Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Międzynarodowy Dzień Ziemi. Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi co roku mają miejsce 22 kwietnia. Tematem wiodącym w tym roku są lasy. Hasło tegorocznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Międzynarodowy Dzień Ziemi. Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi co roku mają miejsce 22 kwietnia. Tematem wiodącym w tym roku są lasy. Hasło tegorocznego."— Zapis prezentacji:

1 Międzynarodowy Dzień Ziemi

2 Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi co roku mają miejsce 22 kwietnia. Tematem wiodącym w tym roku są lasy. Hasło tegorocznego Dnia Ziemi brzmi: Las całkiem blisko nas. Dnia 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tym roku odbywa się on pod hasłem Woda dla miast. Odpowiadając na miejskie wyzwania. Temat ten ma zwrócić uwagę na trudne położenie mieszkańców miast zagrożonych brakiem czystej wody pitnej. Od 2005 do 2015 roku trwa Międzynarodowa Dekada Woda dla życia W tym roku realizujemy projekt Szkoła Humanitarna pod hasłem Woda - bezcenne dobro naszej planety. Członkowie Klubu Szkoły Humanitarnej zapoznają się z problemami wynikającymi z niedoboru wody pitnej na świecie. Projekt jest realizowany we współpracy z Polską Akcją Humanitarną.

3 W ramach projektu zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na rzecz akcji Studnia dla Południa poprzez sprzedaż kropelek, opasek i ciast. Dzięki Wam zebraliśmy 1100 zł. Biorąc udział w akcji wsparliśmy budowę studni przy szkole podstawowej w Sudanie.

4

5 Uczestniczyliśmy w spotkaniu z pracownikiem Polskiej Akcji Humanitarnej Panią Dominiką Pomorską, która pokazała warunki życia w Tanzanii. Zorganizowaliśmy konkursy promujące oszczędzanie wody Konkurs na logo, którego zwycięzcą został Jakub Danelski z klasy II D. Konkurs na ulotkę, którego zwycięzcą został Wojciech Przybyszewski z klasy I B. W ramach projektu prowadzimy blooga i facebooka, przeprowadziliśmy ankiety wśród mieszkańców Skierniewic, przygotowaliśmy prezentacje multimedialne o problemach wodnych na świecie.

6 Badania naukowe dowodzą, że w Polsce problem wody istnieje. Opada poziom wód gruntowych. Prawie nie używa się systemów reutylizacji wody. Wszystko idzie do ścieków, które przedostają się do wód gruntowych sprawiając, że nie ma skąd czerpać wody pitnej. Nie stosujemy też obiegów zamkniętych i nadmiernie wykorzystujemy zbiorniki podziemne. Już dziś na pewne braki wody cierpią niektóre regiony takie jak: Wielkopolska, Górny Śląsk, Kraków, Kilce czy Szczecin. Przeciętny Polak zużywa ok litrów wody dziennie! W wielu krajach wysoko rozwiniętych duża część wody pitnej jest tracona przez nieoszczędne gospodarowanie nią na co dzień. W Polsce nie ma większych problemów z dostępem do wody. Rosnącym problemem jest jednak coraz większe jej zużycie.

7 Ludzie przy studni głębinowej Kobiety wychodzące z wioski po wodęCodzienna wyprawa po wodęZbieranie wody z kałuż Sudanki wracające z wodą do wioski Dzieci szukają wody pod ziemią Kopanie studni głębinowej w sudańskiej wiosce Mężczyzna czerpiący wodę ze studni Ludzie zbierający się przy rzece okresowej w Sudanie Obóz dla uchodźców w Darfurze Sudanki odpoczywające po przyniesieniu wody Dziecko z kubkiem wody wracające przez pustynię do wioski Problem wody dotyczy całego świata, jednak w głównej mierze dotyka mieszkańców krajów biednych tzw. Globalnego Południa, a zwłaszcza Afryki Subsaharyjskiej. Ludzie schodzący na brzeg rzeki po wodę Co ósmy człowiek na świecie cierpi z powodu pragnienia i chorób spowodowanych spożyciem zanieczyszczonej wody. Mimo, że zbiorniki wodne zajmują 71% powierzchni globu, jedynie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 1% to woda pitna. 3,5 miliona ludzi umiera co roku na choroby powstałe w wyniku użycia zanieczyszczonej wody.

8 Powinniśmy się solidaryzować i podejmować wspólne działania na rzecz rozwiązywania globalnych problemów. Tylko od nas zależy jak w przyszłości będzie wyglądał nasz świat, a wspólnie można bardzo wiele zdziałać. Możemy pomagać w usuwaniu tych problemów np. Kupując butelki Cisowianki dedykowane Kampanii Wodnej Wpłacając pieniądze bezpośrednio na konto PAHKupując kropelki i opaski w Kampanii Wodnej PAH

9 Kiedy myjesz zęby, do płukania ust używaj kubka zamiast bieżącej wody! Zużyjesz tylko 0,5 litra zamiast 16 litrów! Kiedy myjesz zęby lub twarz zwracaj uwagę, żeby woda nie była cały czas odkręcona. Kiedy myjesz ręce strumień wody nie musi wypływać z maksymalną siłą. Bierz szybki prysznic zamiast kąpać się w wannie! Pełna wanna to około 180 litrów wody, podczas gdy jedna minuta kąpieli pod prysznicem to około 10 litrów wody. Jeżeli kąpiesz się w wannie nie nalewaj wody do pełna. Napełniaj wannę w 1/3 pojemności. Pamiętaj, żeby najpierw zatkać odpływ korkiem. To nic, że przez pierwsze kilka sekund leci zimna woda: ogrzeje się gdy dodasz gorącej. Pamiętaj, że nie musisz za każdym razem spuszczać całej wody ze spłuczki w toalecie. Zazwyczaj spłuczka ma dwa przyciski mniejszy i większy. Zawsze najpierw użyj mniejszego. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki itp. wrzucaj do kosza, nie do toalety. Napraw kapiące krany. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę to rocznie może wykapać litrów wody! Zmień wszystkie krany na takie, które będą oszczędzać wodę. Wystarczy zainstalować perlatory, czyli siatki o drobnych oczkach, które napowietrzają wypływającą wodę. Dzięki temu strumień będzie silniejszy. Używaj jednouchwytowych baterii – dzięki nim szybciej uregulujesz temperaturę i zmarnujesz mniej wody niż kręcąc dwoma kurkami. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy są już pełne. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Kiedy zmywasz ręcznie napełnij jedną komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody. Do mycia samochodu używaj wody z wiadra, a nie z węża. Nie wylewaj wody, jeśli możesz jej użyć np. do podlewania kwiatów, ogrodu czy sprzątania. A oto kilka sposobów na skuteczne oszczędzanie wody…

10 Międzynarodowy Dzień Ziemi


Pobierz ppt "Międzynarodowy Dzień Ziemi. Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi co roku mają miejsce 22 kwietnia. Tematem wiodącym w tym roku są lasy. Hasło tegorocznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google