Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Magdalena Tomala PAŃSTWA EUROPY PÓŁNOCNEJ WOBEC WYZWAŃ XXI WIEKU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Magdalena Tomala PAŃSTWA EUROPY PÓŁNOCNEJ WOBEC WYZWAŃ XXI WIEKU."— Zapis prezentacji:

1 Magdalena Tomala PAŃSTWA EUROPY PÓŁNOCNEJ WOBEC WYZWAŃ XXI WIEKU

2 Kluczowym czynnikiem warunkującym funkcjonowanie państwa dobrobytu jest zapewnienie Bezpieczeństwa militarnego Bezpieczeństwa ekonomicznego Bezpieczeństwa środowiskowego

3 Współpraca ponad granicami sprzyja zapewnieniu tego bezpieczeństwa (eliminuje zagrożenie wystąpienia konfliktu między państwami, możliwości wybuchu wojny itp.) przyczyni się do zmniejszenia oddziaływania politycznego i militarnego na rzec oddziaływania ekonomicznego, środowiskowego i społecznego.

4 Wskazane założenia stawiają sobie dziś państwa Europy Północnej. Ich głównym celem jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju. Oznacza on jakość życia na takim poziomie na jaki pozwala obecny rozwój cywilizacyjny.

5 Nasza Wspólna Przyszłość Na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.

6 Region Europy Północnej jest uznawany za faworyta w tej dziedzinie. I co ciekawe nie poprzestaje na byciu liderem. Zrównoważony rozwój jest traktowany w tym regionie jako największe wyzwanie w XXI wieku Opiera się on na kilku głównych zasadach: Demokracji Rządach prawa Respektowaniu praw podstawowych Wolności Równości płci Równości szans.

7 Posiada trzy zależne od siebie wymiary Ekonomiczny Socjalny Ekologiczny

8 Analizując strategie zrównoważonego rozwoju w Europie Północnej zwracają uwagę trzy nowe wyzwania Pierwsza zasada zobowiązuje oraz motywuje wszystkich graczy na rynku, aby byli odpowiedzialni za zrównoważony rozwój. Aby przyspieszyć ten proces podkreślono, iż rozwój powinien opierać się na rozwiązaniach rynkowych oraz powinien być pobudzany przez graczy w sposób przyjazny środowisku. Podkreśla się również, iż podmioty zanieczyszczające środowisko są odpowiedzialne za podejmowane przez siebie inicjatywy.

9 Drugą zasadą jest stworzenie innowacyjnych zielonych rozwiązań poprzez stałe inwestycje w inicjatywy, które przyczyniają się do rozwiązywania głównych problemów społeczeństwa nordyckiego (ale i globalnego). Zasada ta prezentuje również najwyższe możliwe zyski społeczno-gospodarcze oraz wspomniana o ostrożności, która jest niezbędna, gdy nie istnieje żaden precyzyjny model konsekwencji środowiskowych danej czynności.

10 Trzecią zasadą jest rozważanie długoterminowych globalnych konsekwencji naszych decyzji oraz ścisła współpraca z innymi krajami zaangażowanymi w problemy klimatyczne. Państwa nordyckie użyją swoich wpływów zarówno na szczeblu państwowym, jak również komercyjnym, aby zmienić kierunek rozwoju innych państw.

11 społeczeństwo ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ BADANIA I ROZWÓJ INNOWACYJNOŚĆ Przedsiębiorstwo Państwo Uniwersytet

12 Dzi ę kuj ę za uwag ę


Pobierz ppt "Magdalena Tomala PAŃSTWA EUROPY PÓŁNOCNEJ WOBEC WYZWAŃ XXI WIEKU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google