Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyżyna Bawarska Autor: Kamila Sałyga.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyżyna Bawarska Autor: Kamila Sałyga."— Zapis prezentacji:

1 Wyżyna Bawarska Autor: Kamila Sałyga

2 Bawarska Wyżyna, wyżyna w środkowej Europie, w Niemczech, w Bawarii, część północna przedpola Alp. Obszar zbudowany jest głównie z tzw. molasy (mioceńskich utworów morskich i rzecznych), pokrytej na północny utworami lessowymi.

3 Powierzchnia Wyżyny leży na wysokości ok. 350 do 900 m n. p. m
Powierzchnia Wyżyny leży na wysokości ok. 350 do 900 m n.p.m. i stopniowo obniża się z południa na północ, ku dolinie Dunaju. Rozcinają ją głębokie doliny rzek spływających z Alp, m.in.: Illeru, Lecha, Izary, Innu. Rzeźba powierzchni jest silnie urozmaicona, występują liczne formy glacjalne oraz szereg polodowcowych jezior, z największym Jeziorem Bodeńskim, położonym na zachodzie, na pograniczu z Wyżyną Szwajcarską.

4 Klimat umiarkowany, stosunkowo chłodny i dość wilgotny
Klimat umiarkowany, stosunkowo chłodny i dość wilgotny. W części południowej dominują lasy i podmokłe obszary bagienne, na północy dobrze rozwija się rolnictwo. Obszar jest dość gęsto zaludniony, szczególnie w części centralnej i na północy, w środkowej części regionu, nad Izarą, znajduje się aglomeracja Monachium. Inne miasta: Augsburg, Ulm, Ratyzbona.

5 Na wyżynie Bawarskiej jest dobrze rozwinięty przemysł, głównie precyzyjny i wysokiej technologii (Np.. Urządzenia elektryczne) oraz przemysł metalowy. Najważniejszym ośrodkiem przemysłowym wyżyny jest trzecie co do wielkości miasto Niemiec –Monachium, z liczbą mieszkańców przekraczającą 1 milion. Wyżyna Bawarska należy do gęsto zaludnionych terenów.

6 Roślinność na Wyżynie Bawarskiej
Na wyżynie Bawarskiej uprawia się tu głównie pszenicę i buraki cukrowe oraz chmiel i tytoń. Są tu rośliny wymagające dobrych gleb i dość dużego nasłonecznienia. Na wyżynie Bawarskiej udaje się też dobrze uprawa winorośli, dla której w Polsce warunki klimatyczne są za ostre. Wyżyna Bawarska jest jednym z najważniejszych rejonów intensywnego rolnictwa w Niemczech.

7 Źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%BCyna_Bawarska


Pobierz ppt "Wyżyna Bawarska Autor: Kamila Sałyga."

Podobne prezentacje


Reklamy Google