Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

T echnikum technik żywienia i usług gastronomicznych NOWY zawód, który daje wszechstronne umiejętności w branży gastronomicznej. - przedmioty rozszerzone:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "T echnikum technik żywienia i usług gastronomicznych NOWY zawód, który daje wszechstronne umiejętności w branży gastronomicznej. - przedmioty rozszerzone:"— Zapis prezentacji:

1

2 T echnikum technik żywienia i usług gastronomicznych NOWY zawód, który daje wszechstronne umiejętności w branży gastronomicznej. - przedmioty rozszerzone: biologia lub geografia, j. angielski, - przedmioty uzupełniające: historia i społeczeństwo W tym zawodzie po zdaniu egzaminów uzyskasz dwie kwalifikacje (K): (K1) – Sporządzanie potraw i napojów – w klasie III (K2) – Organizacja żywienia i usług gastronomicznych – w klasie IV Nauka trwa 4 lata i kończy się maturą oraz egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe

3 Z asadnicza S zkoła Zawodowa kucharz wielozawodowa: w zawodach: piekarz, cukiernik, wędliniarz, sprzedawca, fryzjer, fotograf, elektryk, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, technolog robót wykończeniowych w budownictwie, murarz, stolarz). W oddziale wielozawodowym kształcenie praktyczne odbywa się w zakładach pracy Nauka trwa 3 lata i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

4


Pobierz ppt "T echnikum technik żywienia i usług gastronomicznych NOWY zawód, który daje wszechstronne umiejętności w branży gastronomicznej. - przedmioty rozszerzone:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google