Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PAŃSTWA EUROPY PÓŁNOCNEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PAŃSTWA EUROPY PÓŁNOCNEJ"— Zapis prezentacji:

1 PAŃSTWA EUROPY PÓŁNOCNEJ
WOBEC WYZWAŃ XXI WIEKU Magdalena Tomala

2 Kluczowym czynnikiem warunkującym funkcjonowanie państwa dobrobytu jest zapewnienie
Bezpieczeństwa militarnego Bezpieczeństwa ekonomicznego Bezpieczeństwa środowiskowego

3 Współpraca ponad granicami sprzyja zapewnieniu tego bezpieczeństwa
(eliminuje zagrożenie wystąpienia konfliktu między państwami, możliwości wybuchu wojny itp.) przyczyni się do zmniejszenia oddziaływania politycznego i militarnego na rzec oddziaływania ekonomicznego, środowiskowego i społecznego.

4 Wskazane założenia stawiają sobie dziś państwa Europy Północnej
Wskazane założenia stawiają sobie dziś państwa Europy Północnej. Ich głównym celem jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju. Oznacza on jakość życia na takim poziomie na jaki pozwala obecny rozwój cywilizacyjny.

5 Nasza Wspólna Przyszłość
Na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.

6 Region Europy Północnej jest uznawany za faworyta w tej dziedzinie
Region Europy Północnej jest uznawany za faworyta w tej dziedzinie. I co ciekawe nie poprzestaje na byciu liderem. Zrównoważony rozwój jest traktowany w tym regionie jako największe wyzwanie w XXI wieku Opiera się on na kilku głównych zasadach: Demokracji Rządach prawa Respektowaniu praw podstawowych Wolności Równości płci Równości szans.

7 Posiada trzy zależne od siebie wymiary
Socjalny Posiada trzy zależne od siebie wymiary Ekonomiczny Ekologiczny

8 Analizując strategie zrównoważonego rozwoju w Europie Północnej zwracają uwagę trzy nowe wyzwania
Pierwsza zasada zobowiązuje oraz motywuje wszystkich graczy na rynku, aby byli odpowiedzialni za zrównoważony rozwój. Aby przyspieszyć ten proces podkreślono, iż rozwój powinien opierać się na rozwiązaniach rynkowych oraz powinien być pobudzany przez graczy w sposób przyjazny środowisku. Podkreśla się również, iż podmioty zanieczyszczające środowisko są odpowiedzialne za podejmowane przez siebie inicjatywy.

9 Drugą zasadą jest stworzenie innowacyjnych „zielonych rozwiązań” poprzez stałe inwestycje w inicjatywy, które przyczyniają się do rozwiązywania głównych problemów społeczeństwa nordyckiego (ale i globalnego). Zasada ta prezentuje również najwyższe możliwe zyski społeczno-gospodarcze oraz wspomniana o ostrożności, która jest niezbędna, gdy nie istnieje żaden precyzyjny model konsekwencji środowiskowych danej czynności.

10 Trzecią zasadą jest rozważanie długoterminowych globalnych konsekwencji naszych decyzji oraz ścisła współpraca z innymi krajami zaangażowanymi w problemy klimatyczne. Państwa nordyckie użyją swoich wpływów zarówno na szczeblu państwowym, jak również komercyjnym, aby zmienić kierunek rozwoju innych państw .

11 Państwo INNOWACYJNOŚĆ BADANIA I ROZWÓJ społeczeństwo ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Przedsiębiorstwo Uniwersytet

12 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "PAŃSTWA EUROPY PÓŁNOCNEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google