Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Woda jest jednym z najważniejszych elementów życia człowieka, bez wody człowiek nie jest w stanie przeżyć tygodnia, natomiast bez jedzenia około miesiąca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Woda jest jednym z najważniejszych elementów życia człowieka, bez wody człowiek nie jest w stanie przeżyć tygodnia, natomiast bez jedzenia około miesiąca."— Zapis prezentacji:

1

2 Woda jest jednym z najważniejszych elementów życia człowieka, bez wody człowiek nie jest w stanie przeżyć tygodnia, natomiast bez jedzenia około miesiąca.

3 WODA Jest tak samo ważna dla utrzymania życia jak tlen i pożywienie.

4 Bez wody nie było by życia na ziemi, ponieważ dostarczana jest roślinom, które wydają owoce, dzięki czemu mamy co jeść. Człowiek powinien pić dziennie ok. 2,5 litra wody. Oczyszcza ona również nasz organizm z toksyn, poprawiając nam tym samym samopoczucie. Ten surowiec jest niezbędny w dbaniu o higienę osobistą.

5 DZIECKO POTRZEBUJE 500 SZKLANEK WODY, ABY UROSNĄĆ O DWA CENTYMETRY PO 20 DNIACH WYMIENIAMY ZAWARTOŚĆ WODY W ORGANIZMIE CZŁOWIEK JEST TAKI, JAKA JEST WODA, KTÓRĄ PIJE

6 Funkcje wody w organizmie człowieka:Funkcje wody w organizmie człowieka: 1. Rozpuszczanie pokarmu oraz jego transport. 2. Wchłanianie pożywienia z jelit i odżywianie komórek. 3. Usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. 4. Udział w reakcjach biochemicznych. 5. Regulacja temperatury. 6. Zwilżanie błony śluzowej, stawów, gałki ocznej. "Woda w organizmie spełnia oprócz transportu substancji odżywczych do komórki również funkcje oczyszczające tzn. wchłania pozostałości przemiany materii i usuwa je przez limfę i krew z organizmu. Jeśli proces taki nie zachodzi w wystarczającym stopniu, następuje odkładanie się toksyn w tkance tłuszczowej, kościach, tkance łącznej i innych organach. Czym większe jest to obciążenie tym bardziej ważną rolę spełnia dostarczanie wody ze zdolnością oczyszczającą. Jeśli woda, którą używamy do celów spożywczych zawiera sama w sobie dużą ilość zarówno toksyn, jak i innych związków chemicznych, mniejsza jest jej zdolność oczyszczania naszego organizmu."

7

8 Cenny surowiec jakim jest woda, ma szerokie zastosowanie w gospodarce, między innymi stosuje się go jako nośnik ciepła, energię mechaniczną wód naturalnych przetwarza się w zakładach hydroenergetycznych na inne rodzaje energii, np. na energię elektryczną, energię w postaci pary wodnej wykorzystuje się do poruszania turbin parowych i parowych silników tłokowych.

9 Inne zastosowania wody: :: Rzeźbotwórcza (akumulacja lub erozja rzeczna i lodowcowa) :: Skałotwórcza (osady morskie z minionych epok geologicznych) :: Magazyn ciepła (para wodna w atmosferze) :: Rozpuszczalnik związków organicznych (woda w glebie) :: Rozpuszczalnik zabrudzeń :: Źródło pożywienia dla człowieka (woda pitna) :: Źródło pożywienia dla człowieka (rybołówstwo) :: Droga transportowa (żegluga) :: Źródło energii (hydroelektrownie, urządzenia parowe) :: Chłodzenie (silniki, elektrownie, komputery) :: Środek higieniczny :: Środowisko życia wielu gatunków zwierząt i roślin Inne zastosowania wody: :: Rzeźbotwórcza (akumulacja lub erozja rzeczna i lodowcowa) :: Skałotwórcza (osady morskie z minionych epok geologicznych) :: Magazyn ciepła (para wodna w atmosferze) :: Rozpuszczalnik związków organicznych (woda w glebie) :: Rozpuszczalnik zabrudzeń :: Źródło pożywienia dla człowieka (woda pitna) :: Źródło pożywienia dla człowieka (rybołówstwo) :: Droga transportowa (żegluga) :: Źródło energii (hydroelektrownie, urządzenia parowe) :: Chłodzenie (silniki, elektrownie, komputery) :: Środek higieniczny :: Środowisko życia wielu gatunków zwierząt i roślin

10

11 Źródło energii Źródło życia Źródło zdrowia Droga wodna Cele rekreacyjne Wykorzystanie wody Higiena

12 Zasoby wody słodkiej W ciągu roku na każdego mieszkańca przypada średnio: na Ziemi - 7300 m 3 wody, w Europie - 4560 m 3 wody, w Polsce - 1580 m 3 wody. Tylko dwa europejskie kraje – Belgia i Malta – mają mniejsze od nas zasoby wodne w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zasoby wody słodkiej na Ziemi kształtują się na poziomie 37,5 milionów km 3. Z tego na Polskę przypada około 220 km 3 wody. Ponad 70% tracimy na skutek parowania, reszta – średnio 62 km 3 – odpływa rzekami – głównie do Bałtyku.

13 Zu ż ycie wody słodkiej w Polsce na jednego mieszka ń ca, w danym województwie.

14 Pamiętajmy zatem o tym aby oszczędzać wodę, gdyż jej słodkich zasobów na Ziemi jest coraz mniej !

15 Internet: - http://www.ekologia.gemapro.vip.alpha.pl Magazyny: Świat Wiedzy National Geographic Własne obserwacje


Pobierz ppt "Woda jest jednym z najważniejszych elementów życia człowieka, bez wody człowiek nie jest w stanie przeżyć tygodnia, natomiast bez jedzenia około miesiąca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google