Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szlakiem Mickiewicza po Wilnie i Kownie Projekt edukacyjny Przygotowali: Ciborowski Tomasz Zacharzewski Mateusz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szlakiem Mickiewicza po Wilnie i Kownie Projekt edukacyjny Przygotowali: Ciborowski Tomasz Zacharzewski Mateusz."— Zapis prezentacji:

1 Szlakiem Mickiewicza po Wilnie i Kownie Projekt edukacyjny Przygotowali: Ciborowski Tomasz Zacharzewski Mateusz

2 Spis treści Kowno Stare miasto Ratusz Dom Perkuna Katedra św. Piotra i Pawła Aleja Wolności

3 Co warto zobaczyć? Troki Zamek Wielkich Książąt Litewskich

4 Co warto zobaczyć? Wilno Ostra Brama Starówka Wieża telewizyjna Kościół św. Piotra i Pawła Domek siostry Faustyny

5 Co warto zobaczyć? Wilno Wzgórze Trzech Krzyży Zamek Giedymina ruiny Uniwersytet Wileński Klasztor Bazylianów z celą Konrada Muzeum Adama Mickiewicza Akademicki Kościół św. Anny Katedra Wileńska Cmentarz na Rossie i Antokolu

6 Co warto zobaczyć? Kłajpeda Stare Miasto Mierzeja Kurońska Muzeum Morskie Delfinarium

7 Kowno KOWNO – miasto założone w 1361r, magdeburskie prawa miejskie uzyskało w 1408rod księcia Witolda. W latach 1922 – 1939 stolica Republiki Litewskiej. W latach 1819-1823 w Kownie mieszkał i tworzył Adam Mickiewicz. Miasto wielu zabytków, których początki sięgają XV – XVII wieku.

8 Stare Miasto Stare Miasto w Kownie – osiedle Kowna, w Śródmieściu, na prawym brzegu Niemna, u ujścia Wilii; pełni funkcje mieszkaniowo-usługowe; szkoły wyższe, muzea, liczne zabytkowe zespoły budowlane.

9 Ratusz Ratusz. Najbardziej reprezentacyjna budowla miasta, stojący pośrodku rynku, wzniesiono w 1542- 1543. Początko­wo był to budynek parterowy, bezwieżowy, utrzymany w stylu gotyckim. W XVI w. dobudowano piętro oraz wysoką wieżę. Obiekt odnowiono w 1638 r., a w 1771-1780 gruntownie przebudowano w stylu barokowym. Wówczas także pod­wyższono wieżę do obecnej wysokości 53 m. W 1824 r.

10 Dom Perkuna Dom Perkuna, gotycki, zbudowany na przeł. XV i XVI w. z czerwonej nietynkowanej cegły. Nazwa domu wiąże się z miejscową tradycją, wg której mieściła się tu w czasach pogańskich świątynia litewskiego boga Perkuna, bowiem jego figurka ozdabiała niegdyś szczyt domu. W rzeczy­wistości dom był pierwotnie kamienicą kupiecką, a w 2 poł. XVI w. został zakupiony przez jezuitów z poblis­kiego klasztoru, którzy w 1643 r. urządzili tu kaplicę.

11 Katedra św. Piotra i Pawła Najważniejszą świątynią Kowna jest zajmująca północno-wschodni narożnik rynku katedra św. Piotra i Pawła. Świątynia, uznawana za największą gotycką na Litwie, powstawała od 1413 r., a jej wznoszenie trwało ponad dwieście lat. Dzisiejszy wygląd to w głównej mierze

12 Aleja Wolności Aleja Wolności jest najbardziej reprezentacyjną ulicą Kowna, powstała w drugiej połowie XIX w. Kamienice, które możemy oglądać,pochodzą z końca XIX w. i pocz. XX w. Ulica ma prawie 2 km długości, przekształcona jest w deptak. Mieszczą się przy niej 2 teatry: muzyczny i dramatyczny, Muzeum Zoologiczne i ogromna ilość kawiarń i kawiarenek, w których nie zawsze uda się znaleźć wolne miejsce.

