Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słowo Życia Sierpień 2010.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słowo Życia Sierpień 2010."— Zapis prezentacji:

1 Słowo Życia Sierpień 2010

2 "O szczęśliwa, która uwierzyła, że spełni się to, co jej Pan powiedział"

3 Te Słowa należą do prostego a jednocześnie wzniosłego wydarzenia
Te Słowa należą do prostego a jednocześnie wzniosłego wydarzenia. Jest to spotkanie dwóch brzemiennych kobiet, dwóch matek całkowicie zjednoczonych duchowo i fizycznie ze swymi dziećmi. One użyczają swoim dzieciom ust, wyrażając ich uczucia.

4 Kiedy mówi Maryja, dziecko Elżbiety porusza się z radości w jej łonie
Kiedy mówi Maryja, dziecko Elżbiety porusza się z radości w jej łonie. Kiedy zaś mówi Elżbieta, wydaje się, że te słowa pochodzą z ust Jana - Poprzednika Jezusa.

5 Lecz podczas gdy początek pochwalnego hymnu Elżbiety skierowany jest osobiście do Maryi, zakończenie wypowiedziane jest w trzeciej osobie: "Szczęśliwa, która uwierzyła".

6 W ten sposób wypowiedź ta "uzyskuje charakter prawdy uniwersalnej: błogosławieństwo ważne jest dla wszystkich wierzących, dotyczy tych, co przyjmują Słowo Boże i wprowadzają w życie i którzy w Maryi odnajdują wzór doskonały".

7 "O szczęśliwa, która uwierzyła, że spełni się to, co jej Pan powiedział"

8 Jest to pierwsze błogosławieństwo w Ewangelii, odnoszące się do Maryi, ale również do tych wszystkich, którzy pragną iść za Nią i Ją naśladować. U Maryi istnieje ścisła więź między wiarą a macierzyństwem, jest to owoc posłuszeństwa Słowu.

9 Św. Łukasz poddaje tutaj myśl, która może dotyczyć także nas
Św. Łukasz poddaje tutaj myśl, która może dotyczyć także nas. Trochę dalej w jego Ewangelii Jezus mówi: "Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je".

10 Jakby uprzedzając te słowa, Elżbieta natchniona przez Ducha Świętego zwiastuje nam, że każdy uczeń może stać się "matką" Pana. Pod warunkiem, że uwierzy Słowu Bożemu i będzie nim żyć.

11 "O szczęśliwa, która uwierzyła, że spełni się to, co jej Pan powiedział"

12 Maryja pierwsza po Jezusie umiała najlepiej i najdoskonalej powiedzieć Bogu "tak". To przede wszystkim jest przyczyną jej świętości i wielkości. A jeśli Jezus stał się Verbum, Słowem wcielonym, Maryja dzięki swej wierze w Słowo jest Słowem wprowadzonym w życie, chociaż jest stworzeniem takim, jak my, podobnym do nas.

13 Wielka i wspaniała jest rola Maryi jako matki Boga
Wielka i wspaniała jest rola Maryi jako matki Boga. Lecz Bóg wzywa nie tylko Dziewicę, by zrodziła w sobie Chrystusa.

14 Każdy chrześcijanin ma podobne zadanie, chociaż na inny sposób
Każdy chrześcijanin ma podobne zadanie, chociaż na inny sposób. Każdy ma obowiązek wcielić Chrystusa, aby móc powtórzyć za św. Pawłem: "Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus".

15 Jak może się to stać? Dzięki takiej postawie, jaką miała Maryja wobec Słowa Bożego, to znaczy nieograniczonej gotowości przyjęcia go.

16 Trzeba zatem uwierzyć wraz z Maryją, że spełnią się wszystkie obietnice zawarte w Słowie Jezusa i jeśli to konieczne, podjąć jak Ona absurd ryzyka, jakie czasem niesie ze sobą Jego Słowo.

17 Małe i wielkie, zawsze jednak wspaniałe rzeczy zdarzają się temu, kto wierzy w Słowo. Można by zapełnić książki opisami wydarzeń, które to potwierdzają.

18 Można przypomnieć jak pośrodku wojny, wierząc słowom Jezusa: "proście, a będzie wam dane" prosiłyśmy o wszystko, czego potrzebowali liczni w mieście biedacy i widziałyśmy, jak napływają worki mąki, puszki mleka i marmolady, drewno, ubrania!

19 Również dzisiaj zdarzają się podobne rzeczy
Również dzisiaj zdarzają się podobne rzeczy. "Dawajcie, a będzie wam dane" – i magazyny Miłości są zawsze pełne, chociaż stale są opróżniane..

20 Najbardziej uderza jednak to, że słowa Jezusa są prawdziwe zawsze i wszędzie. A pomoc Boża przychodzi punktualnie, nawet w sytuacjach nieprawdopodobnych i w najbardziej zagubionych miejscach na ziemi. Tak zdarzyło się niedawno pewnej matce, żyjącej w wielkiej biedzie.

21 Któregoś dnia odczuła, że resztę swoich pieniędzy musi dać osobie jeszcze od niej biedniejszej. Uwierzyła w ewangeliczne "dawajcie, a będzie wam dane". W jej duszy zapanował wielki pokój.

22 Gdy powróciła do domu jej najmłodsza córeczka, pokazała prezent otrzymany właśnie od starszego krewnego, który przypadkiem przechodził tamtędy: w rączce trzymała kwotę pieniędzy wielokrotnie większą od podarowanej.

23 Takie "małe" świadectwo jak to skłania nas, by uwierzyć Ewangelii: każdy z nas może poznać tę radość, to błogosławieństwo, które pochodzi z doświadczenia, że obietnice Jezusa się spełniają.

24 Za każdym razem, kiedy co dzień czytając Pismo Święte spotkamy się ze Słowem Bożym, otwórzmy nasze serce na słuchanie go z wiarą, że to, o co Jezus nas prosi i co nam obiecuje, stanie się. Nie będziemy musieli długo czekać, by odkryć, jak Maryja i jak ta matka, że On dotrzymuje swoich obietnic.

25 "O szczęśliwa, która uwierzyła, że spełni się to, co jej Pan powiedział"
"Słowo życia" publikowane co miesiąc przez Ruch Focolari Tekst: Chiara Lubich, sierpień 1999 Grafika: Anna Lollo we współpracy z ks. Placido D’Omina (Sycylia - Włochy) Ten komentarz do Słów życia jest tłumaczony na 96 języków i dialektów, dociera do kilku milionów ludzi na całym świecie za pośrednictwem druku, radia, telewizji i Internetu - więcej informacji na Plik PPS jest tłumaczony na wiele języków i dostępny na stronie


Pobierz ppt "Słowo Życia Sierpień 2010."

Podobne prezentacje


Reklamy Google