Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kazimierz Wielki Urodził się 1310 roku. Był najmłodszym synem Władysława Łokietka i Jadwigi. Został koronowany na króla Polski 25 kwietnia 1333r przez.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kazimierz Wielki Urodził się 1310 roku. Był najmłodszym synem Władysława Łokietka i Jadwigi. Został koronowany na króla Polski 25 kwietnia 1333r przez."— Zapis prezentacji:

1

2 Kazimierz Wielki Urodził się 1310 roku. Był najmłodszym synem Władysława Łokietka i Jadwigi. Został koronowany na króla Polski 25 kwietnia 1333r przez arcybiskupa Janisława. Zmarł w 1370 roku.

3

4 1335r. – zjazd w Wyszehradzie, uniknięcie wojny poprzez przekupienie czeskiego króla Jana Luksemburka 20 000 kop w zamian za zrzeczenie się władzy do tronu polskiego 1343r. – pokój wieczysty w Kaliszu, odzyskanie Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, zwierzchnictwo polskie nad Pomorzem Gdańskim, które pozostało w rękach Krzyżaków 1340 – 1366r. – podbój Rusi wraz z innymi państwami, zdobycie księstwa halickiego, części Wołynia i Podola z ośrodkami handlowymi – Przemyśl, Lwów, Halicz, Kamieniec Podolski 1348r. – pokój w Namysłowie, Śląsk zostaje pod panowaniem czeskim, lecz zachowuje religię 1364r. – zjazd monarchów w Krakowie, Wierzynek organizuje ucztę, która trwa 21 dni

5 Wzmocnienie gospodarki i administracji kraju Powstanie około 100 nowych miast i 1000 nowych wsi Zapewnienie Żydom swobody i nietykalności Wzniesienie około 50 zamków Otoczenie wielu miast murami obronnymi Przekształcenie grodów drewnianych w warownie Przywilej składu Prawo przymusu drogowego Ustanowienie poradli Wprowadzenie srebrnej polskiej monety – grosza Spisanie 2 nowych kodeksów Przeprowadzenie wielu reform Zyski z majątków królewskich i kopalni soli w Bochni i Wieliczce Ufundowanie i założenie Akademii Krakowskiej w 1364r.

6 Król Polski bardzo lubił jeździć na polowania. We wrześniu 1370 roku w pościgu za jeleniem spadł z konia i odniósł poważną ranę nogi. Wdało się tam zakażenie zwane gangreną. Niestety medycyna nie była jeszcze tak rozwinięta jak dziś i lekarze nie potrafili sobie z tą raną poradzić. Kazimierz zmarł po kilku tygodniach jako 60-letni władca Polski, nie pozostawiając potomka godnego tronu Polskiego.

7 Śladami przeszłości – podręcznik do historii dla klasy 2 Gim. Kazimierz Wielki i jego czasy – Stanisław Rosik Historia I – podręcznik do gimnazjum część 2 http://www.piastowie.kei.pl/piast2/wielki.htm www.google.pl http://pl.wikipedia.org Wykonała uczennica klasy 2D Gim. Karolina Nowak


Pobierz ppt "Kazimierz Wielki Urodził się 1310 roku. Był najmłodszym synem Władysława Łokietka i Jadwigi. Został koronowany na króla Polski 25 kwietnia 1333r przez."

Podobne prezentacje


Reklamy Google