Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TYDZIEŃ NAUKOWCA Przedszkole nr 4 KRAINA ODKRYWCÓW w Nidzicy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TYDZIEŃ NAUKOWCA Przedszkole nr 4 KRAINA ODKRYWCÓW w Nidzicy."— Zapis prezentacji:

1 TYDZIEŃ NAUKOWCA Przedszkole nr 4 KRAINA ODKRYWCÓW w Nidzicy

2 „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż - a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem!" Konfucjusz

3 Zabawy badawcze w życiu dziecka Dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego, co je otacza. Idealnym sposobem zaspokojenia takiej ciekawości są zabawy badawcze i eksperymenty. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju. Dziecko, które podejmuje zabawę badawczą, w trakcie działania poznaje cechy, właściwości i funkcje przedmiotów, rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania. Przedszkolak kierując się naturalną potrzebą ciekawości dąży do poznania świata. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki a wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.

4 TYDZIEŃ NAUKOWCA

5 Pierwszego dnia dzieci obserwują eksperymenty pokazywane przez swoje panie. W trakcie takich pokazów są nie tylko obserwatorami, ale również pomocnikami. Poznają min. właściwości cieczy i różnego typu materiałów, robią kryształki z soli, czy też poznają właściwości magnesów.

6

7

8

9

10 Drugiego dnia do naszego przedszkola przychodzą „Szaleni naukowcy” dobrze znani dzieciom - są to ich rodzice. Ten dzień zawsze najbardziej podoba się przedszkolakom, gdyż są bardzo dumni kiedy ich mamusia, bądź tatuś przychodzi do przedszkola. Zawsze chwalą się mówiąc „Zobacz, jakie czary zna moja mama/tata”. Rodzice chętnie uczestniczą w tym przedsięwzięciu, gdyż częstą mogą pochwalić się swoją wiedzą, bądź umiejętnościami jakie posiadają z danej dziedziny nauki. Dużo czasu spędzają nad przygotowaniem swoich eksperymentów, ponieważ zależy im na tym, by wszystko wyszło perfekcyjnie i było zrozumiałe dla ich młodszych słuchaczy i obserwatorów. Cała ta inicjatywa pozwala nie tylko na umocnienie więzi rodzic- dziecko ale również rodzic -przedszkole.

11

12

13

14

15 Trzeciego dnia naszą placówkę odwiedzają starsi koledzy i koleżanki z pobliskiego gimnazjum. Gimnazjaliście pokazując dzieciom eksperymenty, wyjaśniają wszystko w prosty i ciekawy sposób z takich dziedzin jak: fizyka, chemia, geologia, biologia. To dzięki starszym kolegom i koleżankom przedszkolaki mogą zobaczyć min: różnego rodzaju skały i skamieniałości, wybuch wulkanu i wylatującą z niego lawę, rakietę zrobioną z balona, czy też jajka miękkie, jak piłeczka. Oprócz wspaniałej zabawy przedszkolaki poznają się ze starszymi kolegami, z którymi będą uczęszczać do szkoły. Działania te bardzo wspierają proces adaptacji w środowisku szkolnym.

16

17

18

19

20 Czwartego dnia przyjeżdżają do nas studenci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z wydziału Matematyki, aby zaraz swoją pasją i ukochaną dziedziną nauki młodsze dzieci. Studentki wprowadzają dzieci w świat matematyki, poprzez zabawy kształcą u dzieci: pamięć, słownictwo, wyobraźnię, kreatywność, spostrzegawczość, umiejętność skupiania uwagi, twórcze myślenie. Zawsze przywożą ze sobą ciekawe pomoce edukacyjne np. różnego rodzaju klocki, układanki, maty. W tym roku gościliśmy doktora Katedry Fizyki Relatywistycznej, który prezentował doświadczenia z użyciem ciekłego azotu. Pokaz sprawił dzieciom wiele radości i dostarczył nowych ciekawych wrażeń.

21

22

23

24

25

26

27

28 Piątego dnia jeśli dzieci mają ochotę same wykonują doświadczenia, które im się spodobały w ciągu kilku ostatnich dni. Oczywiście wszystko dzieje się pod okiem pani prowadzącej grupę, która czuwa nam bezpieczeństwem swoich pociech, a także w razie jakiś problemów służy swoją pomocną dłonią.

29

30

31

32 Tak szalone i pełne emocji dni w naszym przedszkolu dzieci zapamiętują na długo. Straszaki co roku z niecierpliwością czekają na eksperymenty, które przynoszą ich podekscytowanie i radość ze zdobytej wiedzy. Dla nas to wielki sukces, jeśli chociaż część dzieci została zarażona zamiłowaniem i zainteresowaniem do nauki. Przedszkolaki nie tylko w trakcie tych kilku dni zdobywają nową wiedzą, ale również integrują się ze sobą, ze starszymi kolegami i koleżankami, a także z rodzicami.


Pobierz ppt "TYDZIEŃ NAUKOWCA Przedszkole nr 4 KRAINA ODKRYWCÓW w Nidzicy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google