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?” “Nikt, Panie” – odrzekła. “I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz!” (por. J 8,10-11).

11 «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem» (J 8,7).

12 Słowa te na pewno nie pokazują Jezusa jako zezwalającego na zło, na przykład na cudzołóstwo. Jego słowa: „Idź i odtąd już nie grzesz!” jasno mówią, jakie jest przykazanie Boga.

13 Jezus chce obnażyć hipokryzję człowieka, który czyni się sędzią swej grzesznej siostry, nie uznając, że sam jest grzesznikiem.

14 Podkreśla w ten sposób znane zdanie: „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą” (Mt 7,1-2).

15 Mówiąc tak Jezus zwraca się również do osób, które bezapelacyjnie skazują winnych, nie biorąc pod uwagę, że w ich sercu może obudzić się skrucha.

16 I jasno pokazuje, jaka jest Jego postawa wobec osoby, która upada: okazać miłosierdzie.

17 Kiedy owi ludzie oddalili się od cudzołożnicy, „pozostały te dwie – mówi św. Augustyn, biskup Hippony – nędza i miłosierdzie”.

18 «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem» (J 8,7).

19 Jak wprowadzać w czyn to Słowo?

20 Wobec każdego naszego brata czy siostry przypominajmy sobie, że my także jesteśmy grzesznikami.

21 Wszyscy zgrzeszyliśmy i nawet gdy nam się zdaje, że nasze przewinienia nie są poważne, powinniśmy zawsze mieć na względzie, iż być może nie znamy wagi okoliczności, jakie kogoś doprowadziły do tak głębokiego upadku, do oddalenia się w taki sposób od Boga.

22 Jak my byśmy się zachowali na jego miejscu?
My też niekiedy zrywaliśmy więź miłości, jaka powinna nas łączyć z Bogiem, nie byliśmy Mu wierni.

23 Jeśli Jezus, jedyny człowiek bez grzechu, nie rzucił kamieniem w cudzołożnicę, tym bardziej nam nie wolno tego czynić wobec kogokolwiek.

24 A zatem: mieć miłosierdzie dla wszystkich, przeciwstawiać się tym porywom, które każą nam potępiać bez litości. Musimy umieć przebaczyć i zapomnieć;

25 nie zachowywać w sercu resztek osądów, urazów, za którymi kryć się może gniew i nienawiść oddalające nas od braci. Patrzeć na każdego, jakby był nowym człowiekiem.

26 Żywiąc w sercu miłość i miłosierdzie wobec każdego człowieka, zamiast osądu i potępienia, pomożemy mu rozpocząć nowe życie, dodamy mu odwagi, by za każdym razem rozpoczynać na nowo.

27 «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem»
Tekst: Chiara Lubich, 1998 Grafika Anna Lollo we współpracy z ks. Placido D’Omina (Sycylia - Włochy) * * * Ten komentarz do Słów życia jest tłumaczony na 96 języków i dialektów, dociera do kilku milionów ludzi na całym świecie za pośrednictwem druku, radia, telewizji i Internetu - więcej informacji na Plik PPS jest tłumaczony na wiele języków i dostępny na


Pobierz ppt "Słowo Życia Marzec 2013."

Podobne prezentacje


Reklamy Google