Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespół Szkół w Rycerce Górnej Rola rodziców w kształtowaniu motywacji do nauki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespół Szkół w Rycerce Górnej Rola rodziców w kształtowaniu motywacji do nauki."— Zapis prezentacji:

1 Zespół Szkół w Rycerce Górnej Rola rodziców w kształtowaniu motywacji do nauki

2 CO TO JEST MOTYWACJA? Na słowo MOTYWACJA składają się dwa słówka: Motyw i Akcja. Czyli aby podjąć jakieś określone działanie (AKCJĘ), należy mieć do tego MOTYWY. Są to zjawiska mające jedną wspólną cechę: dążenie do określonego celu.

3 MOTYWACJA JEST CZYNNIKIEM który w dużym stopniu wpływa na powodzenie szkolne, mobilizuje do wysiłku, aktywizuje w działaniu wszystkie właściwości intelektualne. Dzięki niej zwiększa się wkład pracy w naukę, a sama praca staje się bardziej systematyczna. Inteligencja i zdolności nie są jedynym wyznacznikiem powodzenia w nauce. Dużą rolę odgrywają aktywność, dążenie do osiągnięć i zaangażowanie w czynnościach uczenia się. W procesie nauczania nie należy więc pomijać stosowania bodźców zwiększających siłę motywacji.

4 JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI? systematyczne wyprawy do księgarni – niech dziecko samo wybierze sobie jakąś książeczkę czy czasopismo organizowanie wycieczek do muzeów, na wystawy, oglądanie z dzieckiem ciekawych programów w TV i rozmawianie o nich Od najmłodszych lat rozwijaj naturalną ciekawość dziecka, wzbudzaj jego motywację do poznawania nowych rzeczy, do nauki poprzez: o rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, zabaw logicznych

5 JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI? wykorzystywanie codziennych czynności i zdarzeń do ćwiczenia różnych umiejętności np., liczenia, logicznego myślenia itd. dawanie przykładu własnym zachowaniem – spędzając wolny czas czytając prasę, książki, oglądając programy popularnonaukowe itp. dawaj dziecku do zrozumienia, że nauka jest ważna – nie mów, że to strata czasu, nie zwalniaj z udziału w lekcjach z błahych powodów.

6 WYKAZUJ ZAINTERESOWANIE KARIERĄ SZKOLNĄ DZIECKA I WSPIERAJ JE W NIEJ: interesuj się tym, co wydarzyło się w szkole, rozmawiaj o tym, czego dziecko się nauczyło, wdrażaj dziecko do systematyczności, naucz dobrej organizacji pracy:  odrabianie lekcji o tej samej porze, ale nie bezpośrednio przed lub po szkole  zadbaj o odpowiednie miejsce do nauki (stały kącik do pracy, odpowiedniej wysokości stół i krzesło, dobre oświetlenie)

7 pomagaj dziecku w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności – nie oznacza to jednak, że masz wykonać zdanie za dziecko  pomóż mu zrozumieć polecenie,  zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania,  w razie potrzeby udziel wskazówek naprowadzających dziecko  daj mu szansę samodzielnego rozwiązania zadania, a tym samym doświadczenia sukcesu (to buduje wiarę we własne możliwości i rozwija motywację do pracy).

8 UNIKAJ ATMOSFERY NAPIĘCIA nie okazuj ciągłego niezadowolenia, lecz szukaj mocnych stron swojego dziecka i udzielaj mu wsparcia. stosuj pochwały zamiast mówić „z ciebie to już nic nie będzie”. chwal – za osiągnięcia, lecz także za włożony wysiłek nie ogólnie, lecz za konkretną rzecz, np.: jeśli dziecko szybko wykona zadanie, pochwal, że zrobiło je szybko i dobrze; jeśli trwało to dłużej – pochwal za wytrwałość.

