Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

(Michał Skotnicki kl.1A)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "(Michał Skotnicki kl.1A)"— Zapis prezentacji:

1 (Michał Skotnicki kl.1A)
WODA (Michał Skotnicki kl.1A)

2 Spis Treści O wodzie Występowanie wody Biologiczne znaczenie wody
Zastosowanie wody Zanieczyszczenia wody Oczyszczanie Jak oszczędzać wodę?

3 O Wodzie Woda, tlenek wodoru jest to związek chemiczny o wzorze H2O, w warunkach pokojowych występuje w stanie ciekłym. W stanie gazowym mówi się na wodę „para wodna”, a w stałym stanie skupienia – lodem. Woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla wielu substancji. Większość występującej w przyrodzie wody jest słona około 97,38%, tzn. zawiera dużo rozpuszczonych soli. W wodzie znajdującej się w środowisku naturalnym rozpuszczone są gazy atmosferyczne, z których w największym stężeniu znajduje się dwutlenek węgla. Woda naturalna w wielu przypadkach przed zastosowaniem musi zostać uzdatniona. Proces uzdatniania wody dotyczy zarówno wody pitnej jak i przemysłowej. Im większa jest temperatura wody tym więcej można w niej rozpuścić substancji nie gazowych. Natomiast im ma ona niższą temperaturę tym więcej można w niej rozpuścić gazów a mniej innych substancji.

4 Występowanie wody Woda jest na Ziemi bardzo rozpowszechniona. Występuje głównie w oceanach, które zajmują 70,8% jej ilości. Ale wody jest także dużo w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Część wody znajdującej się na naszej planecie jest pod powierzchnią ziemi lub w atmosferze w postaci chmur lub pary wodnej. Woda występująca w naturze jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i wody mineralne; najmniej woda z opadów atmosferycznych. Wodę o małej zawartości składników mineralnych nazywamy wodą miękką, natomiast zawierającą znaczne ilości soli wapnia i magnezu – wodą twardą.

5 Właściwości fizyczne wody
utlenialność wody twardość ogólna Zapach: bezwonna mętność/ilość zawiesin w wodzie: klarowna barwa: bezbarwna; w warstwach wielometrowych niebieska Przewodzi prąd elektryczny masa cząsteczkowa: 18,01524 Da gęstość w temperatuże 20 oc 998 kg/m3 temperatura wrzenia oraz parowania 100 °C temperatura topnienia oraz zamarzania 0 °C

6 Biologiczne znaczenie wody
Powszechnym rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów jest właśnie woda. Woda jest uczestnikiem w przebiegu większości reakcji metabolicznych oraz stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego, np. produktów przemiany materii, substancji odżywczych. Reguluje temperaturę. Jest ona niezbędna do usuwania końcowych produktów przemiany materii. Woda stanowi średnio 70% masy dorosłego człowieka, w przypadku noworodka ok. 15% więcej, 95% osocza krwi, 90% liści, owoców, 20% kości, 10% szkliwa zębów, tkanki tłuszczowej. Ciekawostka: Na świecie ponad miliard ludzi nie ma bezpośredniego dostępu do wody pitnej. Każdego dnia choroby wynikające z niedostatku czystej wody powodują śmierć wielu tysięcy ludzi, głównie dzieci.

7 Zastosowanie wody Jako substancja użytkowa woda ma wiele zastosowań. Jej najważniejszą funkcją jest dostarczanie ludziom picia, w gospodarstwach domowych jest używana woda do celów sanitarno-bytowych, w rolnictwie zaś do nawadniania pól. Znaczne ilości wody zużywają zakłady przemysłowe. Woda przemysłowa może służyć jako substancja będąca przekaźnikiem ciepła, magazynująca ciepło lub je odbierająca (substancja chłodząca), poza tym jako reagent, rozpuszczalnik itp.

8 Zanieczyszczenia wody
typ: mechaniczne np. piach koloidalne np. ropa roztwory np. cukier biologiczne np. wirusy Klasyfikacja zanieczyszczeń ze względu na: sposób ich usuwania: zanieczyszczenia zawieszone i pływające; usuwane w procesach fizycznych sedymentacji lub filtracji, zanieczyszczenia koloidalne – o cząsteczkach wielkości poniżej 100μm; usuwane w specjalnych procesach, np.ultrafiltracji, koagulacji, zanieczyszczenia rozpuszczone – w formie roztworu; usuwane metodami fizykochemicznymi lub metodami chemicznymi. wpływ na zdrowie: związki trujące i szkodliwe, związki nieszkodliwe – w zależności od stężenia mogą równocześnie wskazywać na zanieczyszczenie wody, związki pożądane dla zdrowia. ich pochodzenie: biologiczne i bakteriologiczne, fizyczne, chemiczne,

9 Oczyszczanie Biologiczne: bakterie inne mikroorganizmy Chemiczne:
ozonowanie strącanie osadów wymiana jonowa Mechaniczne: destylacja filtracja odwrócona osmoza sedymentacja krystalizacja

10 Jak oszczędzać wodę? Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania Sprawdź czy Twoje instalacje wodociągowe nie mają przecieków. Napraw kapiące krany wymieniając uszczelki. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę można oczekiwać utraty litrów wody rocznie. Zostanie to dodane do kosztów Twojego rachunku za wodę i ścieki. Sprawdź, czy nie wycieka woda ze zbiornika Twojej toalety. Dodaj do zbiornika barwnik spożywczy. Jeżeli występuje przeciek barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Sprawdź, czy nie ma tam zużytych, zardzewiałych czy zepsutych części. Większość z nich jest niedroga, dostępna i łatwa w montażu. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci wynieś raczej do kosza na odpadki, niż do toalety. Bierz szybki prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem. Używaj małej ilości wody do kąpieli. Napełniaj wannę w 1/3 , a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.(najlepiej kąp się pod prysznicem.) Nie pozwól , aby woda była odkręcana, kiedy golisz się lub myjesz twarz. Zmień wszystkie nie oszczędzające wody krany, przez zainstalowanie napowietrzaczy (aeratorów) z ogranicznikiem strumienia. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy ją uzupełnisz lub ustaw na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku. Kiedy zmywasz ręcznie napełnij jedna komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukuj szybko po niewielkim strumieniem bieżącej wody. Przechowuj wodę do picia w lodówce, a nie odkręcaj jej za każdym razem, kiedy chcesz się napić zimnej wody. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce. Aby dobrze spłukać odpady ze zlewozmywaka potrzeba dużo wody. Jeśli masz taką możliwość załóż kompostownik na odpadki jedzenia, gdyż nawet kosz na śmieci nie jest do tego odpowiednim miejscem. Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie. To obniży koszty w Twoim gospodarstwie. Zaizoluj rury. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać. Jeżeli rączka przy zbiorniku toaletowym zacina się i pozwala wodzie nieustannie lecieć, wymień ją lub wyreguluj. (projekt przygotowany przez wodociągi w ustce)

11 KONIEC!!! Dziękuję za uwagę!!!


Pobierz ppt "(Michał Skotnicki kl.1A)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google