Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Miasta Polski i ich zabytki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Miasta Polski i ich zabytki"— Zapis prezentacji:

1 Miasta Polski i ich zabytki

2 Gniezno Gniezno – miasto w województwie wielkopolskim, siedziba władz powiatu gnieźnieńskiego. Leży na Pojezierzu Gnieźnieńskim wśród jezior Jelonek, Świętokrzyskie i Winiary, na terenie dawnego jeziora plioceńskiego. Pierwsza stolica Polski, siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, siedziba pierwszej metropolii kościelnej, ośrodek akademicki; od 19 grudnia 2009 siedziba kurii prymasowskiej.

3 Katedra w Gnieźnie Najciekawszym zabytkiem Gniezna jest zbudowana w II poł. X wieku przez Mieszka I katedra, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak wyruszenie św. Wojciecha z misją nawracania Prus, Zjazd Gnieźnieński oraz koronacja pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego.

4 Starówka Budynki gnieźnieńskiej Starówki obejmują prowadzącą do Katedry ulicę Tumską, Rynek wraz z odnogami oraz część ulicy Bolesława Chrobrego. Sam Rynek w średniowieczu otoczony był murami. Ich pozostałości można oglądać przy ul. Farnej.

5 Kraków Kraków – miasto położone nad Wisłą w południowej Polsce, drugie w kraju – po Warszawie – pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni. Jedno z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii; Kraków posiada wartościowe zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych. W przeszłości Kraków był stolicą Polski i siedzibą polskich królów.

6 Wawel Wawel – wzgórze na Pomoście Krakowskim, w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, na lewym brzegu Wisły; wysokość 228 m n.p.m., antropogeniczne; historyczna dzielnica Krakowa, na wzgórzu zabytkowe zespoły budowlane. .

7 Kościół Mariacki Kościół Mariacki (niem. Marienkirche), potoczna, tradycyjna nazwa kościoła miejskiego o wezwaniu maryjnym (najczęściej Wniebowzięcia, Narodzenia lub Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny)

8 Sukiennice Sukiennice w Krakowie - - zabytkowy budynek sukiennic znajdujący się w centralnej części Rynku Głównego w Krakowie.

9 Warszawa Warszawa (miasto stołeczne Warszawa) – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad Wisłą.

10 Stare Miasto Stare Miasto zostało założone na skarpie, nad brzegiem dopływu Wisły – rzeczki Kamionki, obok zamku książąt mazowieckich wzniesionego kilka lat wcześniej w miejscu najstarszej części obecnego Zamku Królewskiego, na północ od wsi Warszawa.

11 Zamek Królewski Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym.

12 Park Łazienkowski Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całe założenie było zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha


Pobierz ppt "Miasta Polski i ich zabytki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google