13 Troki Miasto na Litwie, w okręgu wileńskim, położone na półwyspie miedzy jeziorami.

14 Zamek Wielkich Książąt Litewskich U podnóża Góry Zamkowej w Wilnie, tuż za Katedrą został wzniesiony nowoczesny budynek, swoim kształtem nawiązujący do dawnego Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Budynek ten jest pomnikiem Tysiąclecia wspomnienia nazwy Państwa Litewskiego w źródłach pisanych.

15 Wilno Wilno-stolica Litwy, do 1795 stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego, w latach 1919–1939 w granicach Polski (jako stolica województwa wileńskiego), na Pojezierzu Wileńskim, nad Wilią, u ujścia Wilejki; największe pod względem powierzchni miasto w Krajach bałtyckich; ośrodek przemysłowy; port lotniczy, węzeł kolejowy (główna stacja Vilnius) i drogowy; ośrodek kulturalny i naukowy

16 Ostra Brama Ostra Brama w Wilnie wzniesiona w 829. Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia), klasycystyczna, brama miejska na Starym Mieście w Wilnie, gotycka, wzniesiona w latach 1503-1514; wraz z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego stanowi jedyną pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich; od strony wewnętrznej bramy znajduje się kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej

17 Starówka Wileńska Starówka zajmuje obszar 255 hektary. Jest zlepkiem wielu nurtów architektonicznych. Stare Miasto niezniszczone podczas II wojny światowej i okupacji sowieckiej zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1994 r. Międzynarodowe uznanie stało się impulsem do odnowy i licznych rekonstrukcji, które sprawiły, że dziś ta historyczna część Wilna szczyci się mianem jednej z najbardziej autentycznych Starówek Europy.

18 Wieża Telewizyjna Wileńska wieża telewizyjna to najwyższy budynek na Litwie. Jej wysokość to 326,5 metra, waga – około 25 000 - 30 000 ton.

19 Kościół św. Piotra i Pawła Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie - barokowy kościół wileński, zbudowany w latach 1668- 1675 z fundacji hetmana wielkiego litewskiego Michała Kazimierza Paca, jako wotum dziękczynne za uratowanie życia w czasie rokoszu Lubomirskiego. Jedna z najlepszych realizacji sztukaterii późnobarokowych w Europie autorstwa Pietro Pertiego. Malowidła iluzjonistyczne Michelangelo Palloniego, bryła kościoła projektu Jana Zaora.

20 Domek siostry Faustyny Dom św. Siostry Faustyny – pod taką nazwą funkcjonuje baza noclegowa w obiekcie klasztornym w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Ła- giewnikach.

21 Wzgórze Trzech Krzyży W mieście Wilno do zniesienia Wzgórze Trzech Krzyży. Na szczycie wzgórza znajdują się trzy krzyże. W 15 wieku pojawiły się ukrzyżowany františkánských siedmiu mnichów. Czterech mnichów były odrzucane w dole rzeki przepływającej leer. W 17 wieku na szczycie wzgórza, aby wznieść pomnik Trzech Krzyży. Krzyż stał aż do 1950, kiedy radziecki rząd musiał usunąć i wstawić do rzeki.

22 Zamek Giedymina ruiny Pierwsza pisemna wzmianka o Wilno jest +1.323-sz. Miasto założyli Wielkiego Księcia Giedymina.... Wilno znajdą wiele ciekawych zabytków i ruin, meczety,... Wyspa Zamek Traki oddalony w przybliżeniu o 23 km, Švenčioniys oddalony w...