9 nie porównuj dziecka do rodzeństwa, kolegów, lecz do poprzedniego jego poziomu i umiejętności – uświadamiasz mu w ten sposób jego postępy i motywujesz do dalszej pracy w przypadku zniechęcenia dziecka lub doświadczenia przez nie porażki  nie zaprzeczaj jego uczuciom mówiąc, że nic się nie stało,  lecz nazwij jego uczucia (np. widzę, że: jest ci bardzo smutno z tego powodu, że jesteś rozczarowany, że zadanie to sprawia ci trudność),  zachęć je do wymyślenia, jak można rozwiązać dany problem,  zaproponuj własne pomysły  wspólnie zdecydujcie, które pomysły wydają się możliwe do zrealizowania.

10 A OTO KILKA WSKAZÓWEK, KTÓRE WARTO ZASTOSOWAĆ POMAGAJĄC DZIECKU ZWIĘKSZYĆ MOTYWACJI DO NAUKI: podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka, powtarzaj myśl, że nauka jest celem sama w sobie, Zachęcaj je do udziału w zajęciach dodatkowych, wyrażaj się pozytywnie o szkole i o nauczycielach, doceniaj pracę i samodzielność, dostrzegaj osiągnięcia dziecka, nie krytykuj, nie oceniaj, nie wyśmiewaj niepowodzeń, ale wskaż jak można uczyć się na błędach, nie stawiaj wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości,

11 A OTO KILKA WSKAZÓWEK, KTÓRE WARTO ZASTOSOWAĆ POMAGAJĄC DZIECKU ZWIĘKSZYĆ MOTYWACJI DO NAUKI: nie wyprzedzaj materiału szkolnego, wskazuj powiązanie wiedzy ze zjawiskami istniejącymi w otaczającym środowisku, podkreślaj korzyści w życiu codziennym płynące ze zdobycia konkretnej wiedzy, pokazuj praktyczne zastosowania informacji zdobytych w szkole, wzbudzaj w dziecku zainteresowania wieloma dziedzinami życia, stwórz warunki do poszerzenia wiedzy i doświadczeń dziecka, Wspieraj Je i poświęć mu swój czas,

12 PAMIĘTAJMY !!! Bliskie więzi to jeden z najważniejszych czynników ułatwiających rodzicom rozbudzenie u dziecka zamiłowanie do nauki. Podstawa to zrozumienie, akceptacja i zaufanie do naszego ucznia - dziecka. Zainteresowanie sprawami dziecka, wiara w jego możliwości i stworzenie poczucia bezpieczeństwa, ułatwi dzieciom uporać się z trudnościami i brakiem chęci do nauki.

13 PAMIĘTAJMY !!! Kiedy ponoszą porażkę, naszym zadaniem jest pokazać im jak ją przeżyć. Dom powinien być schronieniem, gdzie można "leczyć rany" i gdzie dziecko powinno być akceptowane bez względu na to, jaki popełniło błąd. Kiedy dostanie słaby stopień nie krzyczmy, ale też nie bagatelizujmy tego. Można powiedzieć dziecku: „ta ocena pokazuje czego się jeszcze nie nauczyłeś i nad tym trzeba mocniej popracować”. Pamiętajmy jednak aby krytyce poddawać działanie dziecka, a nie jego jako osobę. Naszym zadaniem jest umiejętnie korzystać z obu narzędzi wychowania i motywowania. W ten sposób dzieci nie będą bały się naszego niezadowolenia i nie zamkną się przed nami.

14 PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ OKAZUJE SIĘ, ŻE CI, KTÓRZY WYGRYWAJĄ TO CI, KTÓRZY MYŚLĄ, ŻE MOGĄ WYGRAĆ. RICHARD BACH Tak więc, bądźmy mądrymi rodzicami i opiekunami swoich pociech. Świadomie kontrolujmy i rozwijajmy ich wiedzę i zainteresowania. Bacznie obserwujmy ich postępy, cieszmy się z nimi i mądrze pomagajmy przezwyciężać problemy, nie wyręczając ich w działaniu.


Pobierz ppt "Zespół Szkół w Rycerce Górnej Rola rodziców w kształtowaniu motywacji do nauki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google