Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Julia P i Magdalena K. Czasu wolnego w PRL-u dla dorosłych było mało, gdyż władze każdy wolny czas postanawiały wykorzystać głównie na kształtowanie świadomości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Julia P i Magdalena K. Czasu wolnego w PRL-u dla dorosłych było mało, gdyż władze każdy wolny czas postanawiały wykorzystać głównie na kształtowanie świadomości."— Zapis prezentacji:

1 Julia P i Magdalena K

2 Czasu wolnego w PRL-u dla dorosłych było mało, gdyż władze każdy wolny czas postanawiały wykorzystać głównie na kształtowanie świadomości społecznej bądź zwykłej pracy. Jednak dorośli próbowali znaleźć czas dla swych pociech,( które w przeciwieństwie do rodziców miały czasu wolnego aż za nadto), ale także dla siebie…

3 W domach matki często zajmowały się robieniem różnych wypieków i przysmaków. Bardzo często odbywały się różne przyjęcia, na które dorośli zapraszali znajomych i rodzinę. Teraz życie jest zbyt zabiegane na takie zabawy. Ojcowie wracając z pracy byli bardzo zmęczeni, gdyż cały dzień zarabiali na rodzinę. Matki przeważnie nie pracowały, a jak już to jako ekspedientki, pielęgniarki itp. Kobiety zajmowały się domem i dziećmi.

4 Telewizja była luksusem w domu, więc oglądanie dobranocki w telewizji było rzadkością.. Dlatego więc stworzono projektor który wyświetlał bajkę na ścianie bądź wywieszonym prześcieradle… Najpopularniejsze bajki to Reksio, Rumcajs, Bolek i Lolek, Miś Uszatek, Krecik, Włóczykij, Koziołek Matołek… i inne.

5

6 Dzieci jak i ich rodzice chętnie spędzali czas nad rzeką, lub jeziorem. Zresztą tak jak teraz każdy lubił się popluskać w chłodnej wodzie podczas gorących dni. Nad jeziorem spędzał0 się całe dnie, dorośli rozkładali sobie koce na trawie i zabierali jedzenie, a ich pociechy bawiły się w wodzie z innymi dziećmi.

7 Wiosenne wyjazdy za miasto, by odpocząć na świeżym powietrzu, zaczęły się dopiero podczas politycznej odwilży w połowie lat 50. Ale w realiach komunistycznego państwa wyprawa na majówkę wymagała sporego hartu ducha. Była to atrakcja dla wszystkich, wyjazd poza miasto dla każdego jest dobrym sposobem na odpoczynek i zabawę.

8 Dziękujemy za oglądnięcie naszej prezentacji CZAS WOLNY PRL-u.


Pobierz ppt "Julia P i Magdalena K. Czasu wolnego w PRL-u dla dorosłych było mało, gdyż władze każdy wolny czas postanawiały wykorzystać głównie na kształtowanie świadomości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google