23 Uniwersytet Wileński Uniwersytet Wileński – państwowy uniwersytet w Wilnie, założony w 1579 przez króla Polski Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński, w okresie II Rzeczpospolitej w latach 1919–1939

24 Klasztor Bazylianów z celą Konrada Ulica Ostrobramska. W głębi kościół św. Teresy, na prawo brama wejściowa w murach kompleksu bazylianów

25 Muzeum Adama Mickiewicza Adam Mickiewicz uwiecznił wileński klasztor bazylianów w III części dramatu Dziady. To na terenie zlokalizowanego w nim carskiego więzienia rozgrywają się sceny wieczerzy wigilijnej uwięzionych Polaków oraz wygłaszane przez głównego bohatera, Konrada, Mała i Wielka Improwizacja. Do dnia dzisiejszego w jednym z pomieszczeń klasztoru znajduje się tablica z inskrypcją w j. łacińskim z dramatu: Bogu Najlepszemu, Największemu. Gustaw zmarł tu 1823 1 listopada.

26 Akademicki Kościół św. Anny Kościół św. Anny w Wilnie Kościół usytuowany w stolicy Litwy (Wilnie), przy ulicy Ma ironio (św. Anny) 8, tuż przy brzegu rzeki Wilejki. Wybudowany w stylu późnego gotyku gdańskiego. Powstał na przełomie XV i XVI wieku, z fundacji wielkiego księcia litewskiego i późniejszego króla polskiego Aleksandra Jagiellończyka, jako kaplica św. Anny przy zespole klasztornym bernardynów.

27 Katedra Wileńska Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie – katolicka bazylika w Wilnie, katedra archidiecezji wileńskiej, miejsce pochówku wielkich książąt litewskich, jednocześnie królów Polski (oba państwa łączyła do 1569 r. unia personalna, później do rozbiorów unia realna).

28 Cmentarz na Rossie i Antokolu Cmentarz na Rosie w Wilnie- zespół cmentarny w dzielnicy Rosa w Wilnie, założony w 1769, w 1801 oficjalnie zalegalizowany przez magistrat wileński, poważnie zniszczony w 1952, zamknięty w 1967; 10,8 ha; wpisany do rejestru zabytków w 1969.

29 Kłajpeda KŁAJPEDA – (niemiecka nazwa Mamek) trzecie pod względem wielkości miasto Litwy. Miasto i port założyli w 1252 roku Kawalerowie Mieczowi a pierwsze prawa miejskie na prawie Lubeki zostały nadane w 1257r. Po drugiej wojnie światowej miasto zamknięte dla cudzoziemców przez 45 lat.

30 Stare Miasto Stare Miasto- brukowane ulice są pokryte domami z muru pruskiego i dwóch chemików z 17 wieku. W centrum miasta jest Teatr Kłajpeda Square z fontanną Anny. Memel

31 Mierzeja Kurońska Mierzeja Kurońska-to wąski, długi półwysep, w postaci piaszczystego wału, w południowo-wschodniej części wybrzeża Morza Bałtyckiego. Mierzeja oddziela Zalew Kuroński od otwartego morza.

32 Muzeum Morskie Życie średniowiecznego portu gdańskiego koncentrowało się na lewym brzegu Motławy. Znajdowały się tam bramy miejskie, przy których budowano drewniane pomosty i urządzenia przeładunkowe. Przestrzeń między nimi była ufortyfikowana i nie pełniła funkcji handlowych. Stały rozwój portu spowodował potrzebę budowy na przeciwległym brzegu rzeki nowych magazynów towarowych oraz nabrzeży przeładunkowych.

33 Delfinarium Położone na samym końcu Mierzei Kurońskiej delfinarium zostało otwarte w 1994 rok i stało się od razu wielko atrakcją turystyczną.Organizowane kilka razy dziennie pokazy tresury delfinów i lwów morskich ogląda naraz tysiąc widzów.


Pobierz ppt "Szlakiem Mickiewicza po Wilnie i Kownie Projekt edukacyjny Przygotowali: Ciborowski Tomasz Zacharzewski Mateusz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google