Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZYLI PO CO JA SIĘ TEGO UCZĘ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZYLI PO CO JA SIĘ TEGO UCZĘ?"— Zapis prezentacji:

1 CZYLI PO CO JA SIĘ TEGO UCZĘ?
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. PROJEKT "Poza schematem ławki szkolnej – cykl zajęć pozalekcyjnych ukierunkowany na wyrównywanie szans edukacyjnych i rozwój kompetencji kluczowych.” ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE KLUCZOWE MATEMATYKA W PRAKTYCE, CZYLI PO CO JA SIĘ TEGO UCZĘ? Zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe: matematyczne i uczenie się. Niekonwencjonalne nauczanie matematyki poprzez wykorzystanie umiejętności przedmiotowych w działaniach praktycznych.

2 Zajęcia „Matematyka w praktyce, czyli po co ja się tego uczę
Zajęcia „Matematyka w praktyce, czyli po co ja się tego uczę?” są skierowane do uczniów klas piątych i szóstych, którzy lubią matematykę i chcą rozwijać swoje zainteresowania w tym kierunku. Podczas tych spotkań dzieci praktycznie wykorzystują i doskonalą umiejętności, które już posiadają oraz kształcą wyobraźnię, logiczne myślenie oraz intuicję matematyczną poprzez gry i zabawy oraz dzięki wykonywaniu czynności praktycznych takich jak np: mierzenie, ważenie, wycinanie, wyszywanie, majsterkowanie, malowanie, budowanie, rysowanie konstrukcyjne. Zajęcia stwarzają również możliwość współdziałania w grupie. Uczniowie wykonują prace projektowe, rozgrywają turnieje o tytuł mistrza różnego typu gier. Rozwiązują również zadania utrwalające umiejętności rachunkowe i rozwijające logiczne myślenie w sytuacjach praktycznych. Dzieci mają okazję wykorzystać wiedzę matematyczną w różnych dziedzinach życia. Zajmują się sprawami związanymi z bankowością, turystyką, architekturą, zakupami, racjonalnym żywieniem, przepisami kulinarnymi i normami zdrowotnymi. Poznają ciekawostki i iluzje matematyczne, sztuczki z liczbami i kartami. Rozwiązują rebusy, krzyżówki i łamigłówki. Tworzą ciekawe powierzchnie matematyczne. Wykorzystują wiedzę matematyczną przy wykonywaniu karmników dla ptaków i domków dla lalek. Kształtują swoją wyobraźnię i sprawność manualną dzięki haftowaniu serwetek i zakładek do książek oraz składaniu papieru techniką Origami. Na zajęciach wykorzystane są różnorodne gry i zabawy edukacyjne, programy komputerowe do nauczania matematyki i Internet. Zajęcia są szansą pokazania matematyki z innej – praktycznej strony. Dzieciom szczególnie podobają się gry matematyczne, konkursy i ciekawostki oraz niektóre zadania praktyczne. Nieco mniej entuzjazmu wykazują podczas zajęć realizowanych metodą zadań problemowych i badawczych.

3 Budowanie brył z klocków magnetycznych

4 Rozwijanie wyobraźni dzięki budowaniu z klocków
Rozwijanie wyobraźni dzięki budowaniu z klocków. Doświadczanie praw fizyki

5 Choinki wykonywane techniką Origami

6 Klocki Happy Cube w wykonaniu Mistrzów

7 Choinki wykonane przez nasz zespół

8 Prace projektowe

9 Efekty pracy projektowej: Ciekawostki matematyczne, cechy podzielności, iluzje, krzyżówka matematyczna

10 Turniej gry w Warcaby

11 Nauka gry w szachy

12 Rozwijanie myślenia logicznego i kombinatorycznego podczas rozgrywek w Rummicub

13 Mierzenie, obliczanie, planowanie

14 Urządzanie wnętrza domku dla lalek

15 Efekty pracy są powodem do dumy

16 Projektowanie i haftowanie zakładki do książki

17 Haftowanie zakładek

18 Zakładki na miarę możliwości

19 Zajęcia „ Matematyka w praktyce”:
uświadamiają uczniom, że znajomość matematyki może im pomóc w przyszłości, pokazują ile zabaw, gier planszowych, układanek i budowli wiąże się z matematyką i jak można dzięki nim rozwijać umiejętności matematyczne, wskazują że matematyka jest wszędzie: na podwórku, w kuchni, w sklepie, w banku, w ogródku, pociągu, w górach, nad jeziorem i na morzu…. pozwalają zobaczyć związek gotowania, płacenia, majsterkowania, rysowania, planowania nie tylko wędrówek i wielu jeszcze czynności – z matematyką, budzą świadomość, że stolarstwo, medycyna, farmacja, meteorologia oraz mnóstwo innych zawodów wymaga wielu dobrze opanowanych umiejętności matematycznych, zachęcają uczniów do samodzielnego rozwiązywania pojedynczych zadań, a także zadań składających się z kilku kolejnych kroków i wymagających wyboru dróg rozwiązania.

20 Prowadząca zajęcia: Mariola Wiśniewska


Pobierz ppt "CZYLI PO CO JA SIĘ TEGO UCZĘ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google