Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uzależnienia XXI wieku - dopalacze przygotowała Jolanta Marciniak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uzależnienia XXI wieku - dopalacze przygotowała Jolanta Marciniak."— Zapis prezentacji:

1 Uzależnienia XXI wieku - dopalacze przygotowała Jolanta Marciniak

2 Dopalacze to związki o działaniu psychostymulującym, działające podobnie jak narkotyki.Dopalacze to związki o działaniu psychostymulującym, działające podobnie jak narkotyki. Skutki uboczne zażywania dopalaczy mogą spowodować utratę zdrowia lub życia.Skutki uboczne zażywania dopalaczy mogą spowodować utratę zdrowia lub życia.

3 Co to są dopalacze? Dopalacze to różnego rodzaju produkty zawierające substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego.Dopalacze to różnego rodzaju produkty zawierające substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego. W Polsce dopalaczami są nazywane produkty zawierające związki stanowiące pochodne zakazanych substancji psychoaktywnych (np. amfetaminy) lub preparaty ziołowe zawierające związki halucynogenne. W Polsce dopalaczami są nazywane produkty zawierające związki stanowiące pochodne zakazanych substancji psychoaktywnych (np. amfetaminy) lub preparaty ziołowe zawierające związki halucynogenne.

4 Co zawierają dopalacze? Wśród substancji zawartych w niektórych dopalaczach sprzedawanych w Polsce do 2009 roku były preparaty zawierające m.in. benzylopiperazynę (BZP), której efekty działania są zbliżone do amfetaminy.Wśród substancji zawartych w niektórych dopalaczach sprzedawanych w Polsce do 2009 roku były preparaty zawierające m.in. benzylopiperazynę (BZP), której efekty działania są zbliżone do amfetaminy.

5 Najczęściej spotykane nazwy dopalaczy: SPICESPICE SENSESENSE DEVILSDEVILS SHERRYSHERRY SMOKESMOKE TAJFUNTAJFUN MEFEDRONMEFEDRON KLONIDYNA- KROPLE DO NOSAKLONIDYNA- KROPLE DO NOSA ACODIN- TABLETKIACODIN- TABLETKI

6 Dlaczego dopalacze, pomimo wysokiej szkodliwości, były powszechnie dostępne? Dopalacze wprowadzono do obrotu jako "produkty kolekcjonerskie, nie nadające się do spożycia", w związku z czym z czysto formalnego punktu widzenia nie podlegały one kontroli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.Dopalacze wprowadzono do obrotu jako "produkty kolekcjonerskie, nie nadające się do spożycia", w związku z czym z czysto formalnego punktu widzenia nie podlegały one kontroli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Ze względu na to, że substancje w nich zawarte nie znajdowały się na liście środków zakazanych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, mogły być sprzedawane w legalnie działających sklepach.Ze względu na to, że substancje w nich zawarte nie znajdowały się na liście środków zakazanych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, mogły być sprzedawane w legalnie działających sklepach.

7 Dlaczego ludzie biorą dopalacze? CiekawośćCiekawość ModaModa EksperymentowanieEksperymentowanie RyzykoRyzyko Duże zapotrzebowanie na stymulacjęDuże zapotrzebowanie na stymulację Zasada szybkiej przyjemnościZasada szybkiej przyjemności Możliwość kontaktów, wymiany informacji, doświadczeń np. w InternecieMożliwość kontaktów, wymiany informacji, doświadczeń np. w Internecie Nie potrafią radzić sobie z przeżywanymi emocjami ( inwalida emocjonalny) Brakuje im ciepła emocjonalnego ze strony rodziców Czują się nieszczęśliwi Dla pokonania smutków Brakuje im wiary we własne siły Nie umieją radzić sobie ze stresem

8 Kim jest Inwalida emocjonalny? Nie umie radzić sobie z przeżywanymi emocjami,Nie umie radzić sobie z przeżywanymi emocjami, Introwertyk – zamknięty w sobie,Introwertyk – zamknięty w sobie, Nie odporny na stres,Nie odporny na stres, Nadwrażliwy,Nadwrażliwy, Bezrefleksyjny.Bezrefleksyjny.

9 Objawy zażywania dopalaczy Bełkotliwa mowa i splątanie to jeden z objawów spożycia tych niebezpiecznych środków.Bełkotliwa mowa i splątanie to jeden z objawów spożycia tych niebezpiecznych środków. Silne pobudzenie i agresywne zachowanie to też typowe objawy po spożyciu niektórych dopalaczy.Silne pobudzenie i agresywne zachowanie to też typowe objawy po spożyciu niektórych dopalaczy. Gwałtowny wzrost temperatury ciała jest częstym skutkiem zażycia dopalaczy i bezpośrednią przyczyną śmierci młodych ludzi zażywających dopalacze.Gwałtowny wzrost temperatury ciała jest częstym skutkiem zażycia dopalaczy i bezpośrednią przyczyną śmierci młodych ludzi zażywających dopalacze. Nadmierna wesołość, ale też przygnębienie i przerażające uczucie pustki mogą towarzyszyć osobie zażywającej dopalacze.Nadmierna wesołość, ale też przygnębienie i przerażające uczucie pustki mogą towarzyszyć osobie zażywającej dopalacze.

10 Objawy zażywania dopalaczy Wymioty i nudności spowodowane mogą być podrażnieniem śluzówki oraz wpływem substancji zawartych w dopalaczach na ośrodkowy układ nerwowy.Wymioty i nudności spowodowane mogą być podrażnieniem śluzówki oraz wpływem substancji zawartych w dopalaczach na ośrodkowy układ nerwowy. Pobudzenie psychoruchowe powoduje brak potrzeby snu które może utrzymywać się przez wiele godzin.Pobudzenie psychoruchowe powoduje brak potrzeby snu które może utrzymywać się przez wiele godzin. Kolorowe wizje, ale też przerażające halucynacje i zawroty głowy mogą być efektem działania dopalaczy.Kolorowe wizje, ale też przerażające halucynacje i zawroty głowy mogą być efektem działania dopalaczy.

11 Objawy zażywania dopalaczy Po zażyciu dopalaczy zwieracze mogą nie wytrzymać, czego efektem jest nietrzymanie moczu i brak kontroli nad innymi czynnościami fizjologicznymi.Po zażyciu dopalaczy zwieracze mogą nie wytrzymać, czego efektem jest nietrzymanie moczu i brak kontroli nad innymi czynnościami fizjologicznymi. Dopalacze działają na układ nerwowy prowadząc do przyspieszenia akcji serca i wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.Dopalacze działają na układ nerwowy prowadząc do przyspieszenia akcji serca i wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Bóle wieńcowe i udar mózgu mogą być konsekwencją działania dopalaczy.Bóle wieńcowe i udar mózgu mogą być konsekwencją działania dopalaczy.

12 Szczególnie niebezpieczne jest mieszanie dopalaczy z lekami, alkoholem i narkotykami!Szczególnie niebezpieczne jest mieszanie dopalaczy z lekami, alkoholem i narkotykami!

13 Nowelizacja Ustawy ws. dopalaczy Zgodnie z nowelizacją Ustawy na terenie Polski zakazane jest wytwarzanie, handel oraz wprowadzanie do obrotu wszelkiego rodzaju substancji i produktów, których można użyć jak substancji psychotropowych lub środków odurzających.Zgodnie z nowelizacją Ustawy na terenie Polski zakazane jest wytwarzanie, handel oraz wprowadzanie do obrotu wszelkiego rodzaju substancji i produktów, których można użyć jak substancji psychotropowych lub środków odurzających. Złamanie zakazu grozi koniecznością zapłacenia kary w wysokości od 20 tys. zł do miliona zł.Złamanie zakazu grozi koniecznością zapłacenia kary w wysokości od 20 tys. zł do miliona zł.

14 Pomoc specjalistyczna dla osób zażywających dopalacze Zajęcia informacyjno- edukacyjneZajęcia informacyjno- edukacyjne Terapia grupowaTerapia grupowa Terapia indywidualnaTerapia indywidualna PoradnictwoPoradnictwo

15 Więcej informacji nt. dopalaczy Antynarkotykowy tel. zaufania Antynarkotykowy tel. zaufania


Pobierz ppt "Uzależnienia XXI wieku - dopalacze przygotowała Jolanta Marciniak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google