Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Substancje Psychoaktywne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Substancje Psychoaktywne"— Zapis prezentacji:

1 Substancje Psychoaktywne
Wyk : Olivier Wilk 1A

2 Co to są substancje psychoaktywne ?
Substancja psychoaktywna – substancja chemiczna oddziałująca na ośrodkowy układ nerwowy przez bezpośredni wpływ na funkcje mózgu, czego efektem są czasowe zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania. Substancje psychoaktywne lub środki je zawierające, mogą być używane rekreacyjnie w celu wywołania zmiany świadomości (np. kawa, alkohole, heroina, kokaina, czy środki pochodzenia konopnego), w medycynie(np. opioidy, czy kannabinoidy do łagodzenia bólu, stymulanty do łagodzenia objawów narkolepsji i ADHD, leki przeciwdepresyjne i antypsychotyczne

3 Różne substancje psychoaktywne
Marihuana – (Hak , Gruda , Zioło , Thc , Żur , Gandzia , Grass , Hasz , Haszysz ) Znana jest pod różnymi nazwami . Są to wysuszone i czasem sfermentowane kwiatostany (niejednokrotnie z niewielką domieszką liści) żeńskich roślin konopi zawierające substancje psychoaktywne z grupy kannabinoli, działające przez agonizm receptorów kanabinoidowych, podobnie jak anandamid – ludzki endogenny kannabinoid. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC) i inne kannabinoidy. Substancja ta znajduje się również w haszyszu, który jest zestaloną żywicą konopi. Ma ona w zależności od warunków działanie: uspokajające, lekko euforyzujące i przeciwbólowe, pobudzające apetyt, rozkurczające mięśnie, zmniejszające ciśnienie śródgałkowe i rozszerzające oskrzela.

4 Marihuana Konopie są relatywnie bezpieczne w stosunku do innych substancji psychoaktywnych, gdyż: bezpośrednia toksyczność marihuany jest bardzo niska i nie prowadzi do uzależnienia fizycznego. Dawka śmiertelna jest szacowana na do pojedynczych dawek; do 2008 roku odnotowano dwa przypadki śmierci z powodu nadużycia marihuany , jednak spowodowane były one prawdopodobnie wystąpieniem dodatkowych indywidualnych czynników ryzyka, bez których zażyta marihuana nie doprowadziłaby do śmierci. Dawka śmiertelna wynosi ok. 1/3 masy ludzkiego ciała. Tetrahydrokanabinol zawarty w marihuanie ma silną tendencję do kumulacji w organizmie. Jego okres półtrwania wynosi godzin a metabolity są wykrywane nawet przez 14 dni od podania dawki jednorazowej. W ciągu 90 dni usunięta jest każda ilość THC z organizmu. Kumulacja THC nie jest toksyczna

5 W różnych krajach takich jak Holandia posiadanie niewielkiej ilości Marihuany (do 50g) jest nie karane . W Polsce jest możliwość odstąpienia od kary jeśli osoba posiada do 5g tej substancji .

6 Posiadanie Mariuany w Polsce
Polska Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii zbadało w 2003 r., że 36% Polaków w wieku lat przynajmniej raz w życiu paliło marihuanę. Co ósmy nastolatek zażywa ją stale, tzn. miał kontakt z pochodnymi konopi w ciągu ostatnich 30 dni od dnia przeprowadzenia ankiety. W Polsce zarówno import, produkcja, pośrednictwo w sprzedaży, jak i samo posiadanie marihuany jest nielegalne i stanowi przestępstwo, zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. z późniejszymi zmianami – o przeciwdziałaniu narkomanii . Za samo posiadanie marihuany grozi kara do trzech lat pozbawienie wolności, natomiast udzielanie marihuany innej osobie zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności, a udzielanie jej małoletniemu jest zbrodnią, zagrożoną karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

7 Są też inne psychoaktywki

8 Jednak nie tylko Marihuana ma różne zastosowania .
Zażywanie środków psychoaktywnych na przykładzie amfetaminy: jako używka (narkomania), jako środek dopingujący w sporcie (w odpowiednio zmniejszonych dawkach), JAKO ŚRODEK POBUDZAJĄCY ZDOLNOŚĆ DO UCZENIA SIĘ !!!!!! jako środek wzmacniający podczas długotrwałego wysiłku (amfetamina była podawana podczas II wojny światowej lotnikom wyruszającym na długie trasy), w lecznictwie (np. w Stanach Zjednoczonych w terapii ADHD i narkolepsji). Dawki terapeutyczne są wielokrotnie niższe od dawek "rekreacyjnych" – w USA jest to od 5 do 40 mg na dobę. w celach odchudzających (wysoka nadwaga)

9 Najczęściej „używane” narkotyki
A oto one :

10 Teraz troche o Kokainie
Kokaina  Wytwarzana jest z liści krzewu kokainowego. Z początku wywołuje ona przypływ energii i poczucie siły, jednak już po 20 minutach biorący kokainę odczuwają zagubienie i niepokój. Przez jakiś czas nie są w stanie spać.

11 Troszeczkę o Heroinie Heroina Wytwarzana jest z soku pochodzącego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego (opiumowego). Daje ona poczucie siły i zadowolenie, ale gdy przestaje działać, zażywający ją stają się niespokojni i przygnębieni. Biorą więc kolejne dawki, by poczuć się lepiej. Wkrótce nie mogą już bez niej żyć. Wpadają wtedy w nałóg heroinowy.

12 Oraz o LSD Otrzymywany jest z pewnego rodzaju grzyba. Zażywający ten narkotyk mogą przeżywać halucynacje wzrokowe, np. widzieć zmieniające się barwy, kształty i rozmiary otaczających przedmiotów. Mogą też widzieć sytuacje i przedmioty nie istniejące w rzeczywistości. Niekiedy halucynacje są bardzo nieprzyjemne. Narkomani nazywają je złymi wycieczkami. Wywołują one lęk, depresje i choroby psychiczne.

13 Może jeszcze coś z gastronomii
Grzyby psylocybinowe (inaczej grzyby halucynogenne,"grzybki halucynki" lub "magiczne grzybki") – grzyby, które po spożyciu wywołują u człowieka halucynacje. Określeniepsylocybinowe pochodzi od związku chemicznego – psylocybiny, który występuje w tych grzybach i odpowiada za efekt halucynogenny. Grupa grzybów niebędąca taksonem. Zawierają psychodeliczne substancje psychoaktywne, które wpływają na świadomość, mogą wywoływać halucynacje i prowadzić do przeżycia tzw.doświadczenia psychodelicznego, czyli po angielsku trip. Są stosowane przede wszystkim eksperymentalnie, długotrwałe używanie jest spotykane sporadycznie.

14 Przedawkowanie narkotyku Może spowodować utratę przytomności, zniszczenie serca i innych narządów, a nawet śmierć. Łatwo jest przypadkowo przedawkować narkotyk, trudno bowiem określić, jakiej jest mocy i ile go wziąć. Narkotyki stają się znacznie bardziej niebezpieczne, gdy są ze sobą zmieszane. Ich efekty ulegają wówczas zwielokrotnieniu i nawet mała dawka może okazać się śmiertelna.

15 A teraz o samym nałogu NAŁÓG Narkomania najczęściej bywa zapoczątkowana przez namowę narkomana, przez ciekawość, snobizm czy chęć imponowania. Narkotyki prowadzą do nałogu (uzależnienia). Biorący je czują, że nie mogą bez narkotyków żyć. Aby zdobyć pieniądze gotowi są uciec do przestępstwa. Z chwilą popadnięcia w nałóg, wydobycie się z niego jest trudnym i bolesnym doświadczeniem. Ludzie zaczynają brać narkotyki, gdyż chcą poczuć się lepiej, kończą zaś biorąc je po to, by wydobyć się z tragicznego samopoczucia. Nałóg oznacza dla nich i ich rodzin ogromne nieszczęście i stres. Narkomani mogą uzyskać pomoc od lekarza, który w pewnych wypadkach może zalecić leczenie szpitalne, często w zakładzie zamkniętym. Istnieją również społeczne grupy pomocy, które pomagają narkomanom i ich rodzinom, mogą również wskazać sposoby wyleczenia się z nałogu.

16 TRZEBA UWAŻAĆ !!


Pobierz ppt "Substancje Psychoaktywne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google