Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cz.2 1323 r.- Przeniesiono z Trok do Wilna stolicę Litwy. Na fot. symbol Wilna - wieża Giedymina, najczęściej (poza wizerunkiem MB Ostrobramskiej) pamiątka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cz.2 1323 r.- Przeniesiono z Trok do Wilna stolicę Litwy. Na fot. symbol Wilna - wieża Giedymina, najczęściej (poza wizerunkiem MB Ostrobramskiej) pamiątka."— Zapis prezentacji:

1

2 Cz.2

3 1323 r.- Przeniesiono z Trok do Wilna stolicę Litwy. Na fot. symbol Wilna - wieża Giedymina, najczęściej (poza wizerunkiem MB Ostrobramskiej) pamiątka oferowana turystom.

4 Kościół p.w. św. Ducha i klasztor dominikanów

5 Świątynia i klasztor wielokrotnie padały pastwą płomieni i zniszczeń dokonywanych przez różnych najeźdźców. Po olbrzymim pożarze w 1748 roku zakonnicy zbudowali nowy kościół oraz odrestaurowali i powiększyli swój klasztor. W roku 1844 władze carskie zmieniły klasztor na biura Zarządu Miejskiego i więzienie.

6 Obecnie kościół św. Ducha jest jedyną świątynia katolicką, w której nabożeństwa odbywają się wyłącznie w języku polskim.

7

8

9 W tym domu mieszkal Juliusz Slowacki.

10 Starówka

11 Pomnik Giedymina - wielki książę litewski panujący w latach 1316-1341, dziad Jagiełły.

12 Katedra katolicka p.w. śś. Stanisława i Władysława. Katedra wileńska została ufundowana przez Władysława Jagiełłę, po przyjęciu przez niego i przez całą Litwę chrztu w 1387 r.

13 Katedra katolicka p.w. śś. Stanisława i Władysława Fronton wieńczą trzy duże rzeźby św. Heleny, św. Kazimierza i św. Stanisława.

14 Wnętrze katedry

15

16

17

18 Kaplica św. Kazimierza, zlokalizowana na prawo od ołtarza głównego, jest najwspanialszą z kaplic katedralnych, fundowaną przez króla Zygmunta III Wazę w 1626 r.

19

20 KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA I PAWŁA

21 Ze względu na niezwykłe bogactwo dekoracji wnętrza (przede wszystkim sztukaterii), nie mające odpowiednika w całej Europie (poza kilku kościołami we Włoszech), antokolska świątynia uznawana jest za jeden z najciekawszych i najcenniejszych kościołów w Wilnie.

22

23

24

25

26

27

28 Z kopuły zwisa mosiężno- kryształowy żyrandol w kształcie łodzi, jest to dar Wenecji na konsekrację kościoła.

29

30 Oryginalną pamiątką jest umieszczony w kruchcie wielki bęben litewski (litaur) przywieziony przez hetmana Paca spod Chocimia w 1673 r.

31 GÓRA TRZYKRZYSKA - POMNIK TRZECH KRZYŻY - przed wzniesieniem na niej krzyży nazywała się Łysą. Według legendy, krzyże na Łysej górze postawił Jagiełło dla upamiętnienia męczeńskiej śmierci 7 franciszkanów. W rzeczywistości krzyże na Łysej górze zjawiają się w latach 1613-1636. Wznawiano krzyże aż do roku 1864, kiedy to Murawjew kazał je zrąbać.

32 Budynek przy prospekcie Giedymina - dawny hotel św. Jerzego z monumentalną rzeźbą świętego.

33

34 Po lewej Pałace Góreckich i Zawiszów - ul. Dominikańska

35 Pałac Prezydencki

36 Cerkiew św. Mikołaja.Cerkiew pełniła funkcje religijne od wieku XIV do lat 50-tych XX w. Następnie została zamknięta, a jej wyposażenie uległo dewastacji. Zwrócona kościołowi prawosławnemu, czynna znowu od późnych lat 90tych.

37 Wejście do monastyru.

38 Kopuły Cerkwii św. Ducha i zespołu klasztornego.

39 Ciche uliczki z zachowanym klimatem miasta sprzed 100 lat...

40 ....niepowtarzalne zaułki miasta...

41 ...tanie, przytulne knajpki.

42 Synagoga choralna zachowała się do dzisiaj spośród 105 innych żydowskich świątyń, jakie istniały w Wilnie przed wojną. Wybudowana w stylu mauretańskim.. Znów czynna świątynia gminy żydowskiej w Wilnie.

43 Przed wojną ogromną część mieszkańców miasta stanowili Żydzi (obok Polaków). Litwini, Niemcy, Rosjanie należeli do mniejszości.Ponad 42 tysiące Żydów zapędzono do getta. Większość z nich zginęła w Ponarach (las pod miastem). Obecnie poza kościołami, cerkwiami i zborami można w mieście modlić się także w meczecie, kienesie, oraz świątyniach kilku innych wyznań.Pod względem różnorodności narodowości i wyznań zamieszkujących stolicę Litwy - Wilno - miasto można porównać tylko z miastami byłej Jugosławii, gdzie przeplatają się podobne ilości języków, nacji, wierzeń.

44

45 Pomnik Żemaite.

46 326 metrowa Wieża Telewizyjna,wyższa od Wieży Eiffla, wybudowana w 1980 roku. Na górze posiada obracającą się kawiarnię, z której można zobaczyć całe miasto - niestety, w większości niezbyt ciekawe blokowiska.

47 Pamiątkowe krzyże i kapliczki poświęcone pamięci poległych w obronie wolności (13 stycznia 1991).

48 Uliczka w sąsiedztwie synagogi - charakterystyczne budownictwo starego, przedwojennego Wilna.

49 Wilno wygląda też tak - drewniane, biedne budynki.Na zdjęciu szkoła polska.

50 I kolejny widoczek praktycznie z centrum (!) stolicy Litwy.

51 Nad Wilnem, mimo jego skomplikowanej, nie zawsze różowej przeszłości, czuwają dobre anioły.

52 Zdjecia i tekst internet Opr.Irenka Muzyka Wojciech Kilar,walc z filmu Pan Tadeusz


Pobierz ppt "Cz.2 1323 r.- Przeniesiono z Trok do Wilna stolicę Litwy. Na fot. symbol Wilna - wieża Giedymina, najczęściej (poza wizerunkiem MB Ostrobramskiej) pamiątka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google