Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sanktuaria Maryjne w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sanktuaria Maryjne w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Sanktuaria Maryjne w Polsce

2 Cele projektu: ZAPOZNANIE Z  NAJBARDZIEJ ZNANYMI SANKTUARIAMI MARYJNYMI W POLSCE. OKREŚLANIE ZNACZENIA SANKTUARIÓW DLA SPOŁECZNOŚCI WIERNYCH. NABYCIE UMIEJĘTNOŚCI KORZYSTANIA Z RÓŻNYCH ŹRÓDEŁ INFORMACJI. NABYWANIE UMIEJĘTNOŚCI PRACY W GRUPIE. ROZWIJANIE SYSTEMATYCZNOŚCI I ODPOWIEDZIALNOŚCI.

3 Co to jest Sanktuarium? Sanktuarium to miejsce kultu związanego z faktem nadprzyrodzonym, relikwiami lub cudownym wizerunkiem. Do tego miejsca przyjeżdżają wierni, aby modlić się, prosić o łaski, przebaczenie, czy też dziękować. Sanktuariami mogą być miejsca naturalne (lasy, groty), kościoły lub kaplice celowo wzniesione na pamiątkę objawienia lub też w celu oddawania czci relikwiom lub wizerunkom.

4 Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej w Lewiczynie

5 Leży ono przy starym trakcie królewskim
Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej, Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej –  z cudownym obrazem Matki Bożej - zostało wybudowane w XIII w., jako dziękczynienie Bogu za odniesione zwycięstwo nad wrogiem. Leży ono przy starym trakcie królewskim krakowsko-warszawskim, pomiędzy Grójcem i Radomiem, w niewielkiej miejscowości Lewiczyn. Po 3 wiekach istnienia pierwotnej świątyni, w 1606 r. na jej miejscu powstała nowa, bardziej okazała, która istnieje do dziś.

6 Sam kościół to zabytek klasy zerowej, z bogatym barokowym wyposażeniem.
Najstarszym i najcenniejszym skarbem świątyni jest cudowny obraz Matki Bożej Lewiczyńskiej, Pocieszycielki Strapionych, którego kult został zatwierdzony 2 lipca 1684 r. Kult ten nadal jest żywy a sanktuarium jest miejscem licznych łask, cudownych nawróceń i niezwykłych uzdrowień, tak duchowych, jak i fizycznych. Wielkim wydarzeniem w długiej historii sanktuarium była koronacja obrazu, 10 sierpnia 1975 r. Prymas Wyszyński nałożył wówczas koronę na głowę Dzieciątka Jezus, zaś głowę Matki Bożej ukoronował metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła.

7 Projekt wykonali: (cały projekt dostępny w bibliotece szkolnej)
Marta Wiśniewska, Dominik Jendra, Kamil Mirkowski Patryk Sułkowski, Marcin Wojtunik, pod opieką p. Małgorzaty Różyc (cały projekt dostępny w bibliotece szkolnej)


Pobierz ppt "Sanktuaria Maryjne w